Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata
  • 0
Sign in to follow this  
Leszczu

Torba na maskę p-gaz

Question

  • 0

Torba na maskę p-gaz o czym świadczy otwór w klapie zamykającej torbę, oraz dwa mniejsze otwory po obu bokach torby, dopuszczające tlen do środka, w którym znajdował się filtr. Torba nie jest duża, jest porządnie wykonana, gruby parciany materiał, skórzany pasek, zapinki i klamry najprawdopodobniej z jakiejś mieszanki aluminium (brak śladów korozji). W środku przegroda dzieląca torbę na dwie części. Torbę tą dostałem z resztą fantów" po moim dziadku służącym przy armii USA (sort mundurowy miał amerykański). Ta torba pochodzi z okresu drugiej wojny, niestety nie pasuje mi do amerykańskiego ekwipunku. Sugerowano mi iż jest to wyrób :wschodni". Jak na mój gust jest to za dobrze wykonane by było wschodnie", mam kilka rzeczy z byłych demoludów i są to z reguły jakieś kiepsko szyte szmacianki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Masz Luftlanderze rację - nic w tej torbie nie jest amerykańskie.

Ani charakterystyka brezentu, ani wymiary tej torby, ani galanteria metalowa, ani obecność skóry w torbie. Ostatnia skóra zastosowana w jakimkolwiek amerykańskim plecaku, torbie itp. to przypadek plecaka M1928. Do wszystkich plecaków i toreb używano wyłącznie pasków parcianych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Wykonanie, materiał, kształty wskazują, że pokrowiec pochodzi z wyposażenia LWP, lata 70-80. Rozmiarem i kształtem niezwykle podobny do ładownicy na magazynki bębnowe do RPD / RPK.
Jedburgh ma rację - plecaki, torby, ładownice piechoty US Army okresu IIWŚ nie miały skórzanych elementów (poza paskiem w tzw. pack carriers z plecaka M1928). Jednak trzeba pamiętać, że nie wykluczono całkowicie skóry z użytkowania, pozostawiając ją m.in. w obuwiu, potnikach hełmów, furażerek, czapek garnizonowych (a także w daszkach i podpinkach), w kaburach pistoletów i rewolwerów, okładzinach noży bojowych i bagnetów (M4), w pochwach noży bojowych i maczet, w pokrowcach na lornetki i na części do BAR’a, w pasach munduru garnizonowego (używanych w marginalnych przypadkach), w rękawicach zimowych, donaszano legginsy M1917 dla kawalerii itd.
Pozdrawiam!
T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information