Skocz do zawartości

Lotnictwo II RP- Urok lotniczych zdjęć.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zastanawia mnie zdjęcie wykonane przez załogę 3 Pułku Lotniczego nad Gorzowem Wielkopolskim. Jak wiadomo ówczesne miasto Landsberg an der Warthe należało do Niemiec a więc co robił tam polski samolot wojskowy ? Brałem pod uwagę możliwość wykonania zdjęcia podczas Powstania Wielkopolskiego kiedy to hipotetycznie mógł na Gorzowem pojawić się polski samolot tylko że wtedy nie istniał 3 Pułk Lotniczy. Panowie co wy na to ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, jeśli mogło to zdjęcie być zrobione podczas Powstania Wielkopolskiego, to jak najbardziej figurować mogło w albumie Lotnika z 3 PL, tak jak w tych albumach mogły figurować ( i figurowały) np. zdjęcia lotniska w Ławicy z 1918 roku, lub Lotników Wielkopolskich z tego własnie okresu. Ale ja osobiście myślę, że zdjęcie Gorzowa powstało w okresie międzywojnia, a szachownica nie zrobiła sensacji wśród mieszkańców tego miasta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Landsberg (Gorzów Wlkp.) nie miał żadnego związku z Powstaniem Wielkopolskim.
W Ławicy w ramach oddzielnego od władz centralnych w Warszawie Lotnictwa Wielkopolskiego działała Szkoła Pilotów i Szkoła Obserwatorów.W niej właśnie był sierż.obs. Stefan Korcz, późniejszy kpt. w utworzonym ( po zjednoczeniu lotnictwa) 3.PL - autor wielu zdjęć lotniczych.
Zdjęcie zamieszczone nie mogło być wykonane z żadnego polskiego samolotu. Szachownica właśnie wzbudziłaby jak największą sensacje i samolot zapewne zmuszony zostałby do ucieczki lub lądowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem: ... jeśli mogło to zdjęcie być zrobione podczas Powstania Wielkopolskiego, to jak najbardziej figurować mogło w albumie Lotnika z 3 PL ". Sedco Express, czy mamy pewność, że to nie było możliwe? Mimo, że Landsberg nie miał żadnego związku z Powstaniem Wielkopolskim."
Odnośnie szachownicy wzbudzającej jak największą sensację wśród mieszkańców niemieckich miast, miasteczek i wsi. Czy przez dwudziestolecie międzywojenne nie było okazji do zrobienia choćby jednego zdjęcia lotniczego. Obojętnie, czy przez oficera pułku ,z maszyny wojskowej, cywilnej, czy też sportowej? Pisząc o szachownicy nie wzbudzającej sensacji własnie to miałem na myśli.
A z ciekawości... Czy Kolega Edmundo spróbował powalczyć" z identyfikacją pozostałych wrzuconych przeze mnie, nieopisanych zdjęć z 3 Pułku Lotniczego? Być może przedstawiają jakieś miejsca, może zza kordonu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mapce widać położenie Landsberga.
Zdjęcie jest znad centrum miasta zrobione z wysokości max. 200 m.
Zrobienie go przez jeden z samolotów 3.PL należy wykluczyć
- czyli jest sprzed 1921 r.
Nie mogło być zrobione w czasie Powstania Wlkp. tzn. w okresie grudzień 1918-luty 1919 bo widoczne są drzewa z liśćmi, nie ma śniegu, Warta jest bez lodu.
Sądzę, że nie jest zrobione z polskiego samolotu wojskowego. Może tak jak piszesz z cywilnego" (pasażerskiego)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie