Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano

Jednak to zdjęcie załogi Śmiałego" przegapiłem. Nie pierwsza rzecz i nie ostatnia. Podobnie jak ze znanym portretem Stanisława Małagowskiego. Dopiero Ty zmobilizowałeś, abym spostrzegł u niego godło naramienne ;-)

Napisano

Tutaj nijako uzupełnienie do tematu dworca lwowskiego... Żołnierze ochrony transportu żywności z Wielkopolski na jednym z peronów, w 1919 roku. Pozują por. Stefanowi Czarneckiemu, więc może kilku z załogi PP. Gromobój" załapało się na pamiątkowego pstryka" ;-)

Napisano
Myślę, że na razie nie ma potrzeby.;-) Jak wspominałem kiedyś, póki mimo obszerności materiału można nim łatwiej zapanować ,tym bardziej, że technicznie nie sprawia kłopotu. Jeśli przy moim wysłużonym netowym rzęchu" wszystko trybi", to zainteresowani nim odbiorcy tym bardziej nie mają problemu.
Napisano

Wracając do tematu -godła naramienne załóg polskich pociągów pancernych - Piłsudczyk"( na rękawie pierwszego z prawej). Źródła podają, że to była odznaka pamiątkowa, którą wprowadzono po zakończeniu wojny w 1921 r. Ale przeczy temu to zdjęcie, zresztą nie jedyne. Spotkanie z Naczelnikiem nastąpiło 19 września 1919 r.!

Napisano
Patrząc na kształt naszywki na rękawie tego pierwszego od prawej, kształtem kojarzy się z odznaką pamiątkową. Pomijając słusznie przez Ciebie podane rozbieżności czasowe, to myślę,że odznaki te były noszone na piersi kurtki mundurowej, natomiast na rękawie pojawiły się po wojnie naszywki ogólno-wojskowe PP.
Jest kilka fotografii ze spotkania z JP, zamieszczonych w wątkach, tyle, ze brak na razie nowości z wyrażnymi godłami poszczególnych pociągów. Te nieliczne, również znajdują się w naszych dwóch watkach.Mam nadzieję, ze kiedyś nieoczekiwanie pojawią się na łamach.
Napisano
;-) Uprzedziłeś mnie w komentarzu. No pięknie, okazuje się że i naszywka ogólno-wojskowa PP i odznaka pociągu potraktowana jako godło znalazły się po bratersku" obok siebie.
Napisano

Cekaemiarz" ze Śmiałego" ze starym godłem pociagu...
Pamiętasz ten kadr dowódcy Śmiałego" do identyfikacji. On w 1921 roku nosił naszywkę ogólną PP na rękawie, natomiast odznakę pamiątkową pociągu na piersi, ale nietypowo, na prawej kieszeni kurtki.Podobnie jak ten widoczny na kadrze jego podkomendny.

Napisano

I taka wersja godła naramiennego pociągu pancernego Gromobój". Na odwrocie tego, słabej jakości zdjęcia jest podana data-kwiecień 1919 r.!Niektórzy podają, że to odznaka pociągu Śmierć", ale jest to błędna informacja.

Napisano

Odnośnie identyfikacji godła zamieszczonego przez Ciebie bardzo trudno coś powiedzieć. Być może znasz rzeczywisty jego wygląd , ja niestety nie mogę skojarzyć. Do tej pory myślałem, że godło Gromobója" to pasek z nazwą pociągu, nad nim płomień" lub
koło uskrzydłone"...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie