jarzabek Napisano 4 Lipiec 2013 Autor Napisano 4 Lipiec 2013 Szanowni, tak sobie w wolnej chwili przeglądam różne fora pod kątem okresu napoleońskiego i zainteresowała mnie jedna sprawa. na forum nie znalazłem identyfikacji byc moze źle szukałem ?otóz powszechnie wiadomo ze najczesciej znajdowane guziki z okresu napoleońskiego wykonane są z brązu. równiez z mieszaniny ołowiu z cyną lub tym podobne a niektorzy historycy twierdzą , że przez to kampania Napoleona załamała się bo tego typu guziki nie były w stanie wytrzymać na rosyjskich mrozach, a co za tym idzie żołnierze zamarzali (krótko rzecz ujmując).i wracająć do pytania, znalazłem takie guziki u kolegi tyfusaten powiedzmy standardowy, nie biorąc pod uwagę opisu na nim : http://myvimu.com/exhibit/42642817-guzik-napoleonski-nr-103-republique-francaiseale ten wedlug opisu Materiał: najprawdopodobniej pewter"http://myvimu.com/exhibit/42643317-guzik-napoleonski-nr-103biorąc pod uwage srebrzysty", srebrny" kolor tego guzika odbiega on od powszechneych materiałow z których je wykonywano czy nie jest jakąś rzadkością ? kto mógł takie nosić ? czy to produkowano dla wybrańców armii Napoleona czy prywatne zamówienie ?sam szukałem odpowiedzi, ale nie są one jasne więc nie będę ich przytaczał żeby nie wprowadzać zamieszania lub w bład. czy forumowi guzikolodzy będą w stanie rozjaśnić mi umysł i wskazać ewentualne opinie w temacie ?
Czlowieksniegu Napisano 4 Lipiec 2013 Napisano 4 Lipiec 2013 Panie Trener o tego typu guziki nie były w stanie wytrzymać na rosyjskich mrozach, a co za tym idzie żołnierze zamarzali"Pan sobie jaja robisz?Możesz źródło tych rewelacji? Jak dla mnie bomba...
jarzabek Napisano 4 Lipiec 2013 Autor Napisano 4 Lipiec 2013 gdzieś takie pierdoły wyczytałem. w sieci wszystko mozna znaleźć niekoniecznie jest to oczywistosc.ale nie o to w tym idzie tylko brąz kontra pewter ?
jarzabek Napisano 4 Lipiec 2013 Autor Napisano 4 Lipiec 2013 żeby nie byc gołosłownym odnośnie ppierół związanych z guzikami cynowymihttp://nauczyciel.wsipnet.pl/kluby/chemia_ekstra.php?k=2559&id=18305tutaj bez aluzji :)http://histmag.org/Wszy-wybily-armie-Napoleona-3222http://www.gandalf.com.pl/b/guziki-napoleona/szukać dalej ?
Czlowieksniegu Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 Nie... Ale różne, nie tylko militarne" cuda o Kampanii Moskiewskiej widziałem, ale wybicie armii przez lewe guziki, to dla mnie nowa rzecz...I mocno bez ładu i składu...Ale fakt- OT.
osyjan Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 Albo ja ślepy jestem albo tego pewtera" nie widzę. Z guzikami było tak. Materiał wykonania zależał od warunków kontraktu, w którym był opisany jego wygląd, kształt i materiał wykonania. Jesli chodzi o zasadę kto jaki guzik miał to była ona prosta. Im mniejsza ranga tym guzik grzej wykonany i z gorszego materiału. Nie była to oczywiście żelazna zasad bo i szeregowi żołnierze mieli guziki pułkowe z mosiądzu lub brązu. Oficerowie mieli guziki starannie wykonane a wyżsi to juz exclusive czyli guziki warstwowe, bardzo starannie wykonane. Materiał z jakiego wykonywano guziki zależał też od warunków wojennych, jeżeli była potrzeba szybkiej budowy armii czy jej oddziałów sięgano po materiały łatwiejsze w obróbce umożliwiające szybkie wykonanie zamówienia.
Raned Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 Faktem jest, że większość napoleońskich guzików bardzo pięknie przetrwała w ziemi ponieważ była wykonana z pewteru, czyli w przeważającej części z cyny, antymonu i niewielkiej ilości miedzi. Czasami do pewteru dodawano bizmutu, ołowiu a nawet srebra. Były też guziki mosiężne i cynowe oraz z różnych dziwnych stopów, które o wiele gorzej przetrwały w ziemi.
Raned Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 Dodam, że guziki żadnej armii nie przetrwały tak ładnie jak napoleońskie, guziki niemieckie z II wojny światowej mimo, że o ok. 120 lat młodsze wyglądają żałośnie, nie wspominając o guzikach wolnej Polski czy ZSRR i dlatego są tak chętnie kolekcjonowane.
tyfus Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 :))jak miłoo, dzięki.osyjan... myślisz, że pewter sobie z nudów wymyśliłem?zdjęcie przekłamuje rzeczywisty kolor guzika. mogę niedowiarków zapewnić, że to nie fantazje a materiał użyty do wykonania tego guzika jest identyczny kolorem i wyglądem jak:Scheibenknöpfehttp://www.scheibenknopf.de/entwicklungmotiv.phporazhttp://tuskulum-riannon.blogspot.com/2011/01/guziki-inne-niz-znamy.html
osyjan Napisano 5 Lipiec 2013 Napisano 5 Lipiec 2013 Nie to, że wymyśliłeś ale znaleźć tej informacji nie mogę i chyba ślepy jestem
tyfus Napisano 8 Wrzesień 2013 Napisano 8 Wrzesień 2013 no to żeby było ciekawiej, kolejny guzik napoleoński wykonany z pewteru.Dla wątpiących, po lewej carski guzik - chyba widoczna różnica kolorów materiału wykonania ?
tyfus Napisano 8 Wrzesień 2013 Napisano 8 Wrzesień 2013 tu podkręcałem" zdjęcie żeby zobaczyć jak się kolor zmienia.To już są dwa wykonane z pewteru. Nikt nie trafił podobnych ?
pumpernikiel Napisano 7 Styczeń 2019 Napisano 7 Styczeń 2019 Kotlet z patelni vol 2.Jako laik i obserwator z zapytaniem:Proszę powiedzieć jak to jest, że ludzie w każdym z województw dzisiejszej Polski znajdują takie guziki i inne okucia żołnierza napoleońskiego? Pozostałość to jest po dezerterach, którzy uciekali bocznymi szlakami? Jak to jest mimo braku widocznych obozów i walki?
Kasimir2 Napisano 7 Styczeń 2019 Napisano 7 Styczeń 2019 To proste po długich latach wojennej porzogi brakowało zwykłych cywilnych ubrań więc noszono to co zostawiła wojna.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.