Jump to content

hełm niemiecki


czestar

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Generalnie masz 3 wyjścia. Pierwsze to nic nie robić. ale jak widzisz, garnek słabo wygląda. Drugie to elektroliza z NaOH (nie używaj soli, bo rudy wyjdzie), potem wygotowanie w wodzie destylowanej, tanina i paraloid. Niestety z farby nic nie zostanie. Druga opcja to 1% roztwór kwasu octowego, testowałem wiele razy i nie powinno ruszyć farby, natomiast musisz długo moczyć i często czyścić plastikową szczotką z tego, co się rozpuści. Kwasu szczawiowego nie używałem, więc nie wiem, jak tu się ma sprawa. Natomiast wiem, że muzea czyszczą właśnie 1% kw. octowego przedmioty inkrustowane i efekt jest bardzo dobry. Z tego, co widzę to są na nim jakieś drobne purchle, spróbuj je opukać gumowym młotkiem, oszczędzisz trochę czasu.

Link to comment
Share on other sites

Nie, nigdy bo będzie problem z usunięciem jakby rdza wychodziła. Jak lakier mocno zaschnie to nic go nie bierze, wiem bo przy budowie domu mi na kaloryfer kapnęli i niczym nie schodzi. Kup aceton i paraloid, na art-konserwacja obie rzeczy są, rozpuść tak, żeby był 5% roztwór. Aceton jest bardzo dobrej jakości, migiem rozpuszcza. Ale pod to pamiętaj o taninie, jakby przypadkiem odrobina rdzy została. Efekt jest świetny. 

 

Możesz też woskiem, też na art konserwacja jest pokryć, jak zdecydujesz się farbę zachować, wówczas to lepsze rozwiązanie. Od siebie dodam taki patent na rzeczy pokroju tego garnka, jak już je wyczyszczę to smaruję mieszanką oleju do broni i wosku właśnie, potem suszarką do włosów żeby się stopiło i wycieram do sucha. Nie jest białe od wosku, a jeszcze nigdy mi rdza nie wyszła.

 

I uważaj z otwieraniem tego acetonu, otwórz nożem bo jest w kij pełne i po oczach dostaniesz. Mówię z doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information