Jump to content

Niewybuchy cd.


Recommended Posts

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140505/POWIAT0201/140509682
Siedem niewybuchów z czasów II wojny światowej zabezpieczali białobrzescy policjanci. Pociski znajdowali mieszkańcy miejscowości w gminie Stara Błotnica i Stromiec.
Zaczął się sezon prac polowych, mieszkańcy zaczęli pielęgnację ogródków i jak co roku dokonują przy tym niebezpiecznych odkryć.

Przez ostatnie kilkanaście dni białobrzescy policjanci zabezpieczali miejsca odnalezienia aż siedmiu pocisków dużego kalibru. Ostatnio dwa niewybuchy zostały odkryte podczas prac ziemnych w Duckiej Woli w gminie Stromiec.
Procedura jest zawsze taka sama. Po otrzymaniu zgłoszenia dyżurny białobrzeskiej komendy kieruje na miejsce policjantów z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, którzy sprawdzają czy znalezisko stanowi zagrożenie. Z chwilą potwierdzenia odnalezienia niewybuchu policjanci zabezpieczają miejsce i czekają na przyjazd saperów.
- Apelujemy, aby w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch, pod żadnym pozorem go nie dotykać ani nie przenosić w inne miejsce. Niewłaściwe obchodzenie się z tak niebezpiecznym znaleziskiem może nieść za sobą tragiczne skutki. Za każdym razem należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę policji – mówi aspirant Łukasz Gutkiewicz, rzecznik prasowy białobrzeskiej policji.i pytanie co to nieetatowa grupa rozpoznania minersko...
i w 6ciu miejscach stał policjant i pilnował... ja wiem że taka procedura, ale strażak OSP powinien wystarczyć w zupełności do zabezpieczenia.
Link to comment
Share on other sites

Staja oni na ochotnika na pierwszej linii reagowania na zdarzenia z udziałem urządzeń i materiałów wybuchowych. W tym celu przechodzą oni odpowiednie szkolenie na szczeblu centralnym w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.. cd"

A gdybys Ty był strażakiem OSP to chciałbyś pilnować takich przedmiotów?? Jakieś oni mają umiejętności rozpoznawcze?? ŻADNYCH bo to ochotnicy z OSP nie przeszkoleni do tego typu działań. Co innego jest z w/w grupą. To ochotnicy, ale przeszkoleni.
Link to comment
Share on other sites

Ale ten strażak niczego ma nie rozpoznawać ani dotykać tylko zabezpieczyć miejsce przed osobami nie powołanymi,a w/w grupa może jedynie określić rodzaj znaleziska,priorytet podjęcia i jeśli nie jest to współczesny IED (AT-ecy wówczas)zgłaszają znalezisko dla patrolu 24h pilne 72h nie stwarzające większego zagrożenia
Link to comment
Share on other sites

Możemy poszczycić się tą szczególną grupą dydaktyków, którzy dysponują potężną wiedzą na temat materiałów wybuchowych, wybuchów, i konstrukcji tego, co przeciętny obywatel nazwałby bombą, a oni – samodziałowym urządzeniem wybuchowym. Centrum szkoli na dwutygodniowym kursie..."

http://www.csp.edu.pl/csp/aktualnosci/567,Minerstwo-i-pirotechnika.html

Zdecydowanie 2-tygodnie to aż nadto aby posiąść tą potężną wiedzę :)
Link to comment
Share on other sites

xen, pamiętasz jak naszych znajdek patrol policji w lesie obok nadajnika pilnował 3 dni? tam powinien być strażak ochotnik a policja ma inne priorytety, sam wiesz jakie bo byłeś tam na praktykach. Porównaj koszty tych dwóch formacji.
Jeśli nie występuje bezpośrednie zagrożenie życia, ogrodzić teren taśmą i dać zarobić strażakowi ochotnikowi.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information