Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
wmacoch

co to za mundury?

Question

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Chyba nie. A co do kurtki to raczej jest to rzadsza wersja kurtki letniej szeregowych (czyli zgodnie z regulaminem) a nie oficerów jak napisałem wcześniej a zmyliły mnie te kontrafałdy na kieszeniach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Tzw olimpijki na drugim zdjęciu bodaj w 1926 wprowadzone. Na pierwszym jest wz19 z lewej a z prawej bluza lub kurtka - to już się gubię bo i ilościami guzików i krojem kieszeni się różniły co widać na trzecim zdj.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
A co oznaczały sznury od naramiennika do dziurki guzika. Czy szeregowy i Kapral są z tej samej formacji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Co do pierwszej z fotografii to żołnierze z całą pewnością nie są z jednego oddziału albowiem szeregowy z lewej nie jest kawalerzystą (w tym przypadku ułanem 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich) na co wskazuje brak proporczyka na patkach na kołnierzu (a tu stawiał bym na piechotę). Kołnierze wskazują na to że fotografię wykonano po 1930 r. a więc sznur naramienny z jednym chwastem to sznur strzelca dobrego, z dwoma chwastami strzelca bardzo dobrego (według regulaminu wprowadzonego w 1931 r).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Kolego Tyr co do nazewnictwa to kurtka była wykonywana z sukna, natomiast bluza letnia zarówno w wersji dla szeregowych i oficerów była drelichowa (noszona od 15 kwietnia do 15 października). I to jest prawidłowe nazewnictwo czyli kurtka- sukno, bluza- drelich.
Na bluzie drelichowej nie nosi się łapek z wężykami, godeł, ani numerów na naramiennikach, naszywa się natomiast jedynie oznaki stopni" to cytat z opracowania Umundurowanie Wojska Polskiego" wydanego przez Główną Księgarnię Wojskową w 1928 r. co jak widać na zdjęciach z tegoż wątku oraz na wielu innych fotografiach nie było przestrzegane.
Krótkie bluzy tzw olimpijki" w kolorze stalowym wprowadzono tylko dla żołnierzy lotnictwa dopiero w 1936 r. W odniesieniu do letnich bluz drelichowych szeregowych wprowadzonych w 1926 r. nie stosowano nazwy olimpijka" a po prostu bluza letnia, bluza drelichowa czy też drelich.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information