Jump to content

Bunkry, tunele, krypty... Tajemnice podziemnego Wrocławia


Recommended Posts

Podziemny Wrocław to jeden z wielkich i wciąż żywych mitów tego miasta. Pod powierzchnią ulic mają się rozciągać tunele metra, lotnisko, dworzec, przejścia łączące schrony, szpitale i skrytki na skarby. Osobliwości podziemnego Wrocławia dzielą się na te, które można zobaczyć, chociaż mało kto je ogląda, i takie, których nikt nigdy nie widział, choć każdy zna kogoś, kto je ujrzał na własne oczy

Najwięcej emocji budzą podziemia integralnie związane z twierdzą Wrocław. W mieście znajduje się ponad 400 schronów, fortów i bunkrów. Niemal wszystkie poniemieckie. Część z nich zbudowano w czasie wojny.

[...]

Więcej... http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,12097342,Bunkry__tunele__krypty____Tajemnice_podziemnego_Wroclawia.html#ixzz20CtF7lDb
Link to post
Share on other sites
Male sprostowanie do artykułu. We wrocku jest okolo 400 schronow i okolo 100 bunkrow a nie 400 schronow i bunkrow. A swoja droga tak sobie mysle ze fajnie jest byc takim fotoreporterem , mozna wejsc tam gdzie zwykly szaraczek nie wejdzie :)
Link to post
Share on other sites
Liczba bunkrów i schronów we Wrocławiu - zespołów stricte fortecznych jest 41 (schrony i forty piechoty) W Archiwum Budowlanym Miasta Wrocławia, jest jednostka archiwalna T5014 - znajduje się tam katalog 65 schronów LS-Keller. Niemcy numerowali swoje obiekty, nad wejściem do obiektu znajdował się napis w stylu BN (Bunker numer) numer kolejny obiektu i ostrzeżenie że obiekt można użytkować tylko w czasie nalotu. Najwyższy znany numer obiektu to coś koło 420. Po 1945 (a właściwie na początku lat 50) TOPL (Terenowa Obrona Przeciwlotniczna) zrobiła inwentaryzacje zachowanych we Wrocławiu schronów, obiekty były numerowane. Część tej dokumentacji zachowała się w ramach Ewidencji Budowli Ochronnych Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM. Najwyższy znany numer obiektu to 618.

W każdym razie unkrów" - czyli schronów typów LS-Keller, LS-Deckungsgraben (szczelin plot.) Schronów budowanych po 1945 (bo są i takie), obiektów fortecznych i tak dalej jest grubo ponad 400.

Nie tylko fotoreporter może wchodzić w takie miejsca. We Wrocławiu działa Wrocławskie Stowarzyszenie Fortyfikacyjne w ramach którego można zwiedzać różne unkry".

Miasto raczej nic z tymi obiektami nie robi, i nie zamierza robić, a tym którzy chcą - utrudnia. A mamy we Wrocławiu perełki nieznane zupełnie z innych zakątków naszej części Europy.
Link to post
Share on other sites
Co do filmu który podała justyna-maja:
Trudno o szczegóły jeżeli 95% dyskusji gość poświęca na ideologię i to własną, a te 5% dyskusji to rzeczy ogólnie znane z książek, albo podpucha, pomija istotne fakty. Archiwum we Wrocławiu jest i można mieć dostęp do informacji o poprzednich właścicielach lokali. Mam wrażenie, że bardziej mu się podobała praca" w tym biurze, niż dochodzenie faktów. Niektórych materiałów istnienia jestem pewien, a on nawet nie zwrócił na nie uwagi. Nadaje się na strażnika ukrytych skarbów" tzn. do straszenia. Ogłoście, że znaleźliście złoto, to zobaczycie, ilu takich się pojawi i on tam będzie.
Mądrością nie błyska i może o to chodzi na stanowisku pełnomocnika d.s. poszukiwania ukrytych skarbów, moim zdaniem to jakaś marionetka i ktoś go usuną ze stołka"?
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information