Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Leuthen

W kościele znaleziono kości 300 świętych

Recommended Posts

Niecodzienne odkrycie w kościele świętego Maternusa w Lubomierzu na Dolnym Śląsku. W świątyni odnaleziono niewielkie fragmenty kości blisko 300 różnych świętych. Większość w oryginalnych, starych relikwiarzach. Znalezisko, wyjątkowo cenne dla chrześcijan, można oglądać w kaplicy kościoła.

Zbiór odnaleziono kilka miesięcy temu w zakamarkach budynków należących do parafii. Relikwie gromadzone były prawdopodobnie przez kilkaset lat, głównie przez siostry Benedyktynki, które w XIII wieku w Lubomierzu założyły klasztor.

Relikwie można teraz oglądać w kościele. Część w oryginalnych relikwiarzach. Na odwrocie jednego z nich znajduje się wykaz umieszczonych w nim relikwii. To między innymi relikwie św. Maternusa, patrona lubomierskiej parafii, relikwie świętych apostołów: Piotra, Filipa, Jakuba, Bartłomieja, Tadeusza, Mateusza i Macieja. Odnaleziono także czaszkę Jutty von Liebenthal - założycielki klasztoru.

Wartość zbiorów jest ogromna. Symbolizuje obecność świętych. Są to relikwie pierwszego stopnia, czyli najcenniejsze. To głównie fragmenty układu kostnego - mówi ksiądz Erwin Jaworski.

W kościelnych budynkach udało się odnaleźć także bezcenne starodruki. Wśród z nich znajduje się wrocławski „Mszał Rzymski Missale Romanum” z 1738 roku. Na tłumaczenie czekają również inne dokumenty, które znajdują się w archiwach parafii. W przyszłości mają one być udostępnione publicznie."


http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dolny-slask-w-kosciele-znaleziono-kosci-300-swietych,nId,2296136

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.tvp.info/27505020/niecodzienne-znalezisko-na-plebanii-ksiadz-natrafil-na-skrzynie-ze-skarbami

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nocne zwiedzanie przepięknego kościoła, jak twierdzi siedzący obok mnie Lubomierzanin, w dniu 31.10 od godz.20.00. Relikwie są wystawione.

Nawiasem mówiąc 18.02.45r. samotny ruski Ił-2 przypuszczalnie podczas razwiedki albo swobodnego polowania grzmotnął bombkę na kościół. Ta przebiła dach, spadła na posadzkę, rozpadła się na dwie części i .... nie wybuchła.
Może ktoś wierzyć, może nie ale pewnikiem relikwie zadziałały.

pzdr

Share this post


Link to post
Share on other sites
No cóż, bez wątpienia wszyscy wierzą... w marną jakość sowieckich zapalników wojennej produkcji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A ja nie wierzę, tylko wiem, że ten zbiór elikwi" to jest zwyczajny śmietnik, a jedyną jego wartością są wspomniane relikwiarze. Taka uroda kultu świętych".

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information