Skocz do zawartości
  • 0

co to za mundury?


wmacoch

Pytanie

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Co do pierwszej z fotografii to żołnierze z całą pewnością nie są z jednego oddziału albowiem szeregowy z lewej nie jest kawalerzystą (w tym przypadku ułanem 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich) na co wskazuje brak proporczyka na patkach na kołnierzu (a tu stawiał bym na piechotę). Kołnierze wskazują na to że fotografię wykonano po 1930 r. a więc sznur naramienny z jednym chwastem to sznur strzelca dobrego, z dwoma chwastami strzelca bardzo dobrego (według regulaminu wprowadzonego w 1931 r).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tyr co do nazewnictwa to kurtka była wykonywana z sukna, natomiast bluza letnia zarówno w wersji dla szeregowych i oficerów była drelichowa (noszona od 15 kwietnia do 15 października). I to jest prawidłowe nazewnictwo czyli kurtka- sukno, bluza- drelich.
Na bluzie drelichowej nie nosi się łapek z wężykami, godeł, ani numerów na naramiennikach, naszywa się natomiast jedynie oznaki stopni" to cytat z opracowania Umundurowanie Wojska Polskiego" wydanego przez Główną Księgarnię Wojskową w 1928 r. co jak widać na zdjęciach z tegoż wątku oraz na wielu innych fotografiach nie było przestrzegane.
Krótkie bluzy tzw olimpijki" w kolorze stalowym wprowadzono tylko dla żołnierzy lotnictwa dopiero w 1936 r. W odniesieniu do letnich bluz drelichowych szeregowych wprowadzonych w 1926 r. nie stosowano nazwy olimpijka" a po prostu bluza letnia, bluza drelichowa czy też drelich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie