Skocz do zawartości

koszt 1h lotu f16


fuks_ag

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Ciekawym ile kosztuje u nas ta godzina lotu. w warunkach krajowych Ćwiczebnych a nie bojowych za granicą . oraz ten sam koszt lotu jak wysyłamy F 16 za granicę w ramach Ćwiczeń oraz jaki jest kalkulowany koszt jak by poleciały w ramach jakiejś misji bojowej w ramach pomocy" do bratniego kraju np. niech będzie taki ratni" kraj jak Somalia
Napisano
Strasznie dziwna kwota...

Jeszcze niedawno polski MON podawał oficjalnie, że koszt godziny ( wliczając i paliwo, i utrzymanie letadła, i koszty utrzymania bazy ) to od 4,5-6,0 tys dolarów.


Artykuł odnosi się do warunków Amerykańskich i chyba ( a tego nie wiemy ) 25 tys to z amortyzacją samolotu...
Napisano
Kwota z USA nie odbiega od tego, czego można spodziewać się w Polsce.
Koszt 1h lotu MiG-29 to coś między 50,000 a 80,000 zł...
Koszt 1h lotu Su-22 to ok. 45,000 zł, akurat niedawno gdzieś czytałem o Su-22.

M.
Napisano
właśnie ,obawiam się że realna godzina lotu ze wszystkimi kosztami w Polsce jest znacznie wyższa, Mig 29 był i jest dla Polski dużym obciążeniem- same silniki kosztują kilka mln dol a nasze jastrzębie sporo kosztowały a technologia amerykańska do najtańszych nie należy ( same fregaty kosztują okropnie drogo- kiedy Polska odzyskała niepodległość po pierwszej Wojnie Światowej , dostaliśmy propozycje przejęcia amerykańskich pancerników, ale była feta , szał radość ale krótko , bo kubłem zimnej wody był koszt utrzymania nie wspominając o sprowadzeniu tych jednostek do kraju), ciekawe (wracając na ziemię) jaki jest koszt obsługi czołgu Leopard ile musimy bulić za utrzymanie w sprawności tych kolosów.
W Polsce zaczyna być biednie i strasznie - wydatki na obronność przez palce się rządzącym przelewają ( ostatnio ciekawy zakup autokary).
Chyba najlepszy układ wykombinowali Czesi dzierżawiąc Grippena.


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 22:14 06-06-2013
Napisano
Szczerze mówiąc nie wiem czy Czesi zrobili taki dobry interes. W przeliczeniu na 1 samolot zapłacili za dzierżawę używanych maszyn z rezerwy szwedzkiej armii mniej więcej 2/3 tego co Polska za zakup nowo wyprodukowanych F-16.
Napisano
tylko że my za tą swoją cene mamy kiepski offset, brak kodów źródłowych i na modernizacje jesteśmy już uzależnieni na wieki:)Niestety tak się dzieje jak tego typu zabawą zajmują sie politycy pazerni/przekupni i uwazający że us jest najwspanialszym partnerem na świecie, przed IIWS mieliśmy też podobna sytuację z technologią francuską i sytuacja się rozwija bardzo podobnie- a jak przyszło do pomocy to olali
Napisano
a najciekawszą polska inwestycją lat 70tych było kupno licencji na F 126 malucha:) włosi sie zgodzili z wiela radościa że elementy beda produkowane na włoskch nowoczesnych maszynach, co ekipa Gierka przyjeła z wielką radością bo takich nowoczesnych maszyn w Polsce nie było ( i się italinace okropnie zgapili, bo nie przewidzieli sytuacji produkcyjnej w Polsce-gdyby ją znali zażądaliby znacznie więcej)
A tak wracając do F16 mamy offset gdzie zamiast rozwijać polski przemysł przyszły zagraniczne koncerny i pozamiatały:)
Amerykanie mogli nam dać! te samoloty za jednego dolara bo i tak są pewni zarobku na serwisie , przeglądach i modernizacjach.
( To samo z Leoparddem- za przysłowiową złotówke a serisy kosztują uuuu albo i wiecej)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie