Skocz do zawartości

Skarb odkryty w Mołtowie-zachodniopomorskie


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
http://www.tvn24.pl/eksponaty-ukryte-przed-armia-czerwona-w-lesie-znalezione,642559,s.html
Wysyp tych skarbów ostatnio...
dodaję linkersa dla uzupełnienia informacji
Napisano
Niemcom wstyd było przed Polakami, że takie skorupy trzymają w muzeum, to zakopali by się nie kompromitować.
Napisano
Niezwykłe odkrycie w Mołtowie koło Gościna. Artefakty na dzikim wysypisku

To może być historyczne odkrycie. W Mołtowie koło Gościna (Zachodniopomorskie) przypadkowy poszukiwacz natknął się na artefakty sprzed kilku tysięcy lat. Cenne przedmioty zostały ukryte przez Niemców w czasach II wojny światowej podczas ewakuacji zasobów z ówczesnego szczecińskiego muzeum.

W niewielkiej wsi Mołtowo koło Gościna od zeszłego tygodnia panuje atmosfera podekscytowania. Mieszkańcy mówią o znalezionym na dzikim wysypisku skarbie. A wszystko to za sprawą amatora poszukiwań, który trafił na kilka niezwykłych przedmiotów. Srebrne monety, które znalazł mężczyzna, pochodzą sprzed kilkuset lat.

Wszystkie miały numery ewidencyjne, więc poszukiwacz postanowił zanieść je do muzeum w Koszalinie. Szybko okazało się, że sygnatura wskazuje na przedwojenne muzeum szczecińskie, a artefakty zostały z niego wywiezione w czasie II wojny światowej.

– Udało się odnaleźć listy ewakuacyjne z ówczesnego szczecińskiego muzeum – mówi podkom. dr Marek Łuczak, policjant z referatu ds. przeciwdziałania przestępstwom przeciwko zabytkom i dziedzictwu narodowemu – I potwierdziło się, że faktycznie w trakcie wojny chcąc uchronić artefakty, przeniesiono do Mołtowa cześć zbiorów muzeum. Udaliśmy się tam w piątek. We wskazanym miejscu znaleźliśmy jeszcze kilka przedmiotów, w tym jedną fibulę, czyli zapinkę z V wieku naszej ery – dodaje.

Przez weekend niezwykłe odkrycie musiało poczekać na archeologów, którzy na miejsce przyjechali w poniedziałek. Do tego czasu zabytków pilnowały patrole straży gminnej i policji oraz strażacy. – Na miejscu cały czas pracują archeolodzy z Muzeum Narodowego w Szczecinie, trwają oględziny oraz inwentaryzacja znaleziska – mówi Daniel Źródlewski, rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wszystkie działania odbywają się pod nadzorem policji oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków – dodaje.

Według najnowszych informacji archeologom udało się odnaleźć już około stu srebrnych monet i kilkadziesiąt niewielkich przedmiotów, jak m.in. wspomniane zapinki, które mogą mieć nawet kilka tysięcy lat. – Tego znaleziska nie da się wycenić – mówi podkom. Łuczak. – Przedmioty archeologiczne są wyłączone z obrotu handlowego. Jednak pod względem historycznym jest znalezisko cenne. Są to przedmioty pochodzące m.in. z wędrówek ludów, czyli niezwykłe znalezisko jak na nasz teren – dodaje.

To, jak cennym odkryciem jest odnalezienie zbiorów, potwierdza również rzecznik Muzeum Narodowego w Szczecinie. – Odnalezienie muzealnego skarbu w Mołtowie to kolejne ważne wydarzenie w powojennej historii Muzeum Narodowego w Szczecinie – mówi Daniel Źródlewski. – Z zasobów dawnego muzeum w Szczecinie udaje się nam odzyskać kolejne eksponaty. Do naszych zasobów wrócił już Bursztynowy niedźwiadek", czy znana szczecinianom rzeźba Johanna Gottfrieda Schadowa przedstawiająca Fryderyka II Wielkiego – dodaje.

Wciąż nie wiadomo jednak, jak cenne przedmioty znalazły się dzikim wysypisku w Mołtowie. Wiadomo, że część zasobów niemieckiego Muzeum Miejskiego w Szczecinie w obawie przed nalotami w trakcie II wojny światowej została ewakuowana do pałacu w Mołtowie, gdzie zabezpieczano muzealia. Zgodnie ze spisami inwentarzowymi muzeum do Mołtowa mogły trafić zabytki archeologiczne, numizmatyczne oraz część bogatego księgozbioru. – Być może znajdują się tam także zabytki sztuki średniowiecznej – mówi Źródlewski.

Zobaczcie, jak przebiegają prace archeologiczne prowadzone w miejscowości Mołtowo.

http://wiadomosci.onet.pl/szczecin/niezwykle-odkrycie-w-moltowie-kolo-goscina-artefakty-na-dzikim-wysypisku/vg382g

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie