Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
Czlowieksniegu

Zniknęły dwa wraki okrętów podwodnych z II WŚ!

Recommended Posts

Z morskiego dna u wybrzeży Malezji zniknęły dwa wraki holenderskich okrętów podwodnych, pochodzące z czasów II Wojny Światowej. Obie jednostki były miejscem ostatniego spoczynku 79 marynarzy. To nie pierwszy raz, kiedy w tej części świata znikają historyczne wraki. Z uwagi na dużą ilość metalu stanowią one kuszący łup dla podwodnych złomiarzy, będących w Azji prawdziwą plagą.

Łupem przestępców padły zatopione okręty podwodne HNLMS K XVII i HNLMS O 16. Po przebadaniu miejsca zalegania wraków przez naukowców, udało się odnaleźć jedynie kilka pozostałości po O 16 i zaledwie zarys kadłuba na dnie po HNLMS K XVII. Obie opisywane jednostki zatonęły w wodach Morza Południowochińskiego po wpłynięciu na miny, w grudniu 1941 roku.

Te i inne podobne wraki są objęte ochroną na mocy międzynarodowych traktatów, jednak jak widać w praktyce, cała ta ochrona to jedna wielka fikcja. Nie jest to przecież pierwszy i niestety na pewno nie ostatni przypadek, gdy podwodni złomiarze tną historyczny wrak i po kawałku wydobywają z morskiego dna, a następnie sprzedają jako surowiec.

'To bardzo smutna wiadomość. To szokujące dla wszystkich krewnych, ale jednocześnie wcale mnie nie dziwi. Jako minister musiałem ogłosić, że trzy inne okręty wojenne zniknęły z indonezyjskich wód. W tamtym czasie pojawiły się już oznaki manipulacji przy wraku O 16.” – powiedział Jet Bussemaker, były holenderski minister

Dla osób parających się procederem rozkradania wraków, to bardzo opłacalny interes. Jeden wrak, nawet z kiepskiej jakości stało, potrafi przynieś zysk rzędu £ 1mln. A to przecież nie wszystko, dochodzi do tego jeszcze wiele innych metali, wykorzystanych jako elementy tworzące okręt czy masa miedzianych kabli. Dla złodziei gra jest więc warta świeczki i nie zanosi się na to, aby nagle dało się cały ten proceder zatrzymać.

W ostatnich latach pojawiły się także doniesienia o szczątkach marynarzy, którzy zginęli na brytyjskich i holenderskich okrętach wojennych na Morzu Jawajskim. Fragmenty szkieletów miały być wrzucane do anonimowego masowego grobu, przez ludzi oczyszczających fragmenty wraków przywiezione na ląd. Twierdzono, że ci, którzy zostali zatrudnieni do cięcia statków na indonezyjskiej ziemi, podczas swojej pracy znaleźli m.in. czaszki, szczęki, stopy i kości dłoni, biodra oraz żebra.

https://divers24.pl/37266-zniknely-dwa-wraki-okretow-podwodnych-z-ii-ws/?fbclid=IwAR1z-cdHUjlpqR8GAQBkxZkYMpK1Adpb4FwSFLVW1vtDLuDeI2bfLnKxQO0

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

tylko patrzeć jak rozparcelują Prince of Wales i Repulse .... Tysiące ton metalu. 

Ashigara, Exeter, Jawa i De Ryuter poszły już na żyletki

Share this post


Link to post
Share on other sites

I bardzo dobrze, że czyszczą wody z tego złomu.Leży toto, rwie sieci i cieknie różnistym syfem na wszystkie strony.

Tym którym szkoda ludzkich szczątków wrzuconych do dołu jako niemetalowy odpad, polecam zapoznać się z codziennym losem owych na likwidowanych kwaterach cmentarnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Odzysk jest odzysk. Szacun za akcje na taką skalę, choć i u nasz, w Polszy, mosty kolejowe ginęły w ciągu jednej nocy 😉

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.
×
×
  • Create New...

Important Information