Skocz do zawartości
  • 0

Stary pas misyjny


Krychu_Szprotawa

Pytanie

Witam forumowiczów. W ostatnich dniach wpadła mi w ręce ciekawa rzecz. Przedmiot jest bez wątpienia stary; wygląda na pas ludowy? misyjny? Szczerze mówiąc nie wiem z czym to powiązać.
Pas ma 88 cm długości, wewnątrz znajduje się 8 odznak porozwieszanych na łańcuszku (w skład odznak wchodzą arabskie medaliki oraz chrześcijański krzyżyk misyjny).
Wszystko umieściłem na zdjęciach, będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji.

Pozdrawiam Krychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. W ostatnich dniach wpadła mi w ręce ciekawa rzecz. Przedmiot jest bez wątpienia stary; wygląda na pas ludowy? misyjny? Szczerze mówiąc nie wiem z czym to powiązać.
Pas ma 88 cm długości, wewnątrz znajduje się 8 odznak porozwieszanych na łańcuszku (w skład odznak wchodzą arabskie medaliki oraz chrześcijański krzyżyk misyjny).
Wszystko umieściłem na zdjęciach, będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji.

Pozdrawiam Krychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o dokładne fotki tej monety". Wygląda na imitację tureckiej- widoczny napis Kunstantiniyya", ale chciałbym się jej przyjrzeć z bliska. Ciekawa jest też ta nieco wyżej, pozostałe z arabskimi napisami to tureckie drobniaki (lub ich imitacje- fotki nie pozwalają na dokładniejszą analizę), były wielokrotnie identyfikowane na tym forum, więc nie ma sensu się powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te blaszki to imitacje złotej monety Mahmuda II (bodajże 20 qirszy, jeśli dobrze pamiętam). Na rosyjskim forum napisali o tych imitacjach: A cheap adornment for poor Turkish, Greek or Gypsy maidens, very crudely copied from genuine gold coins of Mahmud II (accession date 1223, regnal year 28). Could also be used as game token or "chesspiece to play cards, lotto &sim."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie