Skocz do zawartości
  • 0

Mundury żołnierskie


Kama12

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Sedco Express napisał:

Który autor ma rację ?

Sedco Express, zajrzałem do książki Wieleckiego, i rzeczywiście stoi jak byk (str. 13).  A wiec który autor ma rację ? Co do stopnia chorążego to mój błąd, był w Legionach, był w PSZ no i oczywista w WP po 1918 r. W  przywołanym przeze mnie "Żołnierzu polskim..." (str. 264) jest takowy opis stopnia:

1) podchorąży (ze sznura płaskiego z wełny barwy polowoszarej)

2) porucznik (od podporucznika do kapitana- ze sznura podwójnego)

 

Kama12 

1 fotografia- WP, lata dwudzieste, kurtki mundurowe wz. 19, na pewno nie kawaleria i artyleria konna

2 fotografia-  WP, po 1935 r. o czym świadczą rogatywki wz. 35 a żołnierz klęczący pierwszy z lewej ma bardzo ciekawie obszyty kołnierz, nie wiem co to jest .Żołnierz stojący na taborecie czyli pierwszy z prawej w czapce z białym otokiem to szwoleżer 2 Pułku Szwoleżerów ze Starogardu Gdańskiego. Być może fotografia z jakiegoś kursu.

3 fotografia- WP, druga połowa lat czterdziestych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest jasna - to podporucznik Polskiej Siły Zbrojnej.

Zdjęcie czterech wojaków -warto zwrócić uwagę, że dwóch z nich ma przy pasie bagnety z żabkami.

Zwykle tego typu zdjęcia były na odwrocie z liniami by wpisać adres i wysyłano je jako pocztówki (tzw. "carte de visite").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie grupowe - "klęczący pierwszy z lewej ma bardzo ciekawie obszyty kołnierz, " Taki sam kołnierz ma stojący w pierwszym rzędzie ostatni z prawej.

Nie widzę nic nadzwyczajnego - normalnie obszyty kołnierz taki sam jak u pozostałych (kwestia oświetlenia).

Na pierwszym planie stół z butelkami - piwa ? Być może faktycznie zakończenie jakiegoś kursu w jednostce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sedco Express napisał:

"klęczący pierwszy z lewej ma bardzo ciekawie obszyty kołnierz, " Taki sam kołnierz ma stojący w pierwszym rzędzie ostatni z prawej.

Raczej nie, wszyscy mają kołnierze obszyte wężykami a ten żołnierz wskazany przeze mnie wężyków nie ma tylko jakieś bliżej nie określone patki i nie jest to kwestia oświetlenia, nie wiem co to jest. A co do kursu, to jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 fotografia- szeregowiec Armii Rosyjskiej w mundurze bodajże sprzed 1910 r. ale tego nie jestem pewien, są inni Koledzy na forum bieglejsi w mundurach rosyjskich.

2 fotografia- żołnierz WP, lata dwudzieste a raczej pierwsza połowa, na naramienniku ledwo widoczne dwie belki a więc kapral a w tychże latach oznaki stopni podoficerskich wykonywano z taśmy koloru czerwonego.

3 fotografia- podchorąży Polskiej Siły Zbrojnej albo już Wojska Polskiego ale na pewno sprzed 1921 r., na naramienniku czyli tak zwanej "trzepaczce" widoczna jedna gwiazdka a więc podchorąży. Ówcześnie podchorąży był to stopień a nie tytuł przysługujący uczniom szkół oficerskich jak w późniejszym okresie i obecnie.

4 fotografia- szeregowcy WP w mundurach wprowadzonych w 1947 r., na kołnierzu żołnierza pośrodku fotografii (kapral, widoczne dwie belki i pas podoficerski) widoczne patki najprawdopodobniej piechoty a więc granatowo-żółte obowiązujące w latach 1945-1949,w tle widoczny napis 6 (a może 8) Batalion Strzelecki a więc jedna z krótko istniejących pod tą nazwą jednostek wartowniczych podlegających bezpośrednio dowództwom ówczesnych okręgów wojskowych (do ustalenia jest podporządkowanie tegoż batalionu i miejsce stacjonowania). Moim zdaniem fotografia wykonana w latach 1947-1948 albowiem w tymże roku nie istniały już bataliony strzeleckie zastąpione przez okręgowe bataliony wartownicze. Powyższa fotografia wykonana została zapewne latem o czym świadczą rozpięte kurtki, widocznych jest pięć guzików, dwa pozostałe są "schowane" pod rozpiętym kołnierzami.I to wszystko w tymże temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, nie mówimy o chorążym bo takowego stopnia w PSZ nie było tylko o podchorążym PSZ (jedna gwiazdka na treflu) a to był niejako kandydat na oficera czyli aspirat oficerski. Źródło: "Żołnierz polski, ubiór, uzbrojenie i oporządzenie 1832-1939" str. 265.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie