Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Leszczu

Torba na maskę p-gaz

Question

• 0

Torba na maskę p-gaz o czym świadczy otwór w klapie zamykającej torbę, oraz dwa mniejsze otwory po obu bokach torby, dopuszczające tlen do środka, w którym znajdował się filtr. Torba nie jest duża, jest porządnie wykonana, gruby parciany materiał, skórzany pasek, zapinki i klamry najprawdopodobniej z jakiejś mieszanki aluminium (brak śladów korozji). W środku przegroda dzieląca torbę na dwie części. Torbę tą dostałem z resztą fantów" po moim dziadku służącym przy armii USA (sort mundurowy miał amerykański). Ta torba pochodzi z okresu drugiej wojny, niestety nie pasuje mi do amerykańskiego ekwipunku. Sugerowano mi iż jest to wyrób :wschodni". Jak na mój gust jest to za dobrze wykonane by było wschodnie", mam kilka rzeczy z byłych demoludów i są to z reguły jakieś kiepsko szyte szmacianki.

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
Masz Luftlanderze rację - nic w tej torbie nie jest amerykańskie.

Ani charakterystyka brezentu, ani wymiary tej torby, ani galanteria metalowa, ani obecność skóry w torbie. Ostatnia skóra zastosowana w jakimkolwiek amerykańskim plecaku, torbie itp. to przypadek plecaka M1928. Do wszystkich plecaków i toreb używano wyłącznie pasków parcianych.

• 0

Wykonanie, materiał, kształty wskazują, że pokrowiec pochodzi z wyposażenia LWP, lata 70-80. Rozmiarem i kształtem niezwykle podobny do ładownicy na magazynki bębnowe do RPD / RPK.
Jedburgh ma rację - plecaki, torby, ładownice piechoty US Army okresu IIWŚ nie miały skórzanych elementów (poza paskiem w tzw. pack carriers z plecaka M1928). Jednak trzeba pamiętać, że nie wykluczono całkowicie skóry z użytkowania, pozostawiając ją m.in. w obuwiu, potnikach hełmów, furażerek, czapek garnizonowych (a także w daszkach i podpinkach), w kaburach pistoletów i rewolwerów, okładzinach noży bojowych i bagnetów (M4), w pochwach noży bojowych i maczet, w pokrowcach na lornetki i na części do BAR’a, w pasach munduru garnizonowego (używanych w marginalnych przypadkach), w rękawicach zimowych, donaszano legginsy M1917 dla kawalerii itd.
Pozdrawiam!
T.