Skocz do zawartości

Hełmofony - Czterej pancerni i pies


kacper28

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie towarzysze! Mam pytanie odnosnie hełmofonów używanych w filmie Czterej Pancerni i Pies". Zawsze mnei to interesowalo i sie zastanawialem, jaki typ hełmofonów był używany w filmie? Z tego co wiem to chyba tylko Czeresniak mial podstawowoy helmofon armii radzieckiej do T-34. Jezeli ktos wie cos na ten temat to zapraszam do odpowiedzi ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze prawisz co do hełmofonu Czereśniaka ale był jeszcze skórzany" Janka Kosa. Ogólnie rzecz biorąc to w tejże produkcji była degrengolada" mundurowa a hełmofony podobne do hełmofonów RKKA (czy oryginały tego nie wiem ?) w niektórych odcinkach nosili także inni bohaterowie tegoż serialu. Używano także standardowych dla okresu w którym powstawał serial (lata 1966-1971) rójgrzebieniowych" hełmofonów WP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do hełmofonów trzy grzebieniowych WP to mam jeden i z tego co wiem to w WP trzy grzebienie mialy jedynie hełmofony do noktowizora PNW-57 (czy jakos tak) a reszta miala standardowe 4 grzebieniowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'' 3 ''
Opisana rozmiarem, numerem 147 z rokiem i napisem HCL 59.
'' 3 ''
Opisana rozmiarem, numerem 147 z rokiem i napisem HCZ 59.
'' 4 ''
Opisana rozmiarem, numerem 147 z rokiem i napisem HCL 72.
'' 4 ''
Opisana rozmiarem, numerem 147 z rokiem i napisem HCZ 72.
'' 3 N ''
Opisana rozmiarem, napisem SPORT w rombie <> i nieokreślonym symbolem w kwadracie [].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ptasznik - nie do konca rozumiem co napisales, ale jak chodzi o te z filmu to jedynie HCZ 59 jest zblozony do wygladu tych z filmu (reszta ma 4 grzebienie a filmie kazdy helmofon mial 3) wiec wyjasnij jak mozesz dokladniej co chciales przekazac..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że hełmofony '' 4 '' czyli z czterema grzebieniami weszły do użytku w roku 1972 i dlatego nie ma ich w filmie, '' 3 '' zaś w 1959 i były używane nie tylko do noktowizorów.
Oba wzory jako ''bojowej'' występują w wersji letniej i zimowej.Nie wiem jak ''noktowizyjne'', mój jest letni.
Jeśli masz, sprawdź jak jest sygnowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PNW 57 to aktywny noktowizor a właściwie gogle noktowizyjne przeznaczone dla kierowców wozów bojowych a używane były z hełmofonami rójgrzebieniowymi" (HCL 59, HCZ 59) i cztergorzebieniowymi" (HCL 72, HCZ 72) różniąc się jedynie mocowaniem. A gwoli ścisłości (Ameryki to zapewne nie odkryłem) HCL to skrót od Hełmofon Czołgowy Letni, HCZ- Hełmofon Czołgowy Zimowy. Jako ciekawostkę dodam iż w połowie lat sześćdziesiątych wprowadzono w małych ilościach" do wyposażenia WP hełmofon czołgowy wykonany z tworzywa sztucznego którego czerep wzorowany był albo wprost wzięty" z kasku motocyklowego czyli popularnego ówcześnie orzeszka". Hełmofony te widać między innymi na defiladzie z okazji Tysiąclecia Państwa Polskiego w 1966 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ogólnie rzecz biorąc to temat hełmofonów użytkowanych w WP jest niezmiernie ciekawy i chyba nie doczekał się jakieś dogłębnej analizy (przynajmniej ja takowej nie znam). Co do hełmofonów rójgrzebieniowych" wzorowanych na drugowojennych hełmofonach RKKA (czy jak kto woli Armii Czerwonej) to wykorzystywane były w WP jeszcze w latach siedemdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to w WP używano następujących hełmofonów:
- trzygrzebieniowy wzorowany na hełmofonie RKKA (bądź oryginalny RKKA) w wersji letniej i zimowej, skórzany i płócienny (większość), niestety ale nie jest mi znana jego nazwa (tu proszę o pomoc wszystkich zainteresowanych tymże tematem)
- trzygrzebienowy w wersji letniej HCL 59 i zimowej HCZ 59
- czterogrzebieniowy w wersji letniej HCL 72 i zimowej HCZ 72
- tworzywowy HC 65 (w małej ilości od połowy lat sześćdziesiątych do siedemdziesiątych)
- czterogrzebieniowy HC 98 w wersji letniej i zimowej w kolorze czarnym i kamuflażu popularnie zwanym Pantera".
- kompozytowy HCL 99 który po testach ostatecznie nie wszedł do użytku
I to chyba wszystko. Panowie kontynuujmy ten ciekawy temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Orzeszki'' ponoć występowały w dwóch wersjach, HC 62 i HCK 65. Na filmie z Parady Tysiąclecia stanowią zdecydowaną większość, mało grzebieniastych.

Noktowizyjne nie tylko dla kierowców wozów bojowych.

Rosyjskie zdaje się miały takie bardzo wystające kwadratowe słuchawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do orzeszków" to ciekawi mnie rozwinięcie skrótu nazwy HCK 65 czyli Hełmofon Czołgowy ale K to skrót od kask czy też kompozytowy ? 65 wiadomo rok wprowadzenia.
Gogle noktowizyjne PWN 57 oczywiście że nie tylko dla kierowców.
Co do rosyjskich drugowojennych to miały kwadratowe poduszki" ochraniające kieszeń na słuchawki. Niebawem dodam fotografie znanego mi egzemplarza który ma pewną ciekawostkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mniemam (ale 100% pewności nie mam) drugowojenny płócienny (bo brezentem nazwać tejże tkaniny nie można) hełmofon RKKA w wersji zimowej. Brak śladów jakichkolwiek sygnatur, ewentualnie metki producenta, podpisów itp. Użytkowany na pewno w WP w okresie powojennym. Ciekawostką jest to że ma fabrycznie zaszytą od wewnątrz prawą kieszeń na słuchawkę, czyżby była to jakaś wojenna wersja oszczędnościowa ? Chyba własnie tego typu hełmofon (oczywiście pomijając tą zaszytą kieszeń na słuchawkę) miał niejaki Czereśniak z serialu Czterej pancerni i pies".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powyższych fotografiach jest najprawdopodobniej (na 99 %) hełmofon czołgowy wprowadzony do wyposażenia Armii Czerwonej w 1936 r.(танковых шлемофонов образца 1936 года). Ale tu nasuwa się pytanie jaką to nazwę miał tenże model w WP w okresie powojennym i czy był produkowany w Polsce (ewentualnie modyfikowany) a jak wspomniałem wcześniej wzór ten używany był w WP do lat siedemdziesiątych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie