Skocz do zawartości

Polskie Pociągi Pancerne w walce, 1918- 1921.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,4k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tutaj nijako uzupełnienie do tematu dworca lwowskiego... Żołnierze ochrony transportu żywności z Wielkopolski na jednym z peronów, w 1919 roku. Pozują por. Stefanowi Czarneckiemu, więc może kilku z załogi PP. Gromobój" załapało się na pamiątkowego pstryka" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na razie nie ma potrzeby.;-) Jak wspominałem kiedyś, póki mimo obszerności materiału można nim łatwiej zapanować ,tym bardziej, że technicznie nie sprawia kłopotu. Jeśli przy moim wysłużonym netowym rzęchu" wszystko trybi", to zainteresowani nim odbiorcy tym bardziej nie mają problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu -godła naramienne załóg polskich pociągów pancernych - Piłsudczyk"( na rękawie pierwszego z prawej). Źródła podają, że to była odznaka pamiątkowa, którą wprowadzono po zakończeniu wojny w 1921 r. Ale przeczy temu to zdjęcie, zresztą nie jedyne. Spotkanie z Naczelnikiem nastąpiło 19 września 1919 r.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na kształt naszywki na rękawie tego pierwszego od prawej, kształtem kojarzy się z odznaką pamiątkową. Pomijając słusznie przez Ciebie podane rozbieżności czasowe, to myślę,że odznaki te były noszone na piersi kurtki mundurowej, natomiast na rękawie pojawiły się po wojnie naszywki ogólno-wojskowe PP.
Jest kilka fotografii ze spotkania z JP, zamieszczonych w wątkach, tyle, ze brak na razie nowości z wyrażnymi godłami poszczególnych pociągów. Te nieliczne, również znajdują się w naszych dwóch watkach.Mam nadzieję, ze kiedyś nieoczekiwanie pojawią się na łamach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cekaemiarz" ze Śmiałego" ze starym godłem pociagu...
Pamiętasz ten kadr dowódcy Śmiałego" do identyfikacji. On w 1921 roku nosił naszywkę ogólną PP na rękawie, natomiast odznakę pamiątkową pociągu na piersi, ale nietypowo, na prawej kieszeni kurtki.Podobnie jak ten widoczny na kadrze jego podkomendny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie identyfikacji godła zamieszczonego przez Ciebie bardzo trudno coś powiedzieć. Być może znasz rzeczywisty jego wygląd , ja niestety nie mogę skojarzyć. Do tej pory myślałem, że godło Gromobója" to pasek z nazwą pociągu, nad nim płomień" lub
koło uskrzydłone"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie