Jump to content

zaraza cynkowa - śledź niemiecki


Vantar

Recommended Posts

Witam, posiadam takiego śledzika niemieckiego. Jest on chyba wykonany z aluminium bądź jakiegoś stopu gdyż nie da się go wygiąć w rękach. Bo wyjęciu z ziemi był ładny, czysty i bez zarzutów. Po jakimś czasie siadł na niego taki osad / zaraza. Moczyłem go z tydzień czasu w kwasku cytrynowym ale nic nie pomogło. Jakie zabiegi muszę zrobić aby go oczyścić i móc zakonserowować? (Kiedyś widziałem na forum że ktoś zrobił elektrolize na widelcu wrześniowym i ładnie mu wyszedł)

Link to comment
Share on other sites

Można spróbować:mycie benzyną ekstrakcyjną,wodą amoniakalną lub 5% roztworem kwasu cytrynowego.Można też myć w roztworze sody kaustycznej a próchno wymywać miękką szczoteczką.Ważne:w przypadku wszystkich metod trzeba pilnować tego co się dzieje,nie można zostawić i przyjść za tydzień.Aluminium jest aktywne i szybko reaguje.Po wyczyszczeniu trzeba dobrze umyć w wodzie z mydłem,osuszyć i zabezpieczyć,np.lakierem bezbarwnym.
Polecam poszukać książeczki Janusza Kurpiewskiego:Czyszczenie,konserwacja oraz przechowywanie monet,medali i banknotów".Rady dotyczące monet można przenieść na inne przedmioty.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information