Skocz do zawartości
  • 0

narzedzie z kamienia


adamiec

Pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
precyzja wykonania otworu wskazuje, że użyto mechanicznych narzędzi do obróbki. Najwyżej XX wiek, ale mogę się mylić.
Napisano
http://rebkow.siudalski.pl/wirtualne_muzeum.html
jeśli to oryginał to jeden z ładniejszych jakie widziałe,ale jakoś tak przekonania nie mam obym sie mylił
Napisano
mi to wyglada na toporek kamienny neolityczny zwiazany z horyzontem kultury ceramiki sznurowej. Bardzo podobne widziałem w kulturze pucharów lejkowatych. Pomimo ze otwór rzeczywiscie wyglada sztucznie to może byc na 99% oryginał:)
Ogólna uproszczona chronologia w europie to 3200 pne- 1800 pne
Napisano
Tu masz równie starannie wykonany otwór http://www.britishmuseum.org/research/search_the_collection_database/search_object_details.aspx?objectid=1398222&partid=1&output=People%2F!!%2FOR%2F!!%2F26823%2F!%2F26823-3-5%2F!%2FBequeathed+by+Francis+Brent%2F!%2F%2F!!%2F%2F!!!%2F&orig=%2Fresearch%2Fsearch_the_collection_database%2Fadvanced_search.aspx¤tPage=1&numpages=200 , a ten typ to axe-hammer.
Napisano

Witam.
Kilkanaście lat temu w Niemczech znalazłem w polu także taki młotek kamienny.
Prawie identyczny jak pokazuje Adam

Napisano
czyli cos między siekierą a młotkiem czyli toporek:)
Adamiec: rozejrzyj sie w miejscu gdzie ją znalazłes, czy byla wyorana z ziemii, czy nie ma tak nagromadzenia kamieni ( skrzynia kamienna, otok), czy nie ma jakichkolwiek drobiazgów ceramiki.Tego typu przedmioty-jesli ona jest oryginalna nie byly takie sobie zwykłe i pospolite,mało warte wtedy. Najczęsciej takie znalezisko to element wyposażenia grobu męskiego plaskiego lub kurhanowego.Działalnosc człowieka mogła spowodowac to, ze zobaczyl ów grób swiatło dzienne.Sugeruje wizyte w Państwowym Muzeum Archeologicznym, moze tam odpowiedza co do wystepowania takich przedmiotów w Twojej okolicy
Napisano
nie wiem w jakich okolicznosciach dokladnie znalezione.moja sasiadka mi to dzisiaj pokazala ze wykopala przez przypadek w swoim sadzie.mowila mi ze jeszcze jakies skamieniale kly czy cos w tym stylu ale dala komus do sprawdzenia co to jest i zaginelo.nie mam jak teraz tam pojechac i zobaczyc jak to wszystko wyglada gdyz roztopy sniegu uniemozliwiaja to.na wiosne tam wyrusze,i obadam teren
Napisano
Odkrywca12345 (40 / 6)
2013-03-24 14:02:16
Jedynym rozsądnym wyjściem to oddać ten zabytek do muzeum. Oni się tym zajmą i zrobią wiele więcej pożytku, niż jak ma leżeć u Ciebie na półce. A jeśli chodzi o wartość... to tutaj nie ma sensu dyskutować.

I PEWNIE ZA FREE
Napisano
Bez przesady panowie archeolodzy, oba kamienne przedmioty to wyrób współczesny, a wystawienie ich do identyfikacji zapewne ma na celu doklejenie opinii ekspertów" aby uwiarygodnić kamyczek na aukcji.
Napisano

Może nie identyczny, ale najbardziej zbliżony kształtem.
Zdjęcie i opis pochodzi z katalogu Artefacts of England & the United Kingdom".

Masz podaną wielkość w mm i cenę w funtach.

Napisano
Witam,jest to TOPOREK kamienny z okresu neolitu( 5400 p.n.e - 2400 p.n.e). Bardzo dokładnie gładzony i świetnie zachowany, niejedno muzeum by chciało go mieć w swojej kolekcji. Obstawiam, że należał do społeczności kultury ceramiki sznurowej, ale to trudne do określenia. Z całą pewnością neolit/wcz.brąz.
Napisano
nie przeliczaj Adamiec na grosze bo to warte z faktu lat dużo wiecej... nie ten typ toporka zupełnie raczej to pierwsze po prawej..

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gda%C5%84sk_muzeum_archeologiczne_toporki_kamienne_09.07.10_pl.jpg

albo chociaz w zblizeniu to nr 287:

http://muzeum-zamojskie.pl/z/archeo/index.php?page=47
Napisano
Axe - hammer http://www.google.pl/search?hl=pl&gs_rn=5&gs_ri=psy-ab&cp=10&gs_id=1af&xhr=t&q=neolithic+axe-hammer&safe=off&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&bvm=bv.43287494,d.Yms&biw=1320&bih=669&bs=1&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=KZc4UeLqOYmHswbk8IC4Cw .
Napisano
a skąd geniuszu masz taką wiedze? wykonywałes zlecenie Kolegi na te dwa toporki? A może masz monopol na wiedzę większą od Franciszka miłościwie nam panującego w Watykanie..

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie