Skocz do zawartości

Wpis w książeczce wojskowej z 1920 r - żołnierz pociągów pancernych


Tomasz70

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Panie, Panowie, może komuś uda się rozszyfrować znaczenie wpisu czerwonym tuszem na 7 stronie książeczce wojskowej WP z 1920 r., w rubryce Specjalne wyszkolenie wojsk." tuż obok wpisu kb Mauser". Drugi człon enigmatycznego wpisu to spec" ale początek...?

Napisano
Teoretycznie tak, ale czy to nie kłóci się z wpisem powyżej o specjalności sapera kolejowego???
Fakt, że wpisy powstały w różnym czasie, ale czy któryś z nich nie powinien zostać wykreślony?
Napisano
Witam!
Bardzo ciekawa informacja. Szkoda,że niezbyt dobrze widać nazwisko.. Bronisław,został przydzielony do pociągu pancernego P.P.18 Huragan". Pociąg ten został zbudowany w sierpniu 1920 roku w Nowym Sączu.
Czy możesz podać nazwisko tego żołnierza, może być prywatnie na kamo115@yahoo.pl
Pozdrawiam K.
Napisano
Ano ciekawa! Adam Jacek Ostrówka w swojej publikacji Pociągi Pancerne Wojska Polskiego 1918–1939" podał ze PP. Huragan wszedł do akcji po 20 sierpnia 1920, a z książeczki wynika, że w walce był juz od 15 sierpnia.
Taki mały przyczynek do wyjaśniania drobnych tajemnic...
Odezwę się na priva.
Pozdrawiam.
Napisano

Witam!
Pociąg pancerny P.P.18 Huragan" nie był w walce od 15 sierpnia, ponieważ jeszcze był w budowie. Ale do jego obsadzenia kompletowano załogę. Żołnierz pan Bronisław został przydzielony 15 sierpnia. 22 sierpnia kompletna załoga ( stan 5 oficerów i 123 szeregowców ) weszła do pociągu pancernego, pobrano amunicje,jedzenie i wyruszono na front ( do walki z I konną armią ). 27 sierpnia o godzinie 14,30 przybył pociąg do Lwowa.
Fotka przedstawia P.P.18 Huragan".
Książka Pana Jacka jest mało rzetelna. Zawiera szereg nieścisłości i błędów.
Pozdrawiam K.

Napisano

Wpis o specjalności wojskowej (saper kolejowy )jest niewykreślony. Zmiany, wpisy czerwonym atramentem wykonano prawdopodobnie w czasie weryfikacji przydziałów mobilizacyjnych i odnosi się on do przydatności w razie mobil(izacji)" w tym przypadku umiejętność obsługi kb. Mauser.
Pierwotny przydział zadań w czasie mobilizacji wykreślony:
...... robotnik (drog(?)...)
Może uda się odczytać z oryginału niewyraźne słowa?

Napisano
Dziwne że nawet nie jest wpisane przeszkolenie z LKM-u, strzelec z zawodu robotnik drogowo-mostowy, najwyraźniej uznano że jest niezbędny i z góry zakwalifikowany na sapera kolejowego bez dodatkowych szkoleń i w pośpiechu (wojna tłumaczy wiele).

Piechociarze zwykle mieli KB+LKM, artyleria - KBK+armaty+ np. telefon, saper jak widać KB+Zawód własny który wiele wnosił..

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie