Skocz do zawartości

Poszukuję zdjęć związanych z bitwą pod Dytiatynem


Rekomendowane odpowiedzi

Przygotowuję się do pisania pracy historycznej poświęconej jednemu z walczących w bitwie pod Dytiatynem. Bitwa mało popularna, a i trudno znaleźć mi wiele zdjęć z nią związanych. Przyda się tak naprawdę wszystko co związane z Dytiatynem z 1919, 1920 r. Wiadome mi jest też, że tuż po bitwie Polacy robili zdjęcia z pola. Ponoć zachowały się niektóre aż do dziś. Może ktoś coś wie więcej na temat takich fotografii?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacji dotyczących bitwy, planowanych uroczystości oraz innych inicjatyw udziela koordynator tych działań Szymon Hatłas: szymon@hatlas.eu, +48 608159867), który zwraca się również z prośbą o przekazywanie wszelkich, ciekawych informacji na temat Dytiatyna

Artykuł z 2009 roku ale może uda się nawiązać kontakt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1919, 1920, bitwa mało popularna? Na początek  jako preludium do szukania dalszych materiałów o tej bitwie , zajrzyj do wiki pod hasłem " Bitwa pod Dytiatynem". Potem będzie Tobie łatwiej z pisaniem pracy o popularnych i czczonych w okresie międzywojnia " Polskich Termopilach".

Odnośnie robienia przez Polaków zdjęć tuż po bitwie, to chyba raczej było odwrotnie, bowiem na polu boju pozostali tylko polegli, dobici lub zamordowani kanonierzy " Baterii Śmierci" i strzelcy 13 PP ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednej ze stron internetowych znalazłam informacje, iż Polacy robili zdjęcie tuż po bitwie. Jedno z nich nawet udało mi się zobaczyć w rękach osoby prywatnej. Ponoć tych zdjęć jest więcej, jednak są problemy z ich publikacją zważywszy na fakt, że ciała są zmasakrowane itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odnaleźć Panią Mariolę Kielar, jej dziadek  "Stanisław Gazda z Iwonicza-Zdroju był kierowcą dowódcy 13 pułku piechoty kapitana Jana Gabrysia. Był ochotnikiem WP od 1918 r. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, kierowca samochodów pancernych i osobowych, uczestnik bitwy warszawskiej (Virtuti MIlitari). Członek Zarządu Związku Dytiatyniaków w Krakowie, działał w Związku Strzeleckim w Iwoniczu."

Pomocny link:

https://dzieje.pl/ochrona-zabytkow/obchody-rocznicy-bitwy-pod-dytiatynem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna praca Jerzego Kossaka, poświęcona bitwie. Tryptyk który podarowany dla pułku w Stryju, spłonął prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku. Składał się z trzech obrazów. Pierwszy przedstawiał stanowiska 4 baterii 1 PAGórs. przed bitwą, rankiem 16 września 1920 roku...

dyt przed bojem.JPG

dyt przed bitwa2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie