Jump to content
  • 0
Koperacho

Bagnet czy jakiś nóż?

Question

Witam, 
To nie "wykopka" a znalezisko na strychu w moim domu. Wygląda na niezbyt stare chociaż bardzo zniszczone. Na końcu wykończenie gwintem. Jakieś sugestie?

Dzięki za podpowiedź.

img_20200429_191018.jpg

img_20200429_191109.jpg

14 answers to this question

Recommended Posts

• 1
Posted (edited)

Nóż wzorowany na survival pilot knife. Nie jest to ani camillus, ani Ontario - wskazuje na to kształt głowni, brak bić, zupełnie inny jelec i zbijak, który jest skręcany. 

W oryginałach był montowany na stałe nitem. 

Nie jest to też żadna wersja japońska (nawet komercyjna) , bo te pomimo tego, że były słabej jakości TO BYŁY SYGNOWANE. 

Jak dla mnie to zwykły chińczyk w typie ka-bar, który można kupić za parę złoty i który mocno dostał w kość. Chociaż jakość stali, która jest stosowana do jego produkcji bardzo sprzyja szybkiemu starzeniu się i zużyciu. 

Edited by awe
Poprawa stylistyki

• 0

Bardzo prawdopodobne, kiedyś współdzieliłem dom z "babcią", która miała rodzinę w Kanadzie... Stąd Ontario wydaje się być bliskie prawdzie. Dzięki!! Swoją drogą ciekawe,  z którego to jest roku bo nowsze ze zdjęć trochę się różnią.

• 0

Na pewno nie jest to bagnet - brak mocowania do karabinu. Choć śladowe zbrocze na głowni (jeżeli to zbrocze, nie coś innego) wskazuje na porządne wykonawstwo.

• 0

KaBar to to nie jest, co najwyżej coś robione na wzór.

• 0
W dniu 29.04.2020 o 20:31, bert.F napisał:

Coś a la Survival-knife  US 

Dokładnie JEST TO Kopia noża pilota firmy MFH mil tec

Pzdr. 

• 0
Posted (edited)

@awe Ten ze zdjęcia i tak się różni... Ja znalazłem coś zbliżonego oczywiście to też nie to. Wygląda na to, że komuś się nudziło i coś takiego sklecił. Szczególnie, że brak jakichkolwiek bić (czyli wygląda na robotę "domową") A poniżej coś jeszcze bardziej podobnego (mógł być inspiracją? 😛) Pozdrowionka.

https://sharg.pl/product-pol-112110-Noz-Herbertz-Solingen-Leather-wzor-Ka-Bar-180mm-101018.html

edit.: Dziś trochę zacząłem go czyścić. Może i nie jest to nic wartego uwagi ale wygląda fajnie 😉

Edited by Koperacho

• 0
W dniu 20.05.2020 o 20:18, Koperacho napisał:

@awe Ten ze zdjęcia i tak się różni... Ja znalazłem coś zbliżonego oczywiście to też nie to. Wygląda na to, że komuś się nudziło i coś takiego sklecił. Szczególnie, że brak jakichkolwiek bić (czyli wygląda na robotę "domową") A poniżej coś jeszcze bardziej podobnego (mógł być inspiracją? 😛) Pozdrowionka.

https://sharg.pl/product-pol-112110-Noz-Herbertz-Solingen-Leather-wzor-Ka-Bar-180mm-101018.html

edit.: Dziś trochę zacząłem go czyścić. Może i nie jest to nic wartego uwagi ale wygląda fajnie 😉

Generalnie chińczyk 😉. Możesz się na nim podszkolić w czyszczeniu i rekonstrukcji jak masz czas i chęci. 

Wrzuć go w fosol na 3h lub dłużej aż rdza zejdzie. W między czasie poczyść go szczotka mosiezna. Wypłucz i wrzuć do oksydy na zimno. Można tanio kupić. Metal zrobi się czarny. Na końcu go naostrz. Rękojeść zrób ze skóry, klejąc krążki do siebie. Skręć całość. Rękojeść ukształtuj pilnikiem i papierem ściernym. Na koniec w skórę wcieraj wosk pszczeli i podgrzewaj suszarką do włosów aż zciemnieje i zrobi się twarda. Będzie wyglądał fajnie. 

Powodzenia