Jump to content

Question

Witam pół roku temu znalazłem taką oto skorupę. Ma średnicę 5cm, więc chyba niemiecka. Obok łuseczka kam też z tamtych okolic.( pomorze zachodnie ).

IMG_1763.JPG

IMG_1764.JPG

IMG_1766.JPG

19 answers to this question

Recommended Posts

• 1

Łuska z naboju wystrzelonego z karabinu MG o czym świadczy charakterystyczne zgięcie szyjki.

Poprawcie mnie jeśli się mylę :)

• Thanks 1

• 0

Z dobroci serca, nie złośliwości próbuje uratować Twój zmarnowany czas na ten bezkształtny złom.Toto widać jest z wysadziska amunicji, a w glebie jeszcze leży pierdylion podobnych.Znajdź se chociaż jakąś szklankę od szrapnela, przynajmniej będzie co na półce postawić.

• 0
44 minuty temu, vis1939 napisał:

Z dobroci serca, nie złośliwości próbuje uratować Twój zmarnowany czas na ten bezkształtny złom.Toto widać jest z wysadziska amunicji, a w glebie jeszcze leży pierdylion podobnych.Znajdź se chociaż jakąś szklankę od szrapnela, przynajmniej będzie co na półce postawić.

Dla niektórych taki złom, to jak skarb. 

Z czasem zrozumie, że szkoda prądu na robienie zdjęć i wstawianie takiego czegoś... 

• Like 1

• 0

Panowie- kolega grzecznie zapytał o identyfikację, a nie o poradę co z tym zrobić. Jak pewnie zauważyliście, jest on od niedawna na forum i próbuje się czegoś dowiedzieć, a Wy zniechęcacie go swoimi dołującymi komentarzami. Bądźcie proszę nieco bardziej wyrozumiali. Może to jego pierwsze, "większe" (gabarytowo) znalezisko i chce je zachować na pamiątkę, a przy okazji chciałby zdobyć tu wiedzę na temat posiadanego obiektu...

PS Kolego @Lebel1886 , czy zachowały się bicia na denku tej łuski?

Pozdrawiam!

• Like 2
  • Thanks 2

• 0

Tak, Saleri. 

kam

41                      67

5 

Pozdrawiam🙂

Edited by Lebel1886
.

• 0

@Lebel1886, to łuska niemiecka od Mausera Kar98k, zrobiona jeszcze z polskich zapasów materiałowych, a bicia na niej oznaczają: 5- piąta partia, 41- rok produkcji (1941), 67- 67%  zawartości miedzi w łusce, zaś skrót kam - Hasag, Eisen-u. Metallwerke GmbH, Skarżysko - Kamienna.

Pozdrawiam!

• Like 1

• 0
Godzinę temu, Salieri16000 napisał:

to łuska niemiecka od Mausera Kar98k

Podobno nie tylko od 98k

• 0
2 godziny temu, tygrys001 napisał:

Łuska z naboju wystrzelonego z karabinu MG o czym świadczy charakterystyczne zgięcie szyjki.

Poprawcie mnie jeśli się mylę 🙂

Tak tygrys. W tamtym miejscu były też łuski do Stg 44, PPSZ 41, Mosina, Mausera - więc widać, że bronili się wszystkim co mieli. (miejscówka obok skrzyżowania dróżki rowerowej nad morzem). Było też parę pełnych nabojków😉.( tych nie zbierałem). Trafiały się tam także okucia od granatów,  noszak do granatów ( niestety na początku nie wiedziałem co to jest więc go wyrzuciłem😢) jakieś Chlorodonty ( chyba pasta do zębów) itp. Jednak w pewnym momencie poszczęściło mi się i znalazłem panzerfausta😀.( wystrzelonego)

Edited by Lebel1886
.

• 0

Widzę, że @tygrys001, napisał post, który zaraz potem usunął, bo zorientował się, że napisał bzdury. Każda łuska ma taki "butelkowy" kształt- bez względu na to, czy była do karabinku, czy też do MG.

Ostatnio, wyczytałem, że: "specjalne znakowanie amunicji produkowanej przez –Königlisches Munitionsfabrik Spandau (S), zawierało cztery symbole, a mianowicie, oznaczenie producenta, rok produkcji (końcówka dwucyfrowa), miesiąc produkcji, literę M –oznaczającą amunicję do km-u (MG)".

Edited by Salieri16000
  • Like 1

• 0

@Salieri16000  zastanów się co piszesz. I to dwa razy...

Po pierwsze nic nie usuwałem, więc przejrzyj raz jeszcze ten wątek.

Do drugie nie każda ma butelkowy kształt - choćby 9mm Parabellum 🙂

Po trzecie czytaj ze zrozumieniem. Nie mówię o kształcie, a o zgięciu / zmiażdżeniu szyjki (tam gdzie tkwiła kula).  To wynik cofającego się zamka. MG strzelał tak szybko, że łuski nie nadążały wyskakiwać do końca i były w taki właśnie sposób miażdżone.

PS. I kto tu pisze bzdury?

• 0

@tygrys001- przepraszam, Twój post jest nadal w tym temacie.

22 minuty temu, tygrys001 napisał:

nie każda ma butelkowy kształt - choćby 9mm Parabellum

Nie mówimy w tym wątku o innych łuskach, jak tylko o Mauserowskich...

Fakt-faktem, chyba nie zrozumiałem Twojego wpisu- za nieporozumienie przepraszam. Mea Culpa...

• 0

Mam trochę łusek i innych do zidentyfikowania, więc tego tematu nie będę zaśmiecał.

Pozdrawiam i wszystkim dziękuję za dyskusję.