Skocz do zawartości
Leuthen

W kościele znaleziono kości 300 świętych

Rekomendowane odpowiedzi

Niecodzienne odkrycie w kościele świętego Maternusa w Lubomierzu na Dolnym Śląsku. W świątyni odnaleziono niewielkie fragmenty kości blisko 300 różnych świętych. Większość w oryginalnych, starych relikwiarzach. Znalezisko, wyjątkowo cenne dla chrześcijan, można oglądać w kaplicy kościoła.

Zbiór odnaleziono kilka miesięcy temu w zakamarkach budynków należących do parafii. Relikwie gromadzone były prawdopodobnie przez kilkaset lat, głównie przez siostry Benedyktynki, które w XIII wieku w Lubomierzu założyły klasztor.

Relikwie można teraz oglądać w kościele. Część w oryginalnych relikwiarzach. Na odwrocie jednego z nich znajduje się wykaz umieszczonych w nim relikwii. To między innymi relikwie św. Maternusa, patrona lubomierskiej parafii, relikwie świętych apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza i Macieja. Odnaleziono także czaszkę Jutty von Liebenthal - założycielki klasztoru.

Wartość zbiorów jest ogromna. Symbolizuje obecność świętych. Są to relikwie pierwszego stopnia, czyli najcenniejsze. To głównie fragmenty układu kostnego - mówi ksiądz Erwin Jaworski.

W kościelnych budynkach udało się odnaleźć także bezcenne starodruki. Wśród z nich znajduje się wrocławski „Mszał Rzymski Missale Romanum” z 1738 roku. Na tłumaczenie czekają również inne dokumenty, które znajdują się w archiwach parafii. W przyszłości mają one być udostępnione publicznie."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dolny-slask-w-kosciele-znaleziono-kosci-300-swietych,nId,2296136

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.tvp.info/27505020/niecodzienne-znalezisko-na-plebanii-ksiadz-natrafil-na-skrzynie-ze-skarbami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nocne zwiedzanie przepięknego kościoła, jak twierdzi siedzący obok mnie Lubomierzanin, w dniu 31.10 od godz.20.00. Relikwie są wystawione.

Nawiasem mówiąc 18.02.45r. samotny ruski Ił-2 przypuszczalnie podczas razwiedki albo swobodnego polowania grzmotnął bombkę na kościół. Ta przebiła dach, spadła na posadzkę, rozpadła się na dwie części i .... nie wybuchła.
Może ktoś wierzyć, może nie ale pewnikiem relikwie zadziałały.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No cóż, bez wątpienia wszyscy wierzą... w marną jakość sowieckich zapalników wojennej produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja nie wierzę, tylko wiem, że ten zbiór elikwi" to jest zwyczajny śmietnik, a jedyną jego wartością są wspomniane relikwiarze. Taka uroda kultu świętych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie