Jump to content

Poszukuję zdjęć związanych z bitwą pod Dytiatynem


Recommended Posts

Przygotowuję się do pisania pracy historycznej poświęconej jednemu z walczących w bitwie pod Dytiatynem. Bitwa mało popularna, a i trudno znaleźć mi wiele zdjęć z nią związanych. Przyda się tak naprawdę wszystko co związane z Dytiatynem z 1919, 1920 r. Wiadome mi jest też, że tuż po bitwie Polacy robili zdjęcia z pola. Ponoć zachowały się niektóre aż do dziś. Może ktoś coś wie więcej na temat takich fotografii?  

Link to comment
Share on other sites

1919, 1920, bitwa mało popularna? Na początek  jako preludium do szukania dalszych materiałów o tej bitwie , zajrzyj do wiki pod hasłem " Bitwa pod Dytiatynem". Potem będzie Tobie łatwiej z pisaniem pracy o popularnych i czczonych w okresie międzywojnia " Polskich Termopilach".

Odnośnie robienia przez Polaków zdjęć tuż po bitwie, to chyba raczej było odwrotnie, bowiem na polu boju pozostali tylko polegli, dobici lub zamordowani kanonierzy " Baterii Śmierci" i strzelcy 13 PP ? 

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj odnaleźć Panią Mariolę Kielar, jej dziadek  "Stanisław Gazda z Iwonicza-Zdroju był kierowcą dowódcy 13 pułku piechoty kapitana Jana Gabrysia. Był ochotnikiem WP od 1918 r. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, kierowca samochodów pancernych i osobowych, uczestnik bitwy warszawskiej (Virtuti MIlitari). Członek Zarządu Związku Dytiatyniaków w Krakowie, działał w Związku Strzeleckim w Iwoniczu."

Pomocny link:

https://dzieje.pl/ochrona-zabytkow/obchody-rocznicy-bitwy-pod-dytiatynem

Link to comment
Share on other sites

Kolejna praca Jerzego Kossaka, poświęcona bitwie. Tryptyk który podarowany dla pułku w Stryju, spłonął prawdopodobnie we wrześniu 1939 roku. Składał się z trzech obrazów. Pierwszy przedstawiał stanowiska 4 baterii 1 PAGórs. przed bitwą, rankiem 16 września 1920 roku...

dyt przed bojem.JPG

dyt przed bitwa2.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information