Skocz do zawartości

GRH LWP


Rekomendowane odpowiedzi

Nazwa „Ludowe Wojsko Polskie” używana była powszechnie od lat 50. XX w. przez władze państwowe i propagandę oraz piśmiennictwo tego okresu w celu podkreślenia związku z panującym w państwie ustrojem. Niemniej jednak NIE BYŁA nazwą oficjalną.

Oficjalnymi nazwami sił zbrojnych w Polsce w tych okresach były: od 29 lipca 1944 roku do 1952 roku Wojsko Polskie,
następnie Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, a od 1952-1989: Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nazwy Siły Zbrojne PRL i Wojsko Polskie używane były zamiennie.

W latach czterdziestych na podobnych zasadach używano również nazwy „Odrodzone Wojsko Polskie” (por. np. M.P. 1947 nr 19 poz. 41).
To tak na marginesie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale wiem, że Ludowe Wojsko Polskie nie było nazwą oficjalną. Podobnie jak Sowietskij Sojuz. Tyle, że nic to nie wnosi do sprawy.
Wiem też o kilku nawet GRH odtwarzających LWP powojenne i tym bardziej mnie dziwi, że nie spotkałem żadnej wojennej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi pasami na jajch na pewno - piekielny wz.69 BDSM :D

Przy okazji obchodów rocznicy Stanu Wojennego zwykle pojawiają się grupy odtwarzające późne LWP, może by poszukać tym tropem? Pamiętam że rok temu (w sensie w 2012) na Rynku Głównym w Krakowie byli rekonstruktorzy LWP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Powojennym okresem LWP" jak i MO" bardzo poważnie zajmuje się też GRH Sojusz. Jako jedyni w Polsce mają w pełni sprawny i w pełni przywrócony do Służby" pojazd Bojowy Hydromil1" na podwoziu stara jest to jeden z trzech znanych zachowanych egzemplarzy w Polsce jako jedyny przywrócony do pełni sprawności z Lat służby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam, zapraszam do odwiedzenia strony naszej nowo powstałej grupy www.2berlinski.pl (2 Pułk, 1 Dywizji AWP). W ubiegłą sobotę, wzięliśmy udział w pierwszej imprezie rekonstrukcyjnej", a dokładnie zaproszono nas na uroczystość 70 rocznicy powstania 2 Pułku piechoty. Najbliższe wydarzenie, w którym weźmiemy udział to IX Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie, 29.06.2013, zapraszamy do odwiedzenia naszej dioramy.
Pozdrawiam, Wojtek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie