Jump to content

Żołnierz WH-1940-43


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie,mam pewne pytanie,czy zestaw typu:
Feldbluse M36
Spodnie M40
buty to wiadomo ;)
hełm M40 (ewentualnie furażerka)
rzeczy typu: pas, szelki Y, ładownice jest prawidłowy?. Skłaniam się do replik Struma, stopień o którym myślałem to szeregowy.
Teraz pytanie dotyczące broni, czy można gdzieś dostać kolby do mauserów(nie licząc pewnej firmy z Poznania) jak i odlewów?.
Czy szeregowy mógłby nosic np.:Walhtera PPK?
Jak coś mi przypomni to napiszę:)
Dziękuje za odpowiedz
Link to comment
Share on other sites

Bronią etatową szeregowego był k98. Załogi wozów bojowych też zwykle dysponowały pistoletami typu Walther P38, P08, czy któryś z modeli zdobycznych. Walther PPK to raczej domena oficerów, funkcjonariuszy formacji policyjnych czy partyjnych. W III Rzeszy był to wielce pożądany gadżet", wręczany jako nagroda (np. z autografem Himmlera na okładkach dla wyróżniających się wg. niego członków ss), przyznawana na talon do nabycia w licznych konsumach" ;)A przy tej ilości formacji mundurowych i tak wciąż był deficyt w dostępie do niego, pomimo ogromnej produkcji. Reasumjąc - wątpię, jeśli już takie maleństwo, to może Beretta 34, jakiś Browning FN ?
Link to comment
Share on other sites

Co do umundurowania to zestaw jaki przytoczyłeś jest prawidłowy. Jeśli chodzi o szeregowego i jego wyposażenie to jeśli chcesz rekonstruować go w wyposażeniu bojowym to musi być przynajmniej hełm, a najlepiej i hełm i furka. Do tego jak napisałeś pas, szelki Y, ładownice. Poza tym potrzebny by był chlebak z manierką, puszka z gasmaską, bagnet do 98k, celta oraz łopatka piechoty. Co do Walthera PPK to zgadzam się z Dunczykiem. Jeśli byś chciał mieć broń krótką to najlepiej P08 lub P38.
Link to comment
Share on other sites

Ten zestaw jest tak skąpy że nigdy nie będzie prawidłowy. Bluza M36 nie jest na wszystkie okresy wojny (dużo zalezy co rekonstruujesz).Proponowałbym przeczytać najpierw np to http://odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=694317#1324140 jak dużo więcej potrzeba, sam ocenisz co ci będzie jeszcze potrzeba. Temat zadajesz po raz kolejny na kolejnym forum i nikomu nie chce się odpowiadać na tak banalne dla rekonstruktorów pytania.
Z wyrazami szacunku
Przemek
SRH IR26
Link to comment
Share on other sites

Deutsche Soldaten. Mundury, wyposażenie i osobiste przedmioty żołnierza niemieckiego 1939-1945

Taką książkę sobie kup za 150 zł na początek i na wiele pytań sam sobie odpowiesz.

A gdzie koszula, chlebak, menażka, manierka z kocykiem i kubkiem, paski do troczenia do chlebaka, puszka p.gaz, torba i gasplane, klamra pasa ? Goły szeregowy z Waltherem słabo wygląda :p
Link to comment
Share on other sites

Slajmi130, co do M36 to owszem nie jest na wszystkie okresy wojny, ale na lata 1940-1943 to myślę, że ujdzie i nie będzie to błąd (oczywiście po zmianie naramienników na późniejsze w kolorze feldgrau). Jest mnóstwo zdjęć właśnie z tych lat na których widoczny jest ten wczesny model bluzy. Sam posiadam kilka oryginalnych.
Link to comment
Share on other sites

A tak żeby nie zakładać nowego wątku się podczepię i wydłużę nieco okres zawarty w temacie ;)

A więc czy łażenie i walka po 1943 roku wiosną/latem w obszytej koszuli M43 (heershemd M43), bez Feldbluse jest dopuszczalne?
Link to comment
Share on other sites

Znalazłem takie fotki, żołnierzy FJ z Holandii i jakiś łącznościowców z Kaukazu (ale nie wiem czy Ci mają koszule że mundury HBT)

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bundesarchiv_Bild_101I-588-2291-27A,_Holland,_Gruppe_von_Soldaten_%28Fallschirmj%C3%A4ger%29.jpg


http://3.bp.blogspot.com/-30_cjhToo88/T1B8v5KVZKI/AAAAAAAAIcg/Mru-pkJu7jU/s1600/germans-attack-caucasus-1941-1943-german-radio-kuban.jpg

Kol. Ulmus - czy mógłbyś wkleić kilka zdjęć :)
Link to comment
Share on other sites

Jak rozumiem chodzi o sylwetkę szeregowego? Raczej niedopuszczalne, w przypadku oficera czy podofica by przeszło. Te wszstkie futrzane kołnierze przy parkach Luftwaffe czy mundurki z włoskiego camo- ale to była domena wyzszych stopniem. Parę postów powyżej chciałeś nosić Walthera PPK- może nie walcz z tym i zmień sylwetkę z szeregowca na oficera i hulaj dusza piekła nie ma- analogii masz po uszy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information