karpik Posted September 13, 2017 Author Posted September 13, 2017 Przy przekopywaniu poplonu takie coś. Ciężko coś powiedzieć o kalibrze bo łuselczan jest zniszczony.
plr78 Posted September 14, 2017 Posted September 14, 2017 Strzeliłem byka , łuska faktycznie łotewska. Niedawno trafiłem taką z 41r
karpik Posted September 13, 2017 Author Posted September 13, 2017 Przy przekopywaniu poplonu takie coś. Ciężko coś powiedzieć o kalibrze bo łuselczan jest zniszczony.
plr78 Posted September 14, 2017 Posted September 14, 2017 Litewska kaliber .303 Więcej na http://www.municion.org
karpik Posted September 14, 2017 Author Posted September 14, 2017 Chodzi Ci o 7,7 x 56 mm R .303 British?? To chyba Łotewska. Budowa by się zgadzała ale z takim biciem nie znalazłem.
viator01 Posted September 14, 2017 Posted September 14, 2017 To może taki tropThe "V here stands for "Vairogs as the company was named 1936-1940 (in 1937 they bought S&B Riga) till it was occupied by the Soviets and renamed to "Factory #520 and evacuated in 1941 to Sverdlovsk, the remaining facilities were occupied by German troops and WH code was "llf. In 1946 reestablished by the Soviets as "Riga Train Car Factory (RVZ)."https://forum.cartridgecollectors.org/t/303-id-help-please/17254/6https://forum.cartridgecollectors.org/t/info-on-ammo-from-estonia-lativa-and-lithuania/12184/12
viator01 Posted September 14, 2017 Posted September 14, 2017 Zapomniałem o s"http://forum.cartridgecollectors.org/t/303-id-help-please/17254/6 http://forum.cartridgecollectors.org/t/info-on-ammo-from-estonia-lativa-and-lithuania/12184/12
Question
karpik
Przy przekopywaniu poplonu takie coś. Ciężko coś powiedzieć o kalibrze bo łuselczan jest zniszczony.
7 answers to this question
Recommended Posts
Archived
This topic is now archived and is closed to further replies.