Jump to content

Sensacyjne znalezisko na dnie Morza Śródziemnego


Recommended Posts

Brytyjscy nurkowie znaleźli na dnie Morza Śródziemnego we wraku statku prywatne rzeczy admirała Horatio Nelsona, w tym jego miecz - podaje telegraph.co.uk.

Statek Victoria", którego wrak badali nurkowie, zatonął w 1893 roku, 88 lat po śmierci najsłynniejszego admirała floty brytyjskiej. Uważa się, że przyczyną katastrofy był błąd wiceadmirała Goerge`a Tryona. W czasie manewrów Victoria" zderzyła się z innym statkiem. Tryon podziwiał Nelsona i, prawdopodobnie, kupił na aukcji sporą kolekcję jego rzeczy.

Znalezisko już zainteresowało brytyjskie Ministerstwo Obrony, które twierdzi, że ma prawo do wraku statku.

Resort skontaktował się z Markiem Ellyattem, jednym z nurków badających wrak Victorii", prosząc, aby rzeczy admirała pozostawić na miejscu.

Ministerstwo obawia się, że rzeczy Nelosna mogą zostać sprzedane na aukcjach internetowych i trafić w prywatne ręce. Ellyatt schował więc miecz admirała w bezpiecznym miejscu wewnątrz wraku statku. Przy tym powiedział, że wolałby widzieć broń Nelsona w muzeum historycznym.

Horatio Nelson (1758-1805) to najbardziej znany brytyjski admirał, który dwukrotnie pokonał flotę Francji. W 1849 roku w uznaniu dla zasług wystawiono mu kolumnę w Londynie na Trafalgar Square.

Na jej szczycie znajduje się 5,5-metrowy posąg admirała z mieczem.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/sensacyjne-znalezisko-na-dnie-morza-srodziemnego,1,5011573,wiadomosc.html
Link to post
Share on other sites
..wartą pewnie ze 100 gwinei, swoją drogą aukcje rzeczy zmarłych marynarzy organizowano na okręcie aby podratować opuszczoną rodzinę, z Nelsonem nie ma to nic wspólnego. Ciało Nelsona zostało po Trafalgarze przewiezione do Anglii i uroczyście pochowane w Londynie, pewnie razem z tą szpadą. Nie wyobrażam sobie raczej żadnych aukcji jego osobistych rzeczy, no chyba że w dzisiejszych czasach
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information