Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, formoza58 napisał:

Piękny widok, aż się łezka kręci ...A nie można obramować wraku, aby co roku nie zalewało i pracować na miejscu, jako stanowisko archeologiczne ?. A nasze MW w Gdyni nie próbowało współpracować?

W rzeczywistości, miejsce, w którym leży statek, to bagno. Chociaż jest uważany za zatokę rzeki Desna. 

Teoretycznie, dałoby się zbudować coś w rodzaju kesonu. Ale. Po pierwsze, wszystko sprowadza się do finansowania. Po drugie, tlen natychmiast popłynie, co natychmiast zniszczy metal. Po trzecie, zbadaliśmy teraz 95% statku od wewnątrz. Po zakończeniu prac było konserwacja obiekta i zalaliśmy, żeby nie płynął tlen.

Były negocjacje, wielokrotnie. Ale. MW w Gdyni wyjaśnił, że mają one wyższy priorytet dla wrakow podwodnych na Morzu Bałtyckim, Morzu Siarkowym i Oceanie Atlantyckim, które są powiązane z Marynarką Wojenną RP. W związku z tym wszelkie środki finansowe skierowane są w innym kierunku w stosunku do Monitora "Kraków".
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2017 o 18:45, formoza58 napisał:

Faktycznie, to chyba do kompletu ze zdjęciem kawalerzystów waffen ss na pokładzie jednego z naszych KM podczas akcji przeciwpartyzanckiej.

km_12.jpg&x=800

Chciałbym zwrócić się do moich kolegów!
Bardzo interesuje mnie ten temat. Mianowicie:

1. Użytkowanie przez Niemców trofeum wojskowych pancernych kuterow z OW "Wisła".
2. Użytkowanie przez Niemców trofeum wojskowych pancernych kuterow z radzieckiej Pińskiej flotylli wojskowej na rzekach Prypeć i Dniepr w latach okupacji.
3. Jak nazywała się niemiecka jednostka (Wasserschutzpolizei ?), w skład której wchodziłi te kuteri?

Czy ktoś wcześniej studiował ten temat? 
Jaką literaturę można o tym przeczytać?

---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siergiej, musisz przepatrzeć ten wątek, pewnie znajdziesz trochę spraw, którymi się interesujesz i wypunktowałeś...

1. W wątku jest trochę zdjęć " Nieuchwytnego", z wydobycia KU 30 , oraz niektóre jednostki OW " Wisła".

2. Trochę materiału jest w innych wątkach poświęconych Flotylli Rzecznej w Pińsku. 

3. O którą  jednostkę Tobie chodzi. W łapy niemców dostała się min. jedna z kanonierek, która będąc w ich służbie, została zniszczona przez dywersję Armii Krajowej.ki 

Ja postaram Tobie wystawić , jak zająca na polowaniu, wszystkie wątki poświęcone Flotylli Rzecznej. Może będą dla Ciebie przydatne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, svgafarov napisał:

Z wraku monitora "Winnica".

Dzięki wielkie. Drobiazg jakiś, wyglądał na coś większego.

Mam pytanie.  W tomie 177 Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia jest informacja o samozatopieniu w 1941 roku przejętych kutrów KM 14 i KM 15 na jeziorze Lezereń. Gdzie jest to jezioro ?

Jest też informacja o używaniu tych kutrów ze zdjętymi nadbudówkami. To pewne ?

W tomie 204 Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia jest niemieckie zdjęcie z Kijowa, podobno z 1941 roku. Most Scharnhorst-Brucke, a obok niego cztery kutry. Można to zdjęcie dodać na forum ? Ciekawa rzecz do dyskusji.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Siergiej, musisz przepatrzeć ten wątek, pewnie znajdziesz trochę spraw, którymi się interesujesz i wypunktowałeś...

1. W wątku jest trochę zdjęć " Nieuchwytnego", z wydobycia KU 30 , oraz niektóre jednostki OW " Wisła".

Tak. Przeszedłem przez cały wątek od początku i do końca.
Widziałem materiały, które ja kiedyś przekazałem Jacek Bassara (p11c_). Zamieścił moje zdjęcia w tem wątku.
Niestety nic nowego nie widziałem.
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 01.jpg

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 02.jpg

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 03.jpg

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 07.jpg

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 08.jpg

Polen. Wasserpolizei, 1943 - 09.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, ptasznik napisał:

Mam pytanie.  W tomie 177 Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia jest informacja o samozatopieniu w 1941 roku przejętych kutrów KM 14 i KM 15 na jeziorze Lezereń. Gdzie jest to jezioro ?

Jeziorze Lezereń - z siedzibą w obwodzie czerkaskim na Ukrainie.
Teraz jest zalany zbiornikiem Kremenczug.
Oznaczone czerwonym kółkiem.
Google współrzędne - 49.559637, 31.952138
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

M-36-088-B.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, ptasznik napisał:

Jest też informacja o używaniu tych kutrów ze zdjętymi nadbudówkami. To pewne ?

Niestety nie mam takich informacji. W pińskim porcie wojskowym znajduje się kilka zdjęć z okresu wrzesień-październik 1939 roku.
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

N_7793.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, ptasznik napisał:

W tomie 204 Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia jest niemieckie zdjęcie z Kijowa, podobno z 1941 roku. Most Scharnhorst-Brucke, a obok niego cztery kutry. Można to zdjęcie dodać na forum ? Ciekawa rzecz do dyskusji.

Tak. Nie ma problemu.
Myślę, że to KU-6
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

ПВФ (эксп.) 0091-1. .jpg

ПВФ (эксп.) 0091-2. .jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2017 o 09:53, ptasznik napisał:

Zdjęcie celującego z MG34 z za/przed dość charakterystycznej osłony znanej z naszych MK i KU (2017-10-31 17:45:46) zostało opublikowane w książce wydanej przez Military Inteligence Service, United States War Department, opatrzonej datą May 25,1943.

 

km_12.jpg

Edytowane przez ptasznik
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ptasznik napisał:

Zdjęcie celującego z MG34 z za/przed dość charakterystycznej osłony znanej z naszych MK i KU (2017-10-31 17:45:46) zostało opublikowane w książce wydanej przez Military Inteligence Service, United States War Department, opatrzonej datą May 25,1943.

km_12.jpg

Bardzo Dzięki za informację.
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ptasznik napisał:

Kiedy kutry z Wisły trafiły na front wschodni ?

Niestety nie ma dokładnych informacji!
Niemcy zaczęli koncentrować kutry na froncie wschodnim, gdy pojawiła się kwestia ochrony karawan wodnych przed atakami partyzanckimi.
---
Pozdrawiam, Sergey Gafarov

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ptasznik napisał:

Zdjęcie celującego z MG34 z za/przed dość charakterystycznej osłony znanej z naszych MK i KU (2017-10-31 17:45:46) zostało opublikowane w książce wydanej przez Military Inteligence Service, United States War Department, opatrzonej datą May 25,1943.

A nie ma w niej przypadkiem drugiego zdjęcia z niemieckim kawalerzystą na pokladzie naszego KM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakimi drogami i jak długo mogło takie zdjęcie wędrować od fotografa z Ostfront do drukarni w USA,ale według tego zdjęcia zimą 1942/43 oba Wiślane KM były na slipie, na zimowisku.

Styczeń 1943 na Wiśle, druk w USA w maju ?

Zrzut ekranu (393)_LI.jpg

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie