Jump to content

Zmarł Klaas Faber


Recommended Posts

najbardziej poszukiwany zbrodniarz. Był 5. na liście Wiesenthala

W Niemczech w wieku 90 lat zmarł nazistowski zbrodniarz wojenny Klaas Faber. Urodzony w Holandii Faber był piąty na liście Wiesenthala najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.

Klaas Faber od wielu lat mieszkał w Niemczech mimo, że był poszukiwany za zbrodnie wojenne przez Wielką Brytanię i Holandię.

Podczas II wojny światowej pracował w oddziałach śmierci Gestapo. W 1947 roku został skazany przez holenderski wymiar sprawiedliwości na śmierć za zabicie 22 Żydów. Wyrok został ostatecznie zamieniono na dożywotnie więzienie, z którego w roku 1952 udało mu się uciec i schronić w Niemczech.

Rządy tego kraju przez lata odrzucały żądania wydania go kierowane przez wiele krajów w tym Holandię i Wielką Brytanię. Urodzony w tym pierwszym kraju Faber otrzymał niemieckie obywatelstwo z rąk Adolfa Hitlera, co chroniło go przed ekstradycją.

Faber jako członek Gestapo był m.in. katem w obozie koncentracyjnym w Westerbork, gdzie przetrzymywano nastoletnią pisarkę Annę Frank.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Zmarl-Klaas-Faber-najbardziej-poszukiwany-zbrodniarz-Byl-5-na-liscie-Wiesenthala,wid,14520619,wiadomosc.html?ticaid=1e84a
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Nawet jeśli go nie cierpicie, zmarłemu należy się trochę szacunku, a pisanie ''kij mu w oko, niech go diabły rozszarpią'' jest trochę nie na miejscu.
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information