Jump to content

Bandi1973

Forum members
 • Content Count

  512
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Bandi1973

 1. Element aluminiowy to gniazdo zapalnika od 75g wałka lub 200g kostki trotylu/amatolu. Ta "rurka" ze szczeliną na górze a gwintem na dole to korpus ruskiego zapalnika typu MUW, używanego m.in. w minach PMD-6, POMZ-2 etc.
 2. ale zanim zajmiesz się robieniem fotek to zerknij do tego posta: http://odkrywca.pl/zapalniki-,731731.html środkowy to właśnie resztki mosiężnego zapalnika UZRG po wybuchu.
 3. Dobrze Landszaft napisałeś - wydaje mi się" i nic więcej. Tak jak VIS napisał to fragment zapalnika od F1 lub RG-42, rozdęty po wybuchu. Co do materiału z którego były w czasie wojny produkowane to widziałem aluminiowe, cynkalowe i mosiężne w zapalnikach Kowiesznikowa. Oczywiście ty zrób zdjęcia swoich części zapalników artyleryjskich, a ja wtedy zrobię zdjęcia swoich od granatów. Żeby nie robić tego nadaremnie, załóżmy się od litra. Pozdrawiam Paweł
 4. Nie wiem czy pamiętacie, ale wiele lat temu również z MOB pracownicy zgłosili taką sytuację, oczywiście był to tylko pretekst mający na celu dokuczenie dyrektorowi.
 5. Okładki do P08 są oryginalne ale produkcji powojennej, produkowane były dla niemieckich służb policyjnych: Vopo, Nva, Stasi. P08 w tak zwanej wersji Black Widow miało również czarne bakelitowe okładki ale bez tego kółeczka.
 6. Kolega Bert.F najwyraźniej nigdy nie widział Mausera z kontraktu dla Portugalii, a już z kontraktu z 1937 roku to na pewno :D Po pierwsze WaA26 to nie tylko BLM, w latach 1941-44 również Mauser-Werke w Borsigwalde, ale to jest niuans bez znaczenia :) Bo Mausery dla Portugalii z kontraktu 1937 nie tylko miały zupełnie inną muszkę i jej osłonę, żaden z Mauserów dla Portugalii nie był sygnowany na boku komory Mod.98" !!!!! Na wszystkich w tym miejscu znajduje się pełny napis MAUSER-WERKE A.G. OBERNDORF A.N." i ta fabryka produkowała kontrakt Portugalski, więc nie mogła używać WaA26 :) Twój Mauser to rasowy K98, z tym, że przeszlifowany. Pozdrawiam Paweł PS. Na zdjęciu sygnatury na portugalskim" Mauserze z moich zbiorów, w twoim w tym miejscu jest Mod.98. Egzemplarz z kontraktu, który nigdy nie trafił do Portugalii bo wylądował na froncie wschodnim.
 7. Zima idzie, smutno się zrobiło, to ja tu to zostawię: http://jedrusie.org/index.php/wydarzenia-hgrh
 8. Koniec tej historii http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/skarzysko-kamienna/a/suchedniow-po-trzech-latach-odzyskali-unikatowego-stena,11956064/ Na marginesie, jak widać jest to składak z kilku wykopków, lufa i osłona nie od niego, dorabianie teorii, że to akurat suchedniowska produkcja jest takim troszkę wróżeniem z fusów, ale dla sprzedającego to już był chwyt marketingowy :) bo przy tym stopniu korozji jest to nie do stwierdzenia. Od lat posiadam w zbiorach kompletnego Stena wydobytego w Suchedniowie ale przez myśl mi nie przyszło żeby ogłaszać światu, że to suchedniowski Sten, w końcu zrzucono ich do nas 11 tys sztuk. Tak czy siak dobrze, że ta historia miała szczęśliwe zakończenie.
 9. Szkoda tylko, że te unijna tuba propagandowa nie wspomniała o tym, że to legalnie sprowadzona broń przez firmę zajmującą się jej pozbawianiem cech użytkowych i sprzedającej ludziom DEKO. W międzyczasie w Hiszpanii zmieniły się przepisy w związku z poprzednim rozporządzeniem EU odnośnie pozbawiania cech uzytkowych, do firmy weszła policja i zabezpieczyła towar. Poszukajcie po sieci, zadajcie sobie trochę trudu a dopiero potem wstawiajcie takie paszkwile.
 10. Niezbite spłonki są istotnymi częściami amunicji na których posiadanie wymagane jest pozwolenie. Może zadasz sobie trochę trudu i przeczytasz Ustawę o broni i amunicji ?
 11. a odnośnie sworznia umożliwiającego ruch UBK w dwóch płaszczyznach to przecież jakoś karabin musiał być regulowany żeby strzelał tam gdzie pokazuje celownik :)
 12. Piters, a mnie się wydaje, że Tobie się źle wydaje :) Speedy ma rację na górnych zdjęciach jest UBT a ten na dole to UBK. Mam kompletne UBT razem z montażem dolnego strzelca, więc wiem o czym piszę. Pozdrawiam Paweł
 13. Pisząc o zatruwaniu korozji" mieli pewnie na myśli użycie inhibitora, który zatrzyma a przynajmniej spowolni szybko postępujące procesy korozyjne. Patrząc na te części można wyróżnić przynajmniej dwa rodzaje korozji aluminium: 1. Wżerowa, najbardziej rozpowszechniony typ korozji aluminium, występuje jedynie w obecności elektrolitu - wody lub wilgoci, w której rozpuszczone są sole, najczęściej chlorki. 2. Galwaniczna, zachodzi w przypadku elementów aluminiowych połączonych z częściami wykonanymi z innych metali. Może ona zostać zahamowana np.: w roztworach wodnych o średnim stopniu alkaliczności przez zastosowanie krzemianów w charakterze inhibitorów korozji. Tak czy siak, jeżeli użyli dobrego inhibitora, to umożliwi to spokojne przeprowadzenie konserwacji zanim się rozpadnie. Pozdrawiam Paweł
 14. różdżka i wahadło mają jeszcze tą zaletę, że na poszukiwania z ich użyciem nie trzeba mieć pozwolenia od konserwatora :D
 15. czy u Was też zniknął Lidar z Geoportalu ? Od wczoraj coś jest nie tak.
 16. Przyłączę się do pytania kolegi, czy ktoś posiada może kontakt do admina http://zdjecia.geoportal.edu.pl/ ? niestety ale na maile wysyłane na adres, który wyświetla się w googlearth nikt nie odpowiada, a na samej stronie innych danych kontaktowych nie ma. Potrzebuję jedno zdjęcie Hires i nie wiem jak i do kogo się o nie zgłosić. Pozdrawiam Paweł
 17. Zdjęcie oryginał, wystarczy poszukać po necie. Jedyne co w polskim opisie się nie zgadza to nie jest to Flak tylko lotnicze MG 151/20 2 cm w wersji Erdkampflafette 151/20 (Erdkampflafette 44)
 18. kol. koras11 Ty chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz ?! Porównanie tej sprawy ze sprawą Pana Nowakowskiego jest chyba troszkę nie na miejscu, czytałeś wogóle coś na ten temat ? Pan Nowakowski otrzymał kolekcję z powrotem tylko dlatego, że kolega Zancus pomógł mu stworzyć prywatne muzeum, przez co stał się podmiotem uprawnionym do posiadania tej kolekcji broni, a płaczu ze strony oddających nie było, poniosła Cię trochę fantazja.
 19. MarcinP muszę się całkowicie z Tobą zgodzić. Wszyscy narzekają na to jakie jest prawo, ale zapominają jakie było kiedyś (niektórych nie było wtedy na świecie), a było gorsze tylko władza była skoncentrowana na walce z opozycją a nie ściganiem zbieraczy złomu. Posunięcie radnych Suchedniowa to jakiś absurd, powinni dostać po 2 lata w zawiasach i zakaz sprawowania funkcji publicznych - to kara za głupotę oczywiście. Jak trzeba być naiwnym nie mając pojęcia w temacie, że Sten którego im ktoś nielegalnie sprzedał jest z Suchedniowskiej serii, biorąc pod uwagę, że miał replikę lufy, a tylko po sposobie jej nagwintowania można było potwierdzić czy to produkcja polska. Za niecałe 3 tys. PLN mogli kupić oryginalne legalne DEKO Stena MKII i wsadzić do gabloty z opisem ego typu pistolety maszynowe były produkowane...". Wiem, chcieli dobrze, ale jest takie stare przysłowie: ieznajomość prawa nie chroni od odpowiedzialności".
 20. PPD-40, stan jest jaki jest ale jest !!!!!
×
×
 • Create New...

Important Information