Skocz do zawartości

33 Pułk Piechoty.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 112
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Dorzucę swoje pięć groszy do tematu bliskiego mi 33 Łomżyńskiego pp. Na fotografii są żołnierze Batalionu Zapasowego 33 Łomżyńskiego Pułku Piechoty przed wejściem do byłej cerkwi p.w. Świętego Mikołaja Cudotwórcy pierwotnie należącej do 13. Biełozierskiego Pułku Piechoty stacjonującego w koszarach w latach 1891-1914. Za wieżą widoczna ściana szczytowa nieistniejącego dwupiętrowego budynku mieszczącego między innymi lazaret pułkowy a następnie izbę chorych 33 pp. Widok od strony obecnej ulicy Przykoszarowej. Widoczny na zdjęciu budynek uległ częściowemu zniszczeniu w czasie walk latem 1944 r. W 1948 r. Kuria Biskupia wystąpiła z o przekazanie znajdującej się na ówcześnie nie zagospodarowanym terenie koszar kaplicy na co wyraziła zgodę Rada Miejska jednakże wobec planów MON dotyczących koszar kaplica uległa rozbiórce najprawdopodobniej na początku lat pięćdziesiątych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotografii ksiądz kapelan Ludwik Brydacki administrator Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na tle kościoła garnizonowego na terenie koszar 33 Łomżyńskiego Pułku Piechoty. Fotografię wykonano w 1934 r. wkrótce po udekorowaniu księdza Brydackiego Krzyżem Zasługi o czym wzmiankowało pismo „Swiatowid” Nr 27 z 1934 r.
Ludwik Brydacki ur. w 1894 r., kapelan wojskowy od 1929 r. Po służbie w Łomży pełnił obowiązki administratora Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowej Świętego Stanisława Biskupa w Radomiu a następnie administratora Rzymskokatolickiej Parafii Wojskowej Świętego Franciszka z Asyżu w Mołodecznie. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę kapelana 86 Pułku Piechoty który w okresie międzywojennym stacjonował w Helenowie pod Mołodecznem. Po kampanii wrześniowej przebywał w niewoli niemieckiej początkowo w Oflagu IX A/Z w Rotenburgu a następnie w obozach koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau gdzie zmarł w dniu 3 października 1942 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotografia wykonana zimą 1938/1939. W środku (w płaszczu z futrzanym kołnierzem) dowódca 18 dywizji Piechoty gen. bryg. Czesław Młot-Fijałkowski po prawej dowódca 33 Łomżyńskiego pp ppłk. dypl. Lucjan Stanek. W tle widoczny nieistniejący budynek dowództwa pułku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na foto dodanym przez leszka01 2016-11-12 20:54:42 doskonale widoczne są francuskie bagnety do kb/kbk Berthier które to były podstawowym typem indywidualnej broni strzeleckiej w pułku do bodajże 1936 r. a pozostały w zapasie mobilizacyjnym do 1939 r. kiedy to uzbrojono w nie między innymi Kompanię Karabinów Maszynowych Przeciwlotniczych Nr 3 typ A mobilizowaną przez 33 pp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie