Skocz do zawartości

Nazistowskie monety na sprzedaż


Rekomendowane odpowiedzi

Nazistowskie srebrne monety wykopane 21 lat temu przy budynku dawnej kasy oszczędnościowej nie będą już leżały w sejfie miasta, ale... - za pośrednictwem internetu każdy może je kupić.

Jerzy Janus, dyrektor tamtejszego Muzeum Regionalnego cieszy się, że samorządowcy w końcu podjęli taką decyzję. Przede wszystkim dlatego, że przedwojenne srebrne marki nie stanowią dla Chojnowian większej wartości historycznej.

Za pierwszych 16 monet internauci zapłacili łącznie ponad 700 złotych.

Burmistrz Chojnowa zapewnia, że cały zysk z licytacji zostanie przekazany na ochronę dziedzictwa narodowego w mieście.

więcej (m.in. zdjęcia) na prw.pl: http://www.prw.pl/articles/view/27130/nazistowskie-monety-na-sprzedaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutuły (tego postu i informacji do której jest link) być może wprowadzają w błąd. Na zdjęciach pokazano (tylko) takie monety, które w symbolice nie mają nic wspólnego z nazistowskimmi Niemcami (nazi Deutschland w wersji niemieckiej), ponieważ nie zawierają symboli nazistowskich (swastyka itp., np. portrety ich wodza). Takie monety były w obiegu w nazistowskich Niemczech, ale to nie oznacza, że zasługują one na potępienie.

Nie wiemy, czy w sprzedaży były monety zawiarające nazistowskie (hitlerowskie) symbole, jeśli ktoś wie, niech napisze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, przeoczyłem te swastyki. Więc jednak są to nazistowskie symbole i takie same monety.

Popełniono błąd, wystwiając je na widok publiczny i do publicznej sprzedaży. W (współczesnych) Niemczech coś takiego nie mogłoby się zdarzyć, bo byłoby to przestępstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi tylko ,że jak monety z tymi symbolami to propagowanie nazizmu i zaraz przestępstwo, z drugiej strony sierp i młot ma się całkiem dobrze i nikt nie robi wielkiego szumu, choć niejeden starszy człowiek wzdryga się na sam widok..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 5-markowa moneta powstała dla upamiętnienia inauguracyjnego posiedzenia Reichstagu z udziałem NSDAP, dnia 21 marca 1933 w Poczdamie. W uroczystości wzięli udział Hindenburg i Hitler.
więcej (nm):
http://de.wikipedia.org/wiki/Tag_von_Potsdam
http://www.youtube.com/watch?v=7IXABReg2Eg

@SirBadFate
To jest jedno z oblicz współczesnego elatywizmu".
Ale doczekaliśmy już takiego cudu, że dwóch ludzkich samców może mieć dzieci, doczekamy też rozgrzeszenia nazizmu (hitleryzmu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę można podać, że w/w 5-markowa moneta jest publicznie pokazywana w niemieckojęzycznym Internecie w taki sposób, że rewers ze swastyką nie jest widoczny.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/5_Reichsmark_Garnisonkirche_mit_Datum.JPG
Wilk syty i owca cała".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie należy wrzucać tego do worka propagowanie nazizmu" są to monety z epoki i tyle... na giełdach staroci w Berlinie czy Wiedniu bez problemu można kupić popiersie czy portret Hitlera. Kiedyś rozmawiałem z dwójką handlarzy starociami i oboje zgodnie powiedzieli, że na portrety Hitlera jest pobyt można dużo zarobić i zawszę znajdzie się amator... z kolei Piłsudskiego" ciężko sprzedać. Nie wiem jak w zachodnich krajach ale chyba u nas za bardzo robią z tego afery.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widać to zysk niewielki,do tej pory sprzedane w sumie kilkanaście monet po ok 50zł.na pozostałych aukcjach Łącznie ok 1oo szt monet.Nawet jakby udało się je wszystkie sprzedać to co za te kilka tysięcy można ochronić?Lepiej by było gdyby to muzeum zrobiło jakąś ekspozycję związana z tym okresem,a to znalezisko ładnie opisać , wyeksponować to i wpływy za bilety może by się zwiększyły.
Jakby kto był ciekaw tych aukcji to użytkownik na portalu aukcyjnym nazywa się umch "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie