Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

W książce "Komar i kameleon" Piotra Rapińskiego znajduje się krótka wzmianka na temat tego godła. Autor przypuszcza,że może chodzić o 69 Eskadrę.

Napisano
25 minut temu, M81 napisał:

W książce "Komar i kameleon" Piotra Rapińskiego znajduje się krótka wzmianka na temat tego godła. Autor przypuszcza,że może chodzić o 69 Eskadrę.

Czyli tym samym zakłada, że z eskadry 6.PL.

To tylko gdybanie niczym nie poparte (źródła ?)

O tym godle brak jakichkolwiek informacji w "LzSz", publikacjach Morgały czy też Królikiewicza, Tomasza J.Kowalskiego. W "Polskie eskadry w latach 1918-1939" (Jerzy Pawlak) autor pisze, ze 69.ET(EO) godła nie posiadała.

Ze wszystkich EO wg J.Pawlaka godła  nie miały:

69., 36., 39., 19.

Napisano

Tylko przypuszczenie. Fragment, o którym wspominałem brzmi:
"Otwartą kwestię stanowi sprawa godła eskadry. Według ustaleń J. Pawlaka eskadra ta nie posiadała swojego godła. Stwierdzenie to wydaje się jednak nie znajdować potwierdzenia w odnalezionym materiale fotograficznym. Na części zdjęć znajdujących się w zbiorach pana Roberta Siejki widoczny jest samolot Lublin R.XIIIC lub R.XIIID na którego kadłubie widoczne jest nieznane godło przedstawiające białe koło z dwukolorową obwódką. Na tle białego koła widoczna jest duża ważka. Podobnego godła nie posiadała żadna inna eskadra, można więc wysnuć przypuszczenie, że tak właśnie wyglądało godło 69 ET."

Napisano (edytowane)

Dodatkowo mamy błędne  informacje zawarte w publikacji A.Morgały "Samoloty wojskowe..." dotyczące historii użytkowania R..XIII o numerze 56.136.

Znamy więc dwa zdjęcia "ery" z tym godłem - białe pole na samolocie ze znanym numerem mam kształt owalny w odróżnieniu od białego koła na drugim.

Znalazłem jeszcze opis zdjęcia "ery" nr 56.136 w broszurze z serii "100 Lat Polskich Skrzydeł" tyt.: "Lublin R.XIII (Mariusz Konarski i Marek Trojanowicz) na  str.16

Zdjęcie jest szersze (panoramiczne) i z prawej strony stoją w szeregu Potezy XXV

Podpis:

"Samoloty Lublin  R.XIII D i Potez XXV podczas koncentracji lotnictwa w Warszawie, najprawdopodobniej rok 1934-1935. na pierwszym planie samolot Lublin R.XIII D 6.Pułk Lotniczy (Lwów-Skniłów), 63. Eskadra Towarzysząca"

Mamy więc lokalizację - Warszawa lecz błędna jest informacja, że samolot jest z 63.ET (zapewne powtórzono za "Polskie samoloty...")

Wg J.Pawlaka 69.ET została zorganizowana w październiku 1937 r. a to jest sprzeczne z datą koncentracji lotnictwa czyli... nie może to być "era" z tej eskadry.

Z 6.PL we wspomnianej koncentracji (wg J.Pawlaka) brały udział "ery" z 63.ET (str.368) w sumie 9 samolotów w dniach 02-29.09.1934 r. a koncentracja lotnictwa miała miejsce w Dęblinie - ćwiczenia "masowy nalot na Warszawę".

Ciekawe !

PS - Potezy mają godła wskazujące, że są z 12. EL (1.PL) lub 32.EL (3.PL) lub 22.EL (2.PL) - biała gwiazda na ciemnym polu. Sądzę, że są z 1.PL z Warszawy (?)

"

Edytowane przez Sedco Express
Napisano

Istnieją. Duża liczba Potezów z godłami geometrycznymi na drugim planie wskazuje na to, że teoria o ważce jako oznaczeniu 69 Eskadry nie wytrzymuje krytyki.

Napisano

na foto godła z komarem-pielęgniarzem oficer ma mundur wz. 36.

Rozkazem MSWojsk.L.dz.4359/tj. z 19 lipca 1937 nakazano dowódcy 6 pułku lotniczego sformowanie nowej – 69 eskadry towarzyszącej. 63 eskadra oddała swój jeden pluton do dyspozycji nowo organizującego się pododdziału. Jej pozostałe dwa plutony w sierpniu i wrześniu 1938 wzięły udział w dużych manewrach na terenie Wołynia i Podola, pozostając do końca października na lotniskach polowych

Zastanawiam się, czy komar ze strzykawka nie był czasem godłem 69 eskadry. Sa fotki tego godła sprzed 1937?

Napisano (edytowane)

Idąc za info, że w 63.ET(EO) godło w postaci zielonego pionowego paska na białym prostokącie malowano na samolotach eskadry typu PZL Ł-2 a godło "komar" na R-XIII A.Pawlak w książce "Polskie eskadry..." podaje na str. 367:

" Sukcesywnie eskadra wymieniała Ł-2 na samoloty Lublin R-XIIIC, tak że w pierwszym kwartale następnego roku  [czyli 1933] wszystkie plutony miały pełny stan R-XIII". Wymianę zaczęto w 1932 r.

Można więc założyć, że samoloty PZL Ł-2 z godłem zielonego paska na białym kwadracie były użytkowane do 1932 r. a potem "ery" z godłem "komar".

Reasumując wg w/w info - godło "komar" stosowano na R-XIII w latach 1932-39.

PS - w internecie jako ilustracja  hasła 63. Eskadra Obserwacyjna mylnie podpisano zdjęcie - to nie jest R-XIII a PZL Ł-2 :-)

PZL Ł-2.png

Edytowane przez Sedco Express
Napisano (edytowane)

Przejrzałem jeszcze raz publikację "Lublin R.XIII" z serii "100 lat Polskich Skrzydeł" i znalazłem takie dwa interesujące zdjęcia

1- " Lublin R.XIIIC z 63.Eskadry Towarzyszącej 6.Pułku Lotniczego..."

Widać wyraźnie godło "starego" typu - a więc wnioskować można, że gdy dokonywano wymiany PZL Ł-2 na "ery" (od 1932 r.) to na początku je malowano. Czy były także "ery" z komarem w tym samym okresie ?

2-"...Widoczne godło - ważka w kole- prawdopodobnie jedna z wczesnych propozycji, 63.Eskadra Towarzysząca 6.Pułku Lotniczego (S, J - Lwów-Skniłów)"

Czy ktoś ma wiedzę, czy godło "ważka" jest uwzględnione jako propozycja w którejś z publikacji tematycznej ?

 

Lublin R-XIII i stare godło.png

ważka.png

Edytowane przez Sedco Express
Napisano (edytowane)

Ok, tyle to jo wim...
Mnie interesuje, skąd pewność, że 63 eskadra miała jako godło komara. Bo napisać to można wszystko. Czy istnieją jednak fotografie, pokazujące samoloty z tym godłem przed 1937?

Tutaj mamy z taką sytuacją

- są co najmniej dwie fotografie z godłem "ważki", w tym jedna datowana sprzed 1937 - czyli przed powstaniem nowej eskadry (nr 69). Czyli to godło istniało wcześniej niż sformowano 69. eskadrę.
 - jest fotografia samolotu z godłem "komara", ale co najmniej z lata 1936 (rozkaz o nowym umundurowaniu to maj 1936).

Wzór godła, uznawany dziś za godło 63. eskadry - czyli "komar ze strzykawką", jest podany jako opis tekstowy i rysunek. Nie znam żadnych innych "kwitów" - typu tablo, dyplom itp. przypisujących to godło do jakiejkolwiek eskadry.

 

edit. Pisaliśmy jednocześnie, moje to odp,. na jeszcze wcześniejszy wpis.

Edytowane przez KayFranz
Napisano

Może i są inne zdjęcia z godłem "komar ze strzykawką"prócz tego z ppor w mundurze wzór 36.

Szukajcie aż znajdziecie -  jak mówi pismo... :-)

PS - dla mnie sprawa jest jasna. 63.ET miała godło "komar" i wiadomo, że na pewno stosowano je w latach 1936-39 a czy było wcześniej ? Zapewne tak, ale ( jak na razie) nie ma zdjęć z tym godłem sprzed 1936 r.

Napisano

 

5 godzin temu, KayFranz napisał:

Ale na podstawie CZEGO to wiadomo?

A chociażby zdjęcia z oficerem w mundurze wz. 36 czyli... najwcześniej w 1936 r. Drugie źródło - literatura tematu na której oparłem poprzednie wpisy.

Są zdjęcia i dla mnie sprawa jest wyjaśniona - jest godło (komar ze strzykawką) jest numer eskadry i malowanie w latach 30-tych XX w.

Bardziej mnie intryguje stwierdzenie:

"... prawdopodobnie jedna z wczesnych propozycji, 63.Eskadra Towarzysząca 6.Pułku Lotniczego"

Wczesna propozycja ? Tzn. co ?  Takie piękne godło komuś z dctwa pułku/eskadry się nie spodobało ? Ktoś (kto?) zaprojektował nowe i to akurat znalazło uznanie ? Komar zamiast ważki ? To się kupy nie trzyma !

Może (gdybanie) ważka była godłem któregoś z plutonu 63 eskadry ?

Napisano

OK, źle zadałem pytanie. Wiadomo, że to godło stosowano. Tylko nie wiadomo, której eskadry było znakiem. Więc jeszcze raz:

Jaki jest DOWÓD na to, że godło z komarem jest godłem 63. eskadry? Równie dobrze może być  to znak eskadry sformowanej później - czyli 69., albo nawet i 66. A godło ważki, widoczne na zdjęciach już w latach wcześniejszych niż sformowano te nowe - jest właśnie godłem eskadry 63.

Proszę wykazać błąd w takim rozumowaniu. Przy tym materiale, który znam (i jak dotąd nikt nic nowego nie umieścił), nie można wykluczyć, że p. Pawlak się pomylił i przypisał 63. eskadrze niewłaściwe godło. I od 40 lat (bo pierwsze wydanie "Eskadr...' w ramach "Biblioteczki Skrzydlatej Polski" ukazało się w 1982) wszyscy to powielają.

A teraz wsadzę w to mrowisko jeszcze większy kijek:
Przypatrzcie się dokładniej fotografii (tej z wczoraj). Obwódka godła z ważką jest DWUKOLOROWA. Jedna cześć jest bardzo ciemna, druga - jaśniejsza. Moim zdaniem to kolory czerwony i zielony lub ciemnoniebieski. Ale dopiero po paru godzinach skojarzyłem, że może warto by sprawdzić czy eskadry 6. PL (te obserwacyjne, na Erach) nie były tworzone z załóg poprzednio przydzielonych do innych pułków. I może one zachowały w godle nowego przydziału swoje wcześniejsze kolory, jeszcze z czasów godeł geodetycznych.
63. powstała z byłych załóg 3 i 4. pułku.
3. PL pułk używał koloru zielonego, a 4. - czerwonego.

Moja druga hipoteza jest taka: godło ważki jest godłem 63. eskadry już od 1933 roku, a na pamiątkę pochodzenia załóg zrobiono wokół okrągłego tła dwukolorową, czerwono-zieloną, obwódkę.

I wtedy komar byłby godłem innej eskadry obserwacyjnej - 66 lub 69. Albo i nie można wykluczyć jeszcze jednej rzeczy - może to też być późniejsza wersja godła 63.

Żeby nie było nieporozumień - raz jeszcze fotografia, z dwukolorową obwódką białego tła godła z ważką.

godło Ważka dwukolorowa obwódka 900px.jpg

Napisano

Okazuje się,że ktoś zainteresował się ważką już kilkanaście lat temu.

Znane są dwa zdjęcia samolotu z ważką, nie wiadomo jednak czy jest to ta sama maszyna. Gdyby wypłynęła fotografia kolejnego samolotu, mogłoby to wywrócić wiedzę dotyczącą wyglądu lublinów 63 Eskadry.
Żeby wprowadzić więcej zamieszania- w "Lotnictwie z szachownicą" nr 51 mamy zdjęcie lublina tej eskadry  z geometrycznym godłem zrobione we wrześniu 1939 r.

Napisano

"Znane są dwa zdjęcia samolotu z ważką, nie wiadomo jednak czy jest to ta sama maszyna"

Wiadomo, że są znane trzy zdjęcia ale... na dwóch ważka wpisana jest w koło a na jednym zdjęciu w owal.

Napisano

A jakie przesłanki, że to wrzesień 1939?

Byłby chyba zamaskowany, a nawet gdyby Niemcy zdjęli gałęzie, to leżałyby obok. Te dwa łepki w kabinie to zamiast Adolftouristen mogą być równie dobrze nasze szwejki. Karabin maszynowy zamocowany i załadowany. Na kołach - pokrowce. Samolot nic a nic nie jest oskalpowany.

To - mojem osobistem zdaniem - zdjęcie znacznie wcześniejsze, z manewrów.

Napisano
10 minut temu, KayFranz napisał:

Nie mogę się dokopać do mojego egzemplarza. Znana jest historia przydziałów Lublina 56-25?

Wg Morgały:

"ot - 30.09.1932

IBTL - Samodzielny Dyon Doświadczalny - Esk.samolotów seryjnych...1932 r., 3PKL/Esk.Tren. 1933-07.06.1935 r."

 

"To - mojem osobistem zdaniem - zdjęcie znacznie wcześniejsze, z manewrów. "

Ale kolejny przykład ":starego" godła na "erze"

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie