Skocz do zawartości
  • 0

Mundur i naszywki Poland


mkijn

Pytanie

Napisano

Cześć,

Proszę o pomoc w identyfikacji munduru.
W kieszeni znalazłem naszywki Poland widoczne na pierwszym zdjęciu.
Mundur nie posiada żadnych pieczątek, metek, oznaczeń. Jedynie polskie guziki z orłem w koronie (również bez oznaczeń) i proporczyki na kołnierzu.

Pozdrawiam!

24 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Polskie Kompanie Wartownicze być może ale tylko w początkowym okresie funkcjonowania. Regulaminowo Polskie Kompanie Wartownicze funkcjonujące przy US Army wyposażone były w amerykańskie sorty mundurowe barwy khaki które w późniejszym okresie przefarbowano czy też szyto z materiału koloru czarnego. Nadal skłaniam się ku temu iż jest to jakaś wariacja na temat kurki WP wz. 36 szyta po wojnie na zachodzie.
Napisano

Zastanowiło mnie to prostokątne przeszycie na krzyż na pagonach. Idąc tym tropem trafiłem na wełnianą kurtkę mundurową US Army z I wojny światowej. Pagony są identyczne, podszewka jak na zdjęciu (z Ebay) wydaje się podobna. Przeszycie na plecach identyczne.
Różnice to liczba guzików, kształt kieszeni, zwłaszcza patek, i kołnierz w moim mundurze zamiast stójki w amerykańskim.
Przyjrzałem się mojej kurtce i rzeczywiście wokół kołnierza jest uszyty mniej starannie i inną nicią.

Macie jakieś pomysły odnośnie proporczyków? Z tego co widzę 3 Pułk Ułanów Śląskich nosił barwy żółto białe i proporczyk w innym kształcie (prostokątny z trójkątnym wycięciem). Tutaj jest trójkątny biało-żółty.

Napisano
W dniu ‎2016‎-‎12‎-‎25 o 03:30, Edmundo napisał:

Regulaminowo Polskie Kompanie Wartownicze funkcjonujące przy US Army wyposażone były w amerykańskie sorty mundurowe barwy khaki które w późniejszym okresie przefarbowano czy też szyto z materiału koloru czarnego.

Nie szyto. Wyłącznie farbowano na czarno. Ze ściśle określonych powodów - ochrony prawnej US Army.

Napisano
Moja arcyfachowa teoria nie poparta badaniami naukowymi brzmi następująco: o ile proporczyki i ilość guzików mogły zależeć od przypadku w postaci fantazji krawca, żołnierza itp, to naramiennik wygląda dosyć regulaminowo, więc jednak skłaniałbym się ku opcji amerykańskiej.
Napisano
Ot to to. O tym między innymi pisałem wcześniej czyli kurtka dla byłego jeńca, dipisa czy też weterana szyta prywatnie od podstaw bądź postała z przeróbki munduru przyjmijmy że amerykańskiego.
Napisano

Cześć,

Proszę o pomoc w identyfikacji munduru.
W kieszeni znalazłem naszywki Poland widoczne na pierwszym zdjęciu.
Mundur nie posiada żadnych pieczątek, metek, oznaczeń. Jedynie polskie guziki z orłem w koronie (również bez oznaczeń) i proporczyki na kołnierzu.

Pozdrawiam!

Napisano
Daj zblizenia na detale:
- kieszenie
- jesli sa to haftki przy kolnierzu
- splot materialu podszewki
- czy sa inne guziki niz z orlem? Np od wewnatrz, jesli tak to tez daj zdjecie
- faktura materialu zewnetrznego
- jak sa uszyte plecy?

Nie jest to typowa kurtka uzywana w PSZ - byly battledressy i frencze. Sa pewne podobienstwa z 1 wojenna bluza brytyjska, ale tez mamy i roznice.

Pieczecie byly od wewnatrz kurtki na kieszeni.
Czasem bywaja metki krawca wszyte w kieszen (w srodku).
Napisano

Wewnątrz wszystkich kieszeni od strony guzika jest taki kawałek materiału w kształcie V. Widać też przeszycie obniżające się pod guzikiem.

Napisano
Mosin24 kurtka munduru PSZ na Zachodzie była kroju brytyjskiego a więc miała wykładany kołnierz (dla oficerów) natomiast podoficerowie i szeregowcy nosili kurtki (bluzy) typu battle dress (czyli tak jak napisał Kolega mietek). Kurtka z fotografii w niczym nie przypomina kurtki brytyjskiej natomiast najbardziej zbliżona jest do polskiej kurki wz. 36 z pominięciem liczby guzików których jest osiem a regulaminowo powinno być siedem. Może to jakaś wersja (wariacjana temat kurtki wz. 36) szyta prywatnie powiedzmy że na terenie amerykańskiej czy też brytyjskiej strefy okupacyjnej Niemiec a może we Włoszech już po wojnie dla byłych żołnierzy-jeńców czy też dipisów (displaced persons).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie