Skocz do zawartości

Lanco-rososzka?


skolcio

Rekomendowane odpowiedzi

witam na forum 7DAK natknąłem się na info o czymś w rodzaju lanco-rososzki składającej się z 2 części.

http://www.7dak.fora.pl/czlowiek-czyli-sila-sprawcza,5/program-patrol-telefoniczny-na-miare-xx-wieku,801-100.html

Na epokowym obrazku pod tytułem Sprzęt liniowy, zestaw dla patrolu telefonicznego konnego" widać taką rososzkę.

Czy ktoś może powiedzieć o niej coś więcej? Czy zachowały się jakieś egzemplarze albo czy ktoś ma ich zdjęcia? W necie nic więcej nie mogę znaleźć.

Wydaje mi się iż udało mi się znaleźć połowę jednego egzemplarza. (tą z gwintem). :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis i zdjęcie rososzki (nie lancy rososzki)jest w Instrukcji o sprzęcie łączności cz I:
http://zbrojownia.cbw.pl:8080/dlibra/docmetadata?id=583&from=&dirids=1&ver_id=&lp=4&QI=
Na stronie CBW jest sporo instrukcji, trzeba je przejrzeć, może w którejś jest o lancy - rososzce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jest mowa o rososzce ale zwykłej. A ta jest nietypowa. Chodzi mi czy ktoś słyszał o tej specjalnej dwuczęściowej wersji dla konnego patrolu telefonicznego.

Niestety pozostałe instrukcje nic o niej nie mówią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie rososzka to chyba ten wynalazek na koncu a skladana jest tyczka na ktorej ta rososzka siedzi. Byc moze ze to nie jest li tylko pedanteria bo trzeba sie zastanowic po jakiego kaduka taka skladana tyczke dla kawalerii wymyslono. Jedyne co mi do glowy przychodzi ze mialy byc wymienne z czyms innym co wymagalao innej dlugosci - i tu jedyne co znow przychodzi do glowy to przekazywacze dla patroli lacznosci z lotnikiem ktore rowniez mialy byc - skladane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla scislosci - chyba to z lanca nie ma nic wspolnego - po prostu rososzka ze skladana tyczka. Lanco - rososzka, czyli rososzka zakladana na lance to jeszcze cos innego co ktosik zaprojektowal ale na wyposazenie nie weszlo.

W kazdym razie pogratulowac pieknego i niezwyklego fantu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jutro, a właściwie dzisiaj zamieszczę fotkę. :) Rososzka jest w stanie magazynowym bo w magazynie leżała. :) Czy na prawdę nikt nie wie czy gdzieś nie zachował się taki oryg albo ktoś ma jakieś fotki? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie rewelacyjne odkrycie. Nigdzie poza Albumem wyposażenia Wojska Polskiego" z 1933 roku tych rososzek nie spotkałem. W dokumentacjach które przeszły przez moje ręce nic o nich nie ma. Sama rososzka tego typu znana mi jest tylko z jednego znaleziska
http://www.rkd.friko.pl/rososzka-7.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciekawe, przeglądam internet i nic o nich nie mogę znaleźć. :) Oczywiście wymiary wrzucę jak znowu będę na schronie. ;) PS jeśli ktoś chciałby pomacać" to jest eksponatem na wystawie w polskim ciężkim schronie bojowym nr. 39 z 1937r w Świętochłowicach. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było ciekawiej to moja ekonstrukcyjna" tyczka do rososzki dla wygody przewożenia jest skręcana właśnie na metalowy gwint tyle że sam tyczka jest drewniana. Czyli przypadkiem poszedłem śladem przedwojennych konstruktorów.
Teraz będzie można zrobić wierniejszą replikę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie