Skocz do zawartości
  • 0

sygnatury na łyżecce - cyrylica


bialawy

Pytanie

Witam

Czy może ktoś spotkał takie sygnatury (wg mnie pisane cyrylicą) jak te na łyżecce mosiężnej ze śladami srebrzenia i delikatnie zdobionej. Wypatrzyłem te napisy na rączce. Może ktoś pomoże w rozszyfrowaniu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

20200406_084550.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Uwaga oparta na innych znanych biciach?  Pytam bo nie mam pewności czy dalej czegoś nie ma po tych literach ME?T?...

No i czy ktoś się spotkał z takimi biciami?czy to skróty producenta czy może oznaczenie pod konkretne zamówienie/osobę? Pewnie nic to nie wniesie ale dodam że łyżeczka jest bardzo filigranowa i na spodniej stronie miseczki jest bardzo ładny delikatny grawerowany motyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3АК. ЛР.ГР.МЕ....??? Cyrylica, jakiś skrótowiec- co oznacza? Nie wygląda na jakąś fabryczną puncę. Takie łyżki typowe dla carskiej Rosji choć z 2 wś też znajdowałem aluminiowe. Tu akurat srebrna.

9ff6a18a4c28b118715d3914cb2d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki... normalnie jak ze zdjęcia. No właśnie dla mnie też nie wygląda na fabryczne bicie. Może dla jakiegoś kułaka ;-)

Byłem pewien, że to z okresu carskiej Rosji. Naprawdę ładna rzecz. Filigranowa. A czy na tych, które znalazłeś też były zdobienia na miseczce? Bardzo ładne wzory grawerowane.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sołdaty robili z monet  5  kop. takie łyżki.  Może też ktoś własnoręcznie ozdobił lub jakaś manufaktura . Ja znalazłem wystruganą z aluminium- sztuka okopowa- Trzonek jest w postaci baletnicy i okrągła głęboka miseczka. Kilka zwykłych aluminiowych - duża głęboka miseczka i cienki uchwyt o okrągłym przekroju. Niestety nastąpiła dekapitacja... 

IMG_20200407_074112_resized_20200407_074304207.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wygląda na rosyjską, bo były też z normalnym uchwytem. Chodzi o kształt miseczki. Głęboki i bardziej okrągły niż europejskie. Oni zostawili kształt podobny do łyżek średniowiecznych a w Europie przeszły w kształt jaki dziś znamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie