Jump to content
ekiosk egazety next prenumerata

Bandi1973

Forum members
 • Content Count

  512
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Element aluminiowy to gniazdo zapalnika od 75g wałka lub 200g kostki trotylu/amatolu. Ta "rurka" ze szczeliną na górze a gwintem na dole to korpus ruskiego zapalnika typu MUW, używanego m.in. w minach PMD-6, POMZ-2 etc.
 2. ale zanim zajmiesz się robieniem fotek to zerknij do tego posta: http://odkrywca.pl/zapalniki-,731731.html środkowy to właśnie resztki mosiężnego zapalnika UZRG po wybuchu.
 3. Dobrze Landszaft napisałeś - wydaje mi się" i nic więcej. Tak jak VIS napisał to fragment zapalnika od F1 lub RG-42, rozdęty po wybuchu. Co do materiału z którego były w czasie wojny produkowane to widziałem aluminiowe, cynkalowe i mosiężne w zapalnikach Kowiesznikowa. Oczywiście ty zrób zdjęcia swoich części zapalników artyleryjskich, a ja wtedy zrobię zdjęcia swoich od granatów. Żeby nie robić tego nadaremnie, załóżmy się od litra. Pozdrawiam Paweł
 4. Nie wiem czy pamiętacie, ale wiele lat temu również z MOB pracownicy zgłosili taką sytuację, oczywiście był to tylko pretekst mający na celu dokuczenie dyrektorowi.
 5. Okładki do P08 są oryginalne ale produkcji powojennej, produkowane były dla niemieckich służb policyjnych: Vopo, Nva, Stasi. P08 w tak zwanej wersji Black Widow miało również czarne bakelitowe okładki ale bez tego kółeczka.
 6. Kolega Bert.F najwyraźniej nigdy nie widział Mausera z kontraktu dla Portugalii, a już z kontraktu z 1937 roku to na pewno :D Po pierwsze WaA26 to nie tylko BLM, w latach 1941-44 również Mauser-Werke w Borsigwalde, ale to jest niuans bez znaczenia :) Bo Mausery dla Portugalii z kontraktu 1937 nie tylko miały zupełnie inną muszkę i jej osłonę, żaden z Mauserów dla Portugalii nie był sygnowany na boku komory Mod.98" !!!!! Na wszystkich w tym miejscu znajduje się pełny napis MAUSER-WERKE A.G. OBERNDORF A.N." i ta fabryka produkowała kontrakt Portugalski, więc nie mogła używać WaA26 :) Twój Mauser to rasowy K98, z tym, że przeszlifowany. Pozdrawiam Paweł PS. Na zdjęciu sygnatury na portugalskim" Mauserze z moich zbiorów, w twoim w tym miejscu jest Mod.98. Egzemplarz z kontraktu, który nigdy nie trafił do Portugalii bo wylądował na froncie wschodnim.
 7. Zima idzie, smutno się zrobiło, to ja tu to zostawię: http://jedrusie.org/index.php/wydarzenia-hgrh
 8. Koniec tej historii http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/skarzysko-kamienna/a/suchedniow-po-trzech-latach-odzyskali-unikatowego-stena,11956064/ Na marginesie, jak widać jest to składak z kilku wykopków, lufa i osłona nie od niego, dorabianie teorii, że to akurat suchedniowska produkcja jest takim troszkę wróżeniem z fusów, ale dla sprzedającego to już był chwyt marketingowy :) bo przy tym stopniu korozji jest to nie do stwierdzenia. Od lat posiadam w zbiorach kompletnego Stena wydobytego w Suchedniowie ale przez myśl mi nie przyszło żeby ogłaszać światu, że to suchedniowski Sten, w końcu zrzucono ich do nas 11 tys sztuk. Tak czy siak dobrze, że ta historia miała szczęśliwe zakończenie.
 9. czy u Was też zniknął Lidar z Geoportalu ? Od wczoraj coś jest nie tak.
 10. Przyłączę się do pytania kolegi, czy ktoś posiada może kontakt do admina http://zdjecia.geoportal.edu.pl/ ? niestety ale na maile wysyłane na adres, który wyświetla się w googlearth nikt nie odpowiada, a na samej stronie innych danych kontaktowych nie ma. Potrzebuję jedno zdjęcie Hires i nie wiem jak i do kogo się o nie zgłosić. Pozdrawiam Paweł
 11. Zdjęcie oryginał, wystarczy poszukać po necie. Jedyne co w polskim opisie się nie zgadza to nie jest to Flak tylko lotnicze MG 151/20 2 cm w wersji Erdkampflafette 151/20 (Erdkampflafette 44)
 12. kol. koras11 Ty chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz ?! Porównanie tej sprawy ze sprawą Pana Nowakowskiego jest chyba troszkę nie na miejscu, czytałeś wogóle coś na ten temat ? Pan Nowakowski otrzymał kolekcję z powrotem tylko dlatego, że kolega Zancus pomógł mu stworzyć prywatne muzeum, przez co stał się podmiotem uprawnionym do posiadania tej kolekcji broni, a płaczu ze strony oddających nie było, poniosła Cię trochę fantazja.
 13. MarcinP muszę się całkowicie z Tobą zgodzić. Wszyscy narzekają na to jakie jest prawo, ale zapominają jakie było kiedyś (niektórych nie było wtedy na świecie), a było gorsze tylko władza była skoncentrowana na walce z opozycją a nie ściganiem zbieraczy złomu. Posunięcie radnych Suchedniowa to jakiś absurd, powinni dostać po 2 lata w zawiasach i zakaz sprawowania funkcji publicznych - to kara za głupotę oczywiście. Jak trzeba być naiwnym nie mając pojęcia w temacie, że Sten którego im ktoś nielegalnie sprzedał jest z Suchedniowskiej serii, biorąc pod uwagę, że miał replikę lufy, a tylko po sposobie jej nagwintowania można było potwierdzić czy to produkcja polska. Za niecałe 3 tys. PLN mogli kupić oryginalne legalne DEKO Stena MKII i wsadzić do gabloty z opisem ego typu pistolety maszynowe były produkowane...". Wiem, chcieli dobrze, ale jest takie stare przysłowie: ieznajomość prawa nie chroni od odpowiedzialności".
 14. PPD-40, stan jest jaki jest ale jest !!!!!
×
×
 • Create New...

Important Information