Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
goldfinger

Nieznane mundury 1WŚ

Question

• 0

Cześć, mam takie zdjęcie przedstawiające dwóch Polakow w niewoli. Możliwe, że są to jeńcy z Wojska Wielkopolskiego schwytani przez Niemców. Czy kojarzycie ten rodzaj umundurowania?

10 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Czy są to jeńcy z Wojska Wielkopolskiego tego nie będę przesądzał, mundury z grubsza by pasowały. A te emblematy" na prawej stronie kurtki (tam nie ma kieszeni) wyglądają jak kawałki przyszytego materiału w kształcie rombu z literką. Czyżby P" jak Pole" (czyli Polak) ?
Z drugiej strony to kurtki wyglądają jak kurtki wz. 19 oraz te domniemane oznaczenie narodowości (o ile nim jest) a to wskazywałoby na jeńców polskich ale w czasie II wś. Jeśli możesz i jeśli to technicznie wykonalne to wrzuć jakieś sensowniejsze powiększenie tegoż fragmentu fotografii.

• 0

Dzięki za te informacje. Rzeczywiście naszywka wygląda jak ten słynny rąb z P". Co do okresu to sugerowałem sie tym zdjęciem, które przedstawia (tak mi się wydaje) osobę z lewej strony pierwszego zdjęcia. Fotografia pochodzi z 1920 roku i dlatego powiązałem obie z podobnym czasem. Edmundo- czy twoim zdaniem żołnierze na dwóch zdjeciach to te same osoby? P.S. osoba na tym zdjeciu urodziła się w roku 1888, więc na w trakcie 2WŚ miałaby ponad 50 lat. Ja dostrzegam podobieństwo, ale moze być siła sugestii. P.S.2 fotografie zostały znalesione w razem.

• 0
P.S.3- przepraszam za błędy w ortografii, piszac wiadomość telefon bezdusznie wstawia niektóre wyrazy, a w pracy nie mam czasu na dokładniejszą weryfikację.

• 0
Istotnie na fotografii z 2018-09-04 08:47:56 (czyli tej z 1920 r.) jest żołnierz Wojska Wielkopolskiego ale co do podobieństwa to osobiście mam mieszane odczucia". Człowiek z pierwszej fotografii (czyli tenże stojący po lewej) wydaje się być starszym od człowieka w mundurze Wojska Wielkopolskiego. Nic więcej nie mogę wydedukować.