Skocz do zawartości

Carden Loyd w Wrzesien 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, moje Polski nie jest dobrze, jestem Amerykanski. Miałem pytanie odnośnie używania tankietek Carden Loyd we wrześniu 1939 roku. Poniżej zdjęcie wykonane w 9 Batalionie Pancernym w 1938 roku. Berety wskazują, że data jest poprawna, bo są typu Wz.37, a tankietka wynika z moich badań prawdopodobnie ze szkoły kierowców batalionu. Czy ktoś ma jakieś informacje na temat użytkowania tych pojazdów w 1939 roku? Najwyraźniej były sprawne w 1938 r. I byłyby przydatne nawet jako traktory, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji po 1938 r. Na koniec, ten pojazd różni się od innych zdjęć z 1938 r. Znalezionych na Wikipedii Carden-Loyd w batalionie. Dziękuję. 

cardenloyd4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Oczywiście że super zdjęcia a ostatnie wykonane na pewno po 1935 r. Co do jakiegokolwiek użycia bojowego we wrześniu 1939 r. to bardzo w to wątpię, zapewne do czasu mobilizacji były wykorzystywane jako pojazdy nauki jazdy, bo w sumie to do niczego innego już się nie nadawały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, balans napisał:

Oba pojazdy noszą wczesny kamuflaż zwany "japońskim".

Zgoda, ale o czym to świadczy. Są fotografie Renaulta FT na platformie kolejowej wykonane przez "zdobywców" we wrześniu 1939 r. gdzie widać ewidentnie także malowanie kamuflażowe zwane "japońskim". Na ostatniej fotografii widać żołnierzy w rogatywkach wz. 35. W sumie to i po co było zmieniać malowanie tychże Carden-Loydów które i tak były sprzętem "stokowym" przeznaczonym do przysłowiowego "zajeżdżenia". Ale foty super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Edmundo napisał:

Zgoda, ale o czym to świadczy. Są fotografie Renaulta FT na platformie kolejowej wykonane przez "zdobywców" we wrześniu gdzie widać ewidentnie także malowanie kamuflażowe zwane "japońskim". Na ostatniej fotografii widać żołnierzy w rogatywkach wz. 35.

We wrześniu 39 przynajmniej część drezyn PP nosiła jeszcze malowanie japońskie. Zapewne takie zachowało się również na niektórych pojazdach szkolnych. Co, sądząc po rogatywkach, potwierdza ta fotografia zrobiona zapewne w drugiej połowie lat 30-tych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, zgadzam się co do pojazdów szkolnych, z drezynami to chyba mus sięgnąć po literaturę w postacji wyśmienitej książki Pana Adam Jońcy, właśnie mam ją "pod ręką". Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Coś jeszcze dorzucę do tematu. Powiększyłem oba zdjęcia no i okazało się, że na obu jest ta sama tankietka i ta sama załoga. Zapewne zdjęcia zostały zrobione w tym samym dniu podczas jakiejś uroczystości.

Prawdopodobnie tankietka pochodzi z 9 Batalionu Pancernego [Kadra] z Lublina.

 

z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie