Skocz do zawartości
  • 0

Podziałka lornetki.


su7791

Pytanie

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Tym bardzie że lornetka ma historię. Kupiłem ją daaaano, daawno temu od lokersa z przełęczy Dukielskiej. Pamiątka po niemieckim żołnierzu, który w tempie błyskawicznym się demilitaryzował. Skąd u Niemca amerykański produkt?  Może z walk w Afryce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarasek napisał:

Tym bardzie że lornetka ma historię. Kupiłem ją daaaano, daawno temu od lokersa z przełęczy Dukielskiej. Pamiątka po niemieckim żołnierzu, który w tempie błyskawicznym się demilitaryzował. Skąd u Niemca amerykański produkt?  Może z walk w Afryce?

Drogi rozchodzenia się rzeczy zdobycznych były podczas II wojny niesamowite. Wystarczy spojrzeć, ile amerykańscy żołnierze odebrali na różnych frontach rzeczy polskich niemieckim żołnierzom i to wszystko jest teraz w USA.

Z Twoją lornetką mogło być tak, jak piszesz. Albo szkop zabrał ją Amerykaninowi na którymś z frontów Basenu Morza Śródziemnego, albo w Europie zachodniej. A potem albo go przerzucono na front wschodni, albo był ranny i wylądował w Polsce na leczeniu, ale lornetki pilnował. Aż w końcu łańcuch pokarmowy rzeczy trofiejnych i jemu ją odebrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, su7791 napisał:

Witam, czy ktoś może wytłumaczyć "łopatologicznie" jak odczytywać taką oto skalę?

Jest to lornetka US. M16 z drugiej wojny. Jak oceniać odległość?

 Kiedyś to umiałem, głównie na celowniku działa w BWP. Teraz wrzucę gotowy opis pożyczony z forum "optyczne":

 

Ideologia tego pomiaru jest bardzo prosta a wojsko ułożyło ją jako dostępną nawet dla analfabetów. Idzie to tak:

Kąt pełny (360 stopni) został podzielony na 6000 tzw. tysięcznych. Tysięczna jest miarą kąta, pod którym z odległości 1 kilometra widać przedmiot rozmiaru 1 metra (zdaje się, że to w sumie nie daje 360 stopni, ale wojsku chodziło o wygodę).
Tzw. krzyż w lornetce wojskowej, dalmierzu, lornecie nożycowej, itd wyskalowany jest właśnie w tysięcznych. W lornetce zazwyczaj długie kreski co 10 tysięcznych, krótsze co 5 tys. Można na oko interpolować wynik, np 7,5 tysięcznych.

Sformułowano wzór nazywany FKD, w którym:
- F = "front", czyli w METRACH rozmiar obiektu
- K = kąt w TYSIĘCZNYCH, pod którym obiekt widzimy
- D = odległość do obiektu w KILOMETRACH

Wzór jest podawany mało kumającym rekrutom w postaci trójkąta równobocznego podzielonego w poziomie na pół (góra trójkąta), a dolna połowa podzielona na pół w pionie (lewy dół i prawy dół). NARYSUJCIE SOBIE, to będzie łatwiej czytać dalej.
- W górze wpisujemy (i pamiętamy nawet pod ostrzałem) literkę "F" (m)
- w lewym dole wpisujemy (i jw.) literkę "K" (tys.)
- w prawym dole wpisujemy (i jw.) literkę "D" (km).

Narysujcie sobie taki trójkąt i zauważycie:
- jeśli szukamy F, to obliczamy F = K x D
- jeśli szukamy K, to obliczamy K = F : D
- jeśli szukamy D, to obliczamy D = F : K
Rekrutowi mówi się: ty nie przekształcaj wzoru jak cię może uczyli w szkole, tylko "w rozumie, w tym trójkącie nakryj palcem to czego szukasz, a wzór sam się pokaże". Czy to nie jest fajne ?
Jednostki miary przy obliczeniach właściwie pomijamy, bo i tak wychodzi co ma wyjść we właściwych jednostkach. Tylko tyle, że wymiary koniecznie bierzemy wyłącznie w jednostkach jak podane wyżej; nie brać do wzoru np. odległości w metrach (np. 1250m), ale w kilometrach (np. 1,250 km).

Teraz przykładowa akcja:
1) Żołnierz ma lornetkę i widzi obiekt odczytując 2,5 tysięcznych. Obiekt to - przyjmijmy - czołg o wysokości 2,5 metra. Jaka jest odległość do niego, czyli "zakryte palcem" D? - wychodzi: 2,5 (F) : 2,5 (K) = 1 km (D).

2) teraz widzi pod kątem 10 tys. przedmiot na wzniesieniu, o którym (np. z mapy) Szwejk wie, że odległe jest o 2,5 km. Jakie rzeczywiste rozmiary ma obiekt? 10 (K) x 2,5 (D) = 25 m (F)

3) widzimy cóś pod kątem 7 tys. i wywiad nam donosi, że ma 1,6 m wysokości (człowiek z nogami schowanymi w trawie), to odległość jest 1,6 : 7 czyli jest "całkiem blisko, bo jakieś 0,230 km, czyli jakieś 230 m. Dla szybkiego liczenia, bo kto by się tam bawił w nadmierne szczegóły, "trochę ponad 200 m" co można oszacować nawet bez kalkulatora.

UWAGA: wzór nie nadaje się do stosowania przy zbyt dużych kątach.

I tak dalej. Czyż nie jest to słodkie ? Potrenujcie w terenie. i zobaczycie, że działa.
Ornitolog powinien wiedzieć, ile - mniej więcej - rozpiętości skrzydeł ("frontu") ma przeciętny, dorosły bocian. Tak więc również przydatność cywilna "FKD" jest oczywista.

Niektóre lornetki wojskowe mają rzeczywiście jeszcze (lekko z boku pola widzenia) taką parabolkę. o której pisze kuka3000. Trzeba tylko wiedzieć, albo "organoleptycznie" sprawdzić, czego ta parabolka dotyczy. Zazwyczaj wysokości czołgu (w kłębie). Jak taki czołg widzimy, to wprowadzamy go w tę parabolkę i od razu odczytujemy odległość według skali przy parabolce. To tak, żeby w stresie nie męczyć się liczeniem, bo czołg szybko nadjeżdża.

Zdaje się, że w armii amerykańskiej przyjmuje się, że kąt pełny (360 st.) dzieli się na 6400 tysięcznych. Przyjęli kąt jednego jarda z 1 mili, czy 1 metra z 1 mili, kto ich tam wie. Ale po rozszyfrowaniu tego wzór (trójkąt) FKD i tak powinien działać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, jarasek napisał:

Jestem w posiadaniu M3 6x30 z 1943 r. Posiada ona identyczną siatkę jak ta prezentowana na rysunku. Czym więc różniła się podziałka w M9 6x30 ?

Podziałki w M3, M9 i M16 były identyczne. Stopień powiększenia (6 albo 7) i średnice obiektywów (30 albo 50), jak w rozpatrywanym przypadku nie miały znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, su7791 napisał:

Witam, czy ktoś może wytłumaczyć "łopatologicznie" jak odczytywać taką oto skalę?

Jest to lornetka US. M16 z drugiej wojny. Jak oceniać odległość? 

Jeżeli zły dział to przepraszam, pytanie pod identyfikację mi nie pasowało...

 

podzialka.png

M16 to klasyczna 7X50 z końca wojny. Są w necie materiały na ten temat.

Wcześniej Amerykanie mieli fajne lornetki M9 6x30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie