Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
goldfinger

Nieznane mundury 1WŚ

Question

  • 0

Cześć, mam takie zdjęcie przedstawiające dwóch Polakow w niewoli. Możliwe, że są to jeńcy z Wojska Wielkopolskiego schwytani przez Niemców. Czy kojarzycie ten rodzaj umundurowania?

Share this post


Link to post
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Czy są to jeńcy z Wojska Wielkopolskiego tego nie będę przesądzał, mundury z grubsza by pasowały. A te emblematy" na prawej stronie kurtki (tam nie ma kieszeni) wyglądają jak kawałki przyszytego materiału w kształcie rombu z literką. Czyżby P" jak Pole" (czyli Polak) ?
Z drugiej strony to kurtki wyglądają jak kurtki wz. 19 oraz te domniemane oznaczenie narodowości (o ile nim jest) a to wskazywałoby na jeńców polskich ale w czasie II wś. Jeśli możesz i jeśli to technicznie wykonalne to wrzuć jakieś sensowniejsze powiększenie tegoż fragmentu fotografii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Dzięki za te informacje. Rzeczywiście naszywka wygląda jak ten słynny rąb z P". Co do okresu to sugerowałem sie tym zdjęciem, które przedstawia (tak mi się wydaje) osobę z lewej strony pierwszego zdjęcia. Fotografia pochodzi z 1920 roku i dlatego powiązałem obie z podobnym czasem. Edmundo- czy twoim zdaniem żołnierze na dwóch zdjeciach to te same osoby? P.S. osoba na tym zdjeciu urodziła się w roku 1888, więc na w trakcie 2WŚ miałaby ponad 50 lat. Ja dostrzegam podobieństwo, ale moze być siła sugestii. P.S.2 fotografie zostały znalesione w razem.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
P.S.3- przepraszam za błędy w ortografii, piszac wiadomość telefon bezdusznie wstawia niektóre wyrazy, a w pracy nie mam czasu na dokładniejszą weryfikację.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Istotnie na fotografii z 2018-09-04 08:47:56 (czyli tej z 1920 r.) jest żołnierz Wojska Wielkopolskiego ale co do podobieństwa to osobiście mam mieszane odczucia". Człowiek z pierwszej fotografii (czyli tenże stojący po lewej) wydaje się być starszym od człowieka w mundurze Wojska Wielkopolskiego. Nic więcej nie mogę wydedukować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information