Skocz do zawartości

P.Rio - Żołnierz radziecki drugiej wojny światowej


Gizeh

Rekomendowane odpowiedzi

Może już ktoś przeglądał i podzieli się opinią? 176 stron za 60 pln to trochę drogo na kupowanie w ciemno, ciekawe czy jakość treści i zdjęć jest na podobnym poziomie co Deutsche Soldaten...

Opis z księgarni Odkrywcy:
Bogato ilustrowany album poświęcony żołnierzom radzieckim walczącym w II wojnie światowej. Czytelnik znajdzie tutaj dużą liczbę informacji o organizacji Armii Czerwonej, jej mundurach, uzbrojeniu i oporządzeniu. Ponad 50 barwnych rekonstrukcji ilustruje różne wcielenia frontowego żołnierza radzieckiego. Można więc przyjrzeć się m.in. wyposażeniu piechurów, artylerzystów, spadochroniarzy, czołgistów, czy kobiet służących w wojsku. Wiele miejsca w publikacji zajmują również opisy i ilustracje broni, przedmiotów osobistych, oznak, odznak i odznaczeń. W pracy znajdują się także reprodukcje setek dokumentów i niepublikowanych fotografii z czasów wojny, często pochodzących z prywatnych archiwów żołnierzy."
Z http://odk.pl/zolnierz-radziecki-drugiej-wojny-swiatowej,19192.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskiej wersji nie mam, tylko wcześniejszą anglojęzyczną.
Książka dość dobra, ale niestety, nie wyczerpuje tematu. Różnorodność ekwipunku, umundurowania etc, Armii Czerwonej musiałaby się zamknąć w kilku takich tomach, ale mimo wszystko polecam - podstawowe kompendium wiedzy w tym temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na amazonie można przeczytać kilka sprzecznych recenzji. Generalnie amerykańscy czytelnicy są tą pozycją zachwyceni. Z kolei Rosjanie wytykają autorowi liczne pomyłki i nieścisłości. Podobno książka zawiera sporo falsyfikatów oraz artefaktów powojennych opisywanych jako oryginały z okresu IIWŚ. Temat umundurowania,wyposażenia i uzbrojenia Armii Czerwonej jest tylko zasygnalizowany a największą zaletą książki jest ... wysokiej jakości papier na którym została wydana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja się zdecydowałem zakupić tę książkę (bo święta idą ;) I, że na święta to nie otwierałem - tylko zawinąłem w ozdobny papier - dlatego nie wypowiem się na jej temat, ale widzę, że książka nie zachwyca. Czy są jeszcze jakieś inne dobre książki na temat umundurowania i wyposażenia żołnierzy radzieckich (najlepiej polskojęzyczne, ale ostatecznie mogą być też angielskie i niemieckie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie książka jest słaba - bardzo ogólnikowa (nie licząc załączonych zdjęć)ale to chyba jedyna taka publikacja traktująca ten temat. Inna sprawa, to duża różnorodność, dowolnośc i brak ścisłego reżimu mundurowego w armii sowieckiej. Czyli od worka na ziemniaki przez trofiejny niemiecki tornister po mieszok". A za cholewą złupiona z dworu łyżka....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się cieszę z nabytku, razem z pozostałymi posiadanymi przeze mnie pozycjami książkowymi, stanowi ona dla mnie źódło potrzebnej wiedzy. Patrząc na rekonstruktorów ACz. w naszym kraju, samo przestudiowanie w/w książki, wydatnie podniosło by poziom prezentowanych przez nich sylwetek, więc chyba tak całkiem nie jest to pomyłka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Według mnie ta książka jest co najmniej dobra porusza ona najważniejsze kwestie umundurowania i wyposażenia. Zwróćmy uwagę na rozbieżności w poszczególnych elementach wyposażenia, jak i rozbieżności w kolorystyce i krojach mundurów. Pod tym względem temat ten jest o wiele prostszy dla wojsk niemieckich, gdzie jednak większość trzymało się wyznaczonych norm wedle zasady ordnung muss sein" - wydaje mi się, że Niemcy mieli też mniej rodzajów umundurowania (nie licząc organizacji pomocniczych). Jest to też chyba pierwsza książka polskojęzyczna tak szeroko traktująca o żołnierzu radzieckim. Jak na taką publikację zaskakuje mnie też jej cena - Deutsche Soldaten kosztuje 100-120 zł, a ta książka zaledwie 60-70zł. Osobiście ją polecam, jest to kompendium wiedzy na temat PKKA.

Pozdrawiam
Kamil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie