Skocz do zawartości
  • 0

Miedziana ozdoba pokryta patyną.


marekb37

Pytanie

Witam wszystkich.Proszę o pomoc w identyfikacji tego przedmiotu. Kompletnie nie mam pojęcia do czego go przypiąć. Wyszperałem go wśród masy złomu. Pokryty jest ładną zieloną patyną.Całkowita długość to 4 cm.Reszta na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki koledzy za pomoc. Erih masz rację z tym oczkiem jest rzeczywiście coś nie tak. Przy dokładnych oględzinach wygląda na zbyt dobrze wykonane.Doskonale zachowuje grubość na każdym milimetrze długości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wypisujecie takie pierdy, że czytać się tego nie da, jest to na milion procent fibula, typu jak ci podałem, nie żaden skobelek, haczyk czy inne ustrojstwo. Wszystko jest jak najbardziej z nią w porządku, patyna jak należy, otworek też, nie wiem po co na siłę kombinujecie.
Fibula nie jest z miedzi ale z brązu i patyna zdecydowanie będzie inna jak na miedzi.

Jest to fibula, jak masz muzeum oddaj walną na magazyn, albo zostaw sobie, jak pisałem wzór popularny w muzeach mają tego pełno.

I skończcie snuć teorie o otworkach, fibulach robionych maszynowo itd....

Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Proszę o pomoc w identyfikacji tego przedmiotu. Kompletnie nie mam pojęcia do czego go przypiąć. Wyszperałem go wśród masy złomu. Pokryty jest ładną zieloną patyną.Całkowita długość to 4 cm.Reszta na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy Gniewkos zdecydował, to fibula. Kończymy. Ps dla Gniewkosa. Wczoraj była niedziela więc nie mogłem ponownie pobuszować. Ale dzisiaj pognałem jeszcze raz na złomowiec. Znalazłem ciekawe łączenie drutu,miedzianego.Może to śmieć. Ale łączenie jest nietypowe. Może rzucisz okiem. obrobię zdjęcia i wstawie jako nowy post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih masz rację, zawsze trzeba rozważać różne hipotezy. I chwała ci za to.Jak pisałem ja nie mam pojęcia co to może być.Jednak skłaniam się do opinii kolegów, że to może być fibula.Po sprawdzeniu linku od karpika. Stan patyny sugeruje że to naprawdę stara rzecz.Dzięki Por.Wojas zawsze to lepiej mieć nadzieję że znalazło się coś ciekawego, niż zwykły skobelek. Może ktoś jeszcze coś doda aby rozwiać wątpliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby mieć pewność, trzeba znaleźć w źródłach fibulkę tego samego typu. Niekoniecznie identyczną, tego nie bito ze sztancy. To raz. Dwa, organoleptycznie sprawdzić czy (w tym wypadku) przedmiot był wykonany ręcznie czy maszynowo. Zdjęcia są najczęściej mocno mylące - dla mnie oczko wygląda na robione maszynowo, ale co innego fota w niewielkiej rozdzielczości, co innego mieć coś w ręku i oglądać pod lupką.
Kolejna sprawa : grubością patyny nie ma co sobie głowy zawracać - przedmiot może pokryć się patyną w kilka lat, po czym przez dziesięciolecia czy nawet wieki wcale się nie zmieniać - widywałem ślicznie spatynowane" miedziane okucia futerałów foto, po zaledwie kilku latach nieużywania.
Oczywiście życzę koledze żeby to była jednak fibula, nie fibulopodobny skobelek.
PS Jeżeli to jednak będzie fibula, sugeruję kontakt z lokalnym muzeum. Najlepsze są te niezbyt zasobne w zabytki, dla których takie wzbogacenie zbiorów jest ważne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie