Skocz do zawartości

GEORADARY-opinie


motokrys10

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Najlepiej przed zakupem poczytać trochę literatury geofizycznej i zrozumieć, o co w metodzie georadarowej chodzi.

MALA Geoscience, GSSI, Sensors &. Software, etc.

Poczytaj o rodzajach profilowania.

Najistotniejsze jest oprogramowanie interpretujące odczyty, do akwizycji i przetwarzania. Są darmowe systemy, które umożliwiają przetwarzanie danych.

Coś mi się wydaje, że georadar, po ostatnich doniesieniach o złotym pociągu, stanie się wkrótce, dość pożądanym urządzeniem ;)

TAKTYK
Napisano
z pewnością od razu wszyscy odnajdą zaginione pociągi i transporty złota do rzeszy ja już wcześniej przymierzałem sie do kupna ale teraz obawiam się że podrożeją o 100% :) i może zabraknąć :)

np coś takiego http://olx.pl/oferta/georadar-cobra-wifi-CID619-IDGDnl.html#bc1e3f6b05
Napisano
Wszystkim zapaleńcom, którzy mylą georadar z sonarem, albo z czarodziejską różdżką, polecam stronę:
http://georadar.gr/index.php/products/georadar-zond-12-e

Jak w każdym urządzeniu radarowym, ROZDZIELCZOŚĆ ( najmniejszy przedmiot jaki można określić) jest największa przy najwyższych stosowanych częstotliwościach czyli 2GHz, i dla tej częstotliwośći rozdzielczość jest poniżej 10 cm, ale zsięg wynosi ok 1m.

Tak więc w tym przypadku, georadar wcale nie jest skuteczniejszy od zwykłego wykrywacza metali. Na przykład, papierośnica zostanie pokazana przez georadar jako plama,
bez określenia kształtu, czyli tyle informacji co od wykrywacza.

Ponieraż georadar operuje falą radiową w gruncie, ta jest silnie tłumiona, im wyższa częstotliwość, tym większe tłumienie.

Dla zasięgów ok 30 m należy stosować częstotliwość 38MHz , ale najmniejszy przedmiot jaki można określić będzie mieć wymiary 4x4m.
Gdyby zależało na zasięgu 70 m, należało by użyć systemu pracującego na częstotliwości poniżej 20 MHz, rozdzielczość wynosiłaby więcej niż 8x8m.
Taki system nie nada się nawet do szukania Złotego Pociągu.

Dostępne do ZOND12 anteny:

2 GHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
0.06-0.1 x 1.5-2 m

1.5 GHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
0.1-0.15 x 2-3 m

900 MHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
0.2 x 3-5 m

750 MHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
0.15-0.2 x 1.5-3 m

500 MHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
0.5 x 7-10 m

150 MHz antenna system
RESOLUTION & DEPTH*:
1 x 10 m

100 MHz antenna
RESOLUTION & DEPTH*:
2.0 x 10-15 m


38 MHz antenna system
RESOLUTION & DEPTH*:
4 x 30 m

Dane ze strony
http://georadar.gr/index.php/products/georadar-zond-12-e

Inna sprawa, to interpretacja odczytów, warto obejrzeć na stronie:
http://www.radsys.lv/en/examples/,
ten sam profil, skanowany różnymi częstotliwościami, zupełnie inaczej wygląda.

Pozdrawiam
Napisano
Przy takiej konstrukcji kolego Pen, częstotliwość nie ma ŻADNEGO znaczenia dla ozdzielczości" analizy. W każdym razie marginalne. Iloraz rozdzielczości do odległości obiektu od anteny jest STAŁY i najbardziej zależy od kształtu i rozmiarów anteny.
W zależności od ilości przebiegów, ich gęstości" oraz PRECYZJI PROWADZENIA,rozdzielczość będzie wzrastać ale tylko do pewnego momentu (tabela powyżej). Potem ewentualnie wzrośnie jedynie czystość otrzymanych wyników, czyli obniży się poziom szumów numerycznych. Normalnie, jak to przy uśrednianiu.
Napisano
No niestety B. Akurat głębokość detekcji silnie zależy od częstotliwości a rozdzielczość polepsza się wraz ze wzrostem częstotliwości, przy czym zmniejsza się zasięg detekcji.

To podstawowa zasada działania georadaru - wykrywacza zresztą też.

TAKTYK
Napisano
Tłumienie w gruncie - oczywistość. A dlaczego rozdzielczość? Czyżby to faktycznie były radary?

W wykrywaczu masz zaledwie kilka kHz i jest w stanie wykryć wielokrotnie mniejszy niż radar pracujący z częstotliwością 100x większą. Dlatego, że to zupełnie inaczej działa. Nie ma co tego łączyć.
Niespecjalnie wiem, co nazywa się georadarami. Kształt kosiarki do trawy nic nie wnosi. Zakładam z góry że niekoniecznie jest to radar w sensie poprawności klasyfikacji. Wielkości wykrywanych obiektów w tabelce nie do końca pokrywają się z wymiarami fali, stąd moje wątpliwości.

Sam radar czy georadar to bardzo wdzięczny temat. Kasa zaczyna mieć sens :)
Napisano
Co Ty powiesz!

Myślałem raczej o innych. Szczególnie mistrzach programowania w C. Co to dla takich zrobić radio radaru z subnanosekundową analizą echa :)))
Ja tam się zadowolę swoją skromną działką :] Śmigłowcem na zakupy latać nie muszę ;)
Napisano
B. to chyba pytanie retoryczne. :) Jest nadajnik i odbiornik, emitowany jest impuls o wysokiej mocy szczytowej a fala zostaje odbita, załamana i jest tłumiona, i jest to rejestrowane przez antenę odbiorczą. Więc...? :) Radar czytany wspak jak nic:)

Wszystko jest dokładnie opisane w literaturze geofizycznej - B. poszukaj sobie książki Karczewskiego.

C plus może nie wystarczyć. ;) Zaawansowane algorytmy DSP jak najbardziej wskazane :))))

TAKTYK
Napisano
P.s Oczywiście część urządzeń dostępnych na rynku pod nazwą GPR to tylko imitację dobrych georadarów produkowanych np. przez firmę MALA. Są wśród nich urządzenia, które nadają się bardziej do mierzenia warunków zewnętrznych środowiskowych :) niż poszukiwania czegokolwiek w ziemi. Ściema marketingowa jest tutaj większa niż w przypadku wykrywaczy. Można je kupić za ułamek ceny prawdziwego profesjonalnego sprzętu.
Napisano

Nie mogłem się powstrzymać :) Przeglądając ofertę georadarów na znanym portalu aukcyjnym natrafiłem na coś takiego :)
Cena bagatela 15000zł :D

T.

Napisano
Nie retoryczne, bo ilość ściemy która się przelewa przez fora poszukiwawcze i strony producentów", by trafić do napalonego detektorysty po szkole zawodowej o świadomości technicznej i naiwności dziecka, jest niezmierzona.
Dzięki za wyjaśnienie. Temat georadarów, magnetometrów itp mnie nigdy nie interesował więc nie wiem: ile kosztuje taki faktyczny" georadar z dolnej półki cenowej?

P.S. Do budowy radaru nie jest w ogóle potrzebne żadne urządzenie analizujące cyfrowe, aczkolwiek na potrzeby akwizycji i obróbki statystycznej oraz obrazowanie przestrzennego jak najbardziej takie jest wskazane.
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Napisano
ja osobiście znam człowieka co wahadełkiem znajdzie to samo co georadarem jeśli chodzi o metale kolorowe ,ale tacy ludzie to unikaty więc nie mają się co bać sprzedawcy georadarów i proszę mnie nie linczować za ten post

bikemax771
  • 11 months later...
Napisano
Najlepiej siedziedz w necie pierdzieć w stołek jak Brzęczykiewicz każdzego krytykować i się wymądrzać że się wszystko wie i wszystko umie a tak praktycznie zero jakby złośliwy ub-k na emeryturze
  • 2 weeks later...
Napisano
Głównym problemem georadaru jest kwestia interpretacji jego wskazań.
Statystycznemu operatorowi wskazania georadaru powiedzą tyle, co wykres z badania EKG, czyli nic.
I tu nie pomoże instrukcja obsługi tudzież filmik na YouTube, bo trzeba znać i to biegle właściwości geofizyczne skał chociażby aby umieć odróżnić je od metali i innych rzeczy.
Zwykły zjadacz chleba georadarem jest w stanie namierzyć tylko wielkie ewidentnie geometryczne struktury w stylu fundamentów.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie