Jump to content
  • 0

sygnatury na łyżecce - cyrylica


bialawy

Question

Witam

Czy może ktoś spotkał takie sygnatury (wg mnie pisane cyrylicą) jak te na łyżecce mosiężnej ze śladami srebrzenia i delikatnie zdobionej. Wypatrzyłem te napisy na rączce. Może ktoś pomoże w rozszyfrowaniu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam

20200406_084550.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

Uwaga oparta na innych znanych biciach?  Pytam bo nie mam pewności czy dalej czegoś nie ma po tych literach ME?T?...

No i czy ktoś się spotkał z takimi biciami?czy to skróty producenta czy może oznaczenie pod konkretne zamówienie/osobę? Pewnie nic to nie wniesie ale dodam że łyżeczka jest bardzo filigranowa i na spodniej stronie miseczki jest bardzo ładny delikatny grawerowany motyw.

Link to comment
Share on other sites

3АК. ЛР.ГР.МЕ....??? Cyrylica, jakiś skrótowiec- co oznacza? Nie wygląda na jakąś fabryczną puncę. Takie łyżki typowe dla carskiej Rosji choć z 2 wś też znajdowałem aluminiowe. Tu akurat srebrna.

9ff6a18a4c28b118715d3914cb2d.png

Link to comment
Share on other sites

Wielkie dzięki... normalnie jak ze zdjęcia. No właśnie dla mnie też nie wygląda na fabryczne bicie. Może dla jakiegoś kułaka ;-)

Byłem pewien, że to z okresu carskiej Rosji. Naprawdę ładna rzecz. Filigranowa. A czy na tych, które znalazłeś też były zdobienia na miseczce? Bardzo ładne wzory grawerowane.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Sołdaty robili z monet  5  kop. takie łyżki.  Może też ktoś własnoręcznie ozdobił lub jakaś manufaktura . Ja znalazłem wystruganą z aluminium- sztuka okopowa- Trzonek jest w postaci baletnicy i okrągła głęboka miseczka. Kilka zwykłych aluminiowych - duża głęboka miseczka i cienki uchwyt o okrągłym przekroju. Niestety nastąpiła dekapitacja... 

IMG_20200407_074112_resized_20200407_074304207.jpg

Link to comment
Share on other sites

Też wygląda na rosyjską, bo były też z normalnym uchwytem. Chodzi o kształt miseczki. Głęboki i bardziej okrągły niż europejskie. Oni zostawili kształt podobny do łyżek średniowiecznych a w Europie przeszły w kształt jaki dziś znamy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information