Skocz do zawartości
gacol

17 osób w zbiorowej mogile pod Kruszwicą

Rekomendowane odpowiedzi

Szokujące odkrycie w Janowicach pod Kruszwicą jest aktualnie badane przez Stowarzyszenie Pomost" z Poznania. Najnowsze informacje dotyczące ekshumacji mówią o 17 osobach-niemieckich żołnierzach.
Dotychczas mogiła istniała tylko we wspomnieniach mieszkańców sołectwa.Po przekazaniu sprawy stowarzyszeniu Tomasza Czabańskiego rozpoczęły się badania nad pochowanymi tam osobami.
W południe stowarzyszenie rozpoczęło prace ekshumacyjne pochowanych w mogile żołnierzy oraz osób narodowości niemieckiej. Pochowani w zbiorowej mogile stali się prawdopodobnie ofiarami rosyjskich żołnierzy.
Najnowsze informacje z Janowic mówią o odkopanych 17 żołnierzach niemieckich. Prace trwają dalej.


http://mojakruszwica.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2074:janowice-17-osob-w-zbiorowej-mogile-pod-kruszwica&Itemid=395

O wydarzeniach z początku 1945 roku wspominają mieszkańcy. Na jednym z pól zgładzonych zostało co najmniej kilkunastu przedstawicieli niemieckiej ludności. Dzięki pamięci mieszkańców udało się ustalić miejsce ich mogiły.

-Obecnie przebywamy w Janowicach. Na razie odkryliśmy zbiorową mogiłę żołnierzy w liczbie sześciu osób. Każdy z nich posiada nieśmiertelnik. Nie jest jednak powiedziane, że nie ma ich więcej.W pracach oparliśmy się głównie na relacjach świadków tamtych wydarzeń, którzy choć bezpośrednio egzekucji nie widzieli to jednak w pamięci przechowali to co się tam wydarzyło-podkreśla prezes Stowarzyszenia Pomost Tomasz Czabański.
Nieco więcej światła rzuca Marek Matyjasik z Janowic. Według niego do egzekucji doszło w styczniu 1945 roku na 19 osobach narodowości niemieckiej w tym również dzieciach. Oprócz niemieckich żołnierzy ofiarą padły osoby, które miały uciekać przed frontem oraz represjami Rosjan. Według świadków zgładzono ich w różnych miejscach na polu a szczątki umieszczono w zbiorowej mogile.

http://mojakruszwica.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=2070:szokujace-odkrycie-w-janowicach-pod-kruszwica-masowa-mogila-niemieckich-zolnierzy&Itemid=393

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdy wczoraj przeczytałem cytatę, byłem w 100 % pewnym dwóch rzeczy...

1/ ktoś na szokujące" zwróci uwagę
2/ tym ktoś" Ty będziesz :-)

Ale pamiętaj- gawiedzi wydaje się, że wszyscy zostali 1944-46, np, pochowani w cywilizowany sposób i takie trafienia się nie zdarzają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla gawiedzi jest to też szokujące zjawisko", jak napisano w końcówce ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie szokujące. Znaleźli mogiłę niemieckich bandytów, którzy napadli Polskę bez wypowiedzenia wojny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gepciu, poczytaj sobie może Vonnegut'a zamiast pierdzielić androny. Kiedyś poleciłbym Ci wycieczkę do Czechosłowacji, żeby Ciebie ktoś zwyzywał od bandytów, ale nie ma już tego państwa a i niewielu zostało pamiętających wycieczkę" naszych sołdatów z ratnią pomocą" w 1968.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się×

Powiadomienie o plikach cookie