Skocz do zawartości

5 Pułk Ułanów Zasławskich.


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • Odpowiedzi 217
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A Tobie Szanowny Kolego formoza nie wygląda na PSZ ? Dla mnie to ewidentnie Polska Siła Zbrojna a jak PSZ to na pewno nie początek lat dwudziestych. 

Kolego Tyr może i mundury przetrwały ale nie takie naramienniki czyli tak zwane "trzepaczki", takich naramienników już nie było w 1921-1922 r.

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppłk Sochaczewski 14 listopada 1918, na mocy rozkazu szefa sztabu generalnego, rozpoczął formowanie 5 pułku ułanów z miejscem postoju w Mińsku Mazowieckim. W Mińsku znajdował się szwadron kawalerii PSZ. Oficerowie tego szwadronu, pochodzący z 2 pułku ułanów II Brygady Legionów, zostali wcieleni do organizującego się 5 pułku. 

Dla tego napisałem, że raczej z okresu formowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Edmundo napisał:

A Tobie Szanowny Kolego formoza nie wygląda na PSZ ? Dla mnie to ewidentnie Polska Siła Zbrojna a jak PSZ to na pewno nie początek lat dwudziestych. 

Kolego Tyr może i mundury przetrwały ale nie takie naramienniki czyli tak zwane "trzepaczki", takich naramienników już nie było w 1921-1922 r.

Pozostałości po " wygaszonej" PSZ tj. " trzepaczki" lub " lipka Beselera" na otokach czapek połowicznie wygląda ?  Tyle, że PSZ istniał do połowy października 1918, a formowanie 5 P.Ul. Zasławskich rozpoczęto po powrocie " Dziadka" z Magdeburga, w połowie listopada 1918 roku. Drugie z zamieszczonych zdjęć dostałem kiedyś od śp. P. Lesława Kukawskiego jako " Oficerowie pułku podczas wojny polsko- bolszewickiej".Jak pisze Kolega Tyr być  może, ze to Mińsk Mazowiecki, a nie Wojciechowice. Architektura rosyjskich koszar podobna. I faktycznie, niejako z ostatniej chwili, dolna fasada budynku wskazuje konkretnie na Mińsk Mazowiecki...

Natomiast cykl zdjęć określiłem na początek lat dwudziestych, a więc również rok 1920, kiedy zapewniam Ciebie, trafiały się ww. "ozdóbki " po PSZ. Ale oficerowie mają otok wiśniowy z wypustką, oraz konkretne barwy 5 P.Ul. Zaslawskich.

Edytowane przez formoza58
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/75985/edition/90601/content?&ref=struct  na str.52 jest mowa o bracie mojej babki Aleksandrze Skarbek-Kiełczewskim przeniesionym do 3 brygady jazdy z pozostaniem jako nadetatowy w 5 pułku ułanów. W czerwcu 1921 już go nie ma na spisie oficerów. Czy jest jakiś ślad po nim?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skontaktować się z rembertowskim  CBH ( dawnym Centralnym Archiwum Wojskowym), którego namiar jest w necie i jako Osoba Bliska poprosić o udostępnienie materiałów odnośnie tej osoby.

Pozdrawiam i życzę Wytrwałości w poszukiwaniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to zrobiłam, złożyłam rewersy i czekam na odpowiedź. Jego kartoteka tam jest, ale pytanie co w środku - może nic nowego. Parę rzeczy sama znalazłam - był dowborczykiem, potem adiutantem szefa sztabu 5 armii (w wojnie bolszewickiej). Był tez postacią życiowo tragiczną. Czy z tego marnego zdjęcia można określić z jakiej tu był jednostki? 

Bardzo dziękuję też za tak szybką odpowiedź. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie