Skocz do zawartości

Film Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie"


vis1939

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 months later...
http://film.onet.pl/wiadomosci/tworca-wykletego-przygotowuje-sie-do-ekranizacji-ksiazki-pozdrowcie-gory/zj75wk

Twórca Wyklętego" przygotowuje się do ekranizacji książki Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie"

W kwietniu przyszłego roku mają się rozpocząć zdjęcia do ekranizacji książki „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego. Premiera filmu o losach zgrupowania Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego” planowana jest na listopad 2018 roku.
Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” to reportaż historyczny o losach zgrupowania partyzanckiego Armii Krajowej podczas II wojny światowej na Kielecczyźnie, którym dowodził Jan Piwnik „Ponury”. Pierwsze wydanie książki ukazało się w 1968, a ostatnie, ósme w kwietniu tego roku.
Do ekranizacji książki Cezarego Chlebowskiego (1928-2013) przygotowuje się kielecki reżyser Konrad Łęcki, twórca „Wyklętego”. „Pierwszy raz przeczytałem tę książkę jako mały chłopiec. To był egzemplarz mojego nieżyjącego już dziadka, który był partyzantem w oddziale Antoniego Hedy 'Szarego'” – powiedział Łęcki.

„To książka, która bardzo mocno wpisała się w ten region. Aż prosiło się od dłuższego czasu, żeby podjąć próbę jej ekranizacji. Wcześniej takie próby były podejmowane, wiadomo z jakim skutkiem. Ale trochę rozumiem tych twórców, bo trzeba być świadomym odpowiedzialności, jaką się na siebie bierze, żeby zrobić to dobrze” – podkreślił reżyser, który obecnie jest w trakcie rozmów, od których zależy budżet filmu.

„To są bardzo trudne rozmowy, ale ja od początku stawiałem sprawę jasno, jeśli nie zgromadzę odpowiedniego budżetu, nie podejmę się tego zadania. Kino historyczne musi być atrakcyjne dla widza, a ta książka ma ogromny potencjał, aby ta historia była pokazana w atrakcyjny sposób” – zapewnił. Twórca „Wyklętego” dodał jednak, że „aby zrobić to dobrze, potrzebne są odpowiednie pieniądze”.

„W filmie będą bardzo trudne do nakręcenia sceny, jak pacyfikacja Michniowa czy atak na pociąg. Nie wyobrażam sobie, że będę 'palił' Michniów z papieru, czy po planie będzie jeździć miniatura ciuchci. Jeśli miało to by być robione 'po łebkach', to lepiej się za to nie brać” – nie ukrywał kielecki reżyser.

Mimo tych trudności Łęcki rozmawia już ze znanymi aktorami, którzy mają zagrać w filmie „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. „Praktycznie do każdej postaci mam już wskazanego aktora, jak również osobę drugiego wyboru. Do postaci Jana Piwnika mam kilka kandydatur, ale póki nie będzie to sfinalizowane, nie chciałbym ujawniać żadnych nazwisk” – zaznaczył.
Pytany przez PAP, zdradził jednak, że w postać „Marcysi” – żony Ponurego, wcieli się Anna Iwasiuta-Dudek. W filmie zagrają również kieleccy aktorzy: odtwórca głównej roli w „Wyklętym” – Wojciech Niemczyk oraz Łukasz Pruchniewicz i Beata Pszeniczna.

Akcja książki dzieje się na Kielecczyźnie, ale zdjęcia do filmu kręcone będą także poza województwem świętokrzyskim. „Niektóre miejsca w regionie przez te wszystkie lata bardzo się zmieniły. Wydaje się, że będziemy musieli posiłkować się Bieszczadami i okolicami Dzierżoniowa na Dolnym Śląsku. Wszędzie tam gdzie będzie to jednak możliwe, wykorzystamy autentyczne miejsca tamtych wydarzeń” – obiecał reżyser.

Łęcki dodał, że zastanawia się nad tym, aby podobnie jak i w „Wyklętym”, także w tej produkcji znalazło się odniesienie do rzeczywistości. „Kusi mnie, aby w filmie pokazać Cezarego Chlebowskiego. Mam już nawet aktora, który jest do niego bardzo podobny. Ta książka ma bowiem dwóch bohaterów: Jana Piwnika i człowieka, który się o niego upomniał i wygrzebał tę postać z mroków pamięci i zakłamania. Trzeba było mieć nie lada odwagę w tamtych czasach, aby podjąć się takiego tematu” – mówił Łęcki o Cezarym Chlebowskim.
Zaznaczył jednak, że przed wcieleniem tego pomysłu w życie, chce uzyskać na to zgodę syna autora „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie”. Tomasz Chlebowski powiedział PAP, że już kilkakrotnie rozmawiał na ten temat z Łęckim. „Jestem otwarty na ten pomysł. Myślę, że znajdziemy taki kompromis, który zadowoli nas obu” – zapewnił. Dodał, że z niecierpliwością czeka na realizację z filmu.

„Ta książka to dzieło życia mojego ojca. Promowaniu Ponurego poświecił całe swoje życie. Rozpoczął to na początku lat 60-tych ubiegłego wieku. Można powiedzieć, że przez następnych 40 lat był najlepszym przyjacielem Ponurego” – mówił o swoim ojcu Tomasz Chlebowski.

Łęcki zapewnił, że jego zamiarem nie jest stawianie pomników żołnierzom zgrupowania „Ponurego”. Chce tylko ,aby widzowie oglądając film, mogli utożsamić się z jego bohaterami. „Osią filmu będzie historia człowieka, który chce coś zbudować. Ma dobre intencje, ale cały czas mu to nie wychodzi, bo ma przy sobie przyjaciela, który okaże się zdrajcą. To w życiu zawsze boli, nie tylko w tym przypadku” – zaznaczył.

Zdaniem Łęckiego zdjęcia do filmu powinny się rozpocząć w kwietniu, a premiera planowana jest na jesień przyszłego roku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vis1939 (7882 / 91) 2017-11-02 10:05:00

...nie potrafili nawet ucharakteryzować elementa wywrotowego na człowieka..."

To był świadomy manewr twórców. Chcieli pokazać nadczłowieka, który nawet w takich sytuacjach jak z żurnala i, niejako przy okazji, kulom się nie kłania. Nie to co jakaś tam pamiętana z socrealizmu brudna piechota czy czołgiści w zaolejonych i pogniecionych kombinezonach.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 10:22 02-11-2017
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie