Skocz do zawartości

Hełmofony - Czterej pancerni i pies


kacper28

Rekomendowane odpowiedzi

Powyżej w 100 % wojenny sowiecki ale też całkiem inny wzór od tego z moich fotografii. Ale co do użytkowania w WP hełmofonu z moich" fotografii to pomimo przejrzenia wielu zdjęć z lat pięćdziesiątych/sześćdziesiątych nie natrafiłem na widoczny egzemplarz z zapięciem na cztery guziki jak w moim" hełmofonie. I druga sprawa to zastanawia mnie ta plątanina" pasków na części potylicznej pomimo szczerych chęci" nie za bardzo służąca do ściągnięcia hełmofonu w obwodzie to znaczy zmniejszenia jego rozmiaru. I co podkreślam jeszcze raz, fabrycznie zaszyta od wewnątrz prawa kieszeń na słuchawkę. Czy ktoś z Kolegów posiada wiedzę jak w WP określano tenże wzór hełmofonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Według mojej wiedzy to w Wojsku Polskim były następujące wzory hełmofonów:
59,69,72,79,94,98 - wszystkie jako HCL i HCZ
Każda wersja różniła się od wcześniejszej drobnym szczegółem za wyjątkiem 69 gdzie była duża widoczna zmiana bo wprowadzono 4 grzebienie. Od 79 cieńszy kabel.Model 72 wczesna produkcja ma jeszcze metalowe wtyczki ,a póżniejsza już z tworzywa. 59 i 69 paski laryngofonu spięte knopikiem , a od 72 zszyte.itd , tyle wiem. Oczywiście przed 59 były używane radzieckie ale jakie modele to już nie wiem.Międzyczasie pojawiły sie te w/w orzeszki. Tyle wiem jeżeli cos wniosłem do tematu to się cieszę. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Koledzy, aby nam się przypomniały godziny spędzone przy kolejnych odcinkach ;-)
W serii pierwszej, to chyba Gustlik odstawał hełmofonem od reszty. Reszta nosiła podstawowe hełmofony armii radzieckiej do T- 34"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gustlik odstaje od reszty albowiem ma hełmofon HCL 59, reszta wcześniejsze, ale czy sowieckie proweniencji czy też już polskiej produkcji ? Te hełmofony są właściwie (pomijając oczywiście skórzany Janka Kosa) takie same jak ten z moich fotografii z dnia 2018-05-13 z tą znaczącą różnicą że mój" jest spinany na cztery guziki a te serialowe" na paski. I właśnie przeglądając mnóstwo fotografii nie trafiłem na taki egzemplarz, dodatkowo o czym pisałem już dwukrotnie, posiada fabrycznie zaszytą jedną kieszeń na słuchawkę a to świadczyłoby o wojennej produkcji (przynajmniej tak dedukuję). Ten mój był w 100 % użytkowany w WP do lat siedemdziesiątych a potem według legendy" przeszedł na służbę do ówczesnego, jednego z wielu Klubu Pancernych" gdzie był intensywnie użytkowany w osiedlowych piaskownicach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gruziński" z fot z 2019-02-02 00:49:15 i z 2019-02-02 00:50:13 oraz Gustlikowy" z 2019-02-02 00:48:43 to też HCL 59. Temat fajnie się rozwija , acz powoli. Panowie wrzucajcie fotografie czołgistów WP w hełmofonach, właśnie tych wczesnych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie