Skocz do zawartości

złoto rodzime


chem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w sezonie 2016 :)

Niestety nikt nie zrobił podsumowania zeszłorocznych poszukiwań.

jacus K-ce - możesz również spróbować nad Kaczawą, okolice Wlenia, Złotucha i w wielu innych rzekach i strumieniach na Dolnym Śląsku. W wielu z nich jest Au wystarczy tylko sprawdzić :) Jeżeli chcesz poszukiwać złota to cała frajda właśnie polega na poszukiwaniu a nie pójściu na gotowe :) Na forum jest podanych kilka miejscówek, gdzie możesz zacząć naukę. Jeżeli chcesz się wybrać w połowie lutego to zaopatrz się w długie rękawice, zimna woda i niewielka ilość kruszcu potrafią szybko zniechęcić :) Powodzenia i czekamy na wieści :)

Ophir - 6 i 8" dredge??? A co to za wynalazek? Podajesz szerokość koryta czy średnicę rury, pokaż jakąś fotkę? Jeżeli wzorujesz się na konstrukcjach US lub AUS to weź poprawkę że w Polsce takie dredge nie mają za bardzo zastosowania a mówimy tu o płukaniu złota hobbystycznym. Jeżeli chcesz używać dredge do celów zarobkowych to polecam skontaktować się z Tonym Beets'em i wyjechać do Yukonu bo niestety w naszych rejonach trochę się zawiedziesz. Po pierwsze ilością kruszcu w rzekach, które są eksploatowane od ponad 2 tys. lat a po drugie jeżeli spotkasz się ze strażą rybacką to możesz pożegnać się z zabawką i mieć pewne nieprzyjemności. Jeżeli już będziesz chciał używać czegoś takiego to raczej w bardzo ustronnych miejscach. W Polsce legalnie można poszukiwać złota do prywatnych kolekcji minerałów i takie poszukiwania nie mogą mieć charakteru zarobkowego. I dlatego jak będziesz nad rzeką z miskami, łopatami i jakąś płucznią to będzie to ok i nikt nic nie powie a jak się pojawi ktoś z pompą spalinową to wieści niestety szybko się rozchodzą. A takie historie już były więc tylko lojalnie chcę o tym wspomnieć żeby nikt się nie rozczarował.

Życzę wszystkim udanych poszukiwań w nowym sezonie, dużo wody w płuczniach i uncja w misce :) Mam nadzieję że w tym roku również spotkamy nad rzekami wielu rozgorączkowanych poszukiwaczy.

Pozdrawiam :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w sezonie 2016 ;)
Mam zamiar zrobić koryto z blachy aluminiowej i moje pytanie z jak grubej blachy je zrobić?
koryta będzie miało wymiary długość około 120-150, szerokość 25cm i wysokość około 7,5cm. Zastanawiam się nad blachą 2mm.
Drugie pytanie jakie oczka ma mieć blacha cięto-ciągnioną.
Wyścielić chce pierwsze 30cm V-matą i dalej 90 cm mchem górniczym, do tego jakieś progi myślę że 6-8 będzie dobrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

peter l-ca - ja używam blachy aluminiowej 1,5mm.
Najnowsza moja płucznia ma 80x24x8cm + dokręcany kielich.
Eksperymentowałem z dłuższymi i szerszymi ale po wielu testach wystarczy mi takiej wielkości. Uważam, że nie ma potrzeby robić dłuższej niż 100cm. Weź pod uwagę możliwość transportu takiego koryta 150cm nad rzekę oraz techniczne możliwości wykonania. Jeżeli masz giętarkę do blachy takiej szerokości to próbuj i tak ją skrócisz :) przy długości powyżej 100cm zalecam blachę 2mm. Dobrze wykonana płucznia powinna zatrzymać większość złocinek na początkowym odcinku wykonanym z V-maty oraz za pierwszymi 2 progami dlatego również nie ma potrzeby robić takiego długiego koryta. Ja używam mat gumowych dlatego nie doradzę Ci z blachą cięto-ciągnioną. Zaletą gumy jest szybkie oczyszczenie płuczni a w przypadku projektu z mchem górniczym + siatką i progami będziesz musiał spędzić dużo czasu na czyszczeniu płuczni. Mi po kilku prototypach odechciało się :) i przykleiłem matę gumową na stałe :) Zerknij na gold hog mat", ja wykonuję maty ręcznie, efekt jest rewelacyjny, wychwytują złocinki na pograniczu widzialności :). Jak będziesz chciał kupić v-mate oraz mech górniczy to podsyłam Ci link do sklepu:
http://www.theminingclaim.de/index.php?cat=c40_Miners-Moss---Riffelmatten.html
Zakupione produkty docierały do mnie po około 5~7 dniach.
Jak będziesz miał skończoną płucznię to wrzuć jej zdjęcie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koszt wysyłki to 12,9EUR, za paczki do kilku kg.
Trzeba zalogować się, po zakupie przychodzi mail z kwotą do zapłaty i robisz przelew walutowy. Po 5~7 dniach przychodzi paczka DHL-em oczywiście jeżeli zakupiony towar był na stanie.
Sklep sprawdzony polecam.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ophir...to nie ja zaproponowałem ci Yukon :) dla mnie aż tak dalekie i ryzykowne marzenia/zabawy to czysty idiotyzm :) co do poszukiwań w polsce to na miejscu ewentualnego policjanta jakbym cie spotkał z takim sprzętem w pobliżu rzeki to najwyżej zrobił bym sobie z tobą zdjęcie :P tyle w temacie....ale najlepiej nie spotykać ani policjanta ani nikogo z mundurówki żeby nie daj boże nie przekonać sie na własnej skórze i nie zarekwirowali nam sprzętu :D może warto gdzieś jakies pismo wysłać z zapytaniem? tylko gdzie? :D żeby potem nie było że straż miejska powie że to leży w kompetencji policji, policja że w jakiejś tam strazy rybackiej, straż rybaska że jakiejś tam straży wodnej czy cuś a ta że jakiejś tam straży ochrony środowiska czy innej a na końcu sie dowiemy że znowu policji itd.... kto wogóle za to odpowiada? :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziś dotarła do mnie zamówiona miska do płukania jutro zmajstruje jakąś pompe ręczną do płukania.Pierwszą swoją wyprawe zaplanowałem na 20,21 lutego mam nadzieje że pogoda dopisze,najprawdopodobniej swoje pierwsze kroki skieruje nad Skore.Mam przeczucie że taka przygoda to dobry sposób na odetchnięcie od życia w mieście oraz sposób na odstresowanie się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacus K-ce
to może się spotkamy bo też planuje się w tym czasie wybrać na skore, oczywiście jak pogoda dopisze
co myślicie aby zrobić szalunek modułowy aby wykop się nie obsypywał i podczas pogłębiania wykopu dodawać kolejne moduły tak jak się kopie studnie bo w końcu wiadomo że złoto jest na dnie, myślałem aby zrobić moduły metr na metr i wysokość 30cm z ryglami i pogłębiać wykop np do 120cm-150cm, co o takim sposobie myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

peter I-ca...modyły spoko, każdy pomysł jest dobry i warto sprawdzić w praniu ale teraz w lutym chcesz schodzic na 1,5metra pod wode czy na lato to planujesz? może jak tyle chętnych na płukanie jest w lutym to i ja ze środkowej polski też bym se skoczył :P długie wodery wojskowe mam i rękawice gumowe do ramion wiec zimne wody mi nie straszne :) pomyśle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Oj gorączka rozpala :)
Tak bym doradził zejść trochę na aszą dolnośląską" ziemię :)

jacus K-ce - gratuluję zakupu miski :)
I o to właśnie chodzi, obrałeś najlepszy z możliwych kierunków:)
Po prostu w całej tej zabawie chodzi o to żeby odetchnąć od codzienności, odstresować się, przeżyć przygodę i cieszyć się kilkoma złocinkami, które uda Ci się znaleźć :) Relaks gwarantowany jak Ci nikt nie będzie przeszkadzał. Spokój, cisza, szum rzeki, trochę wysiłku fizycznego a w nagrodę po całym dniu harówy kilka~kilkadziesiąt malutkich drobinek Au w nagrodę :)

Ophir - co mają wspólnego ryby a no to, że mieszkają w rzekach i nie wypada za bardzo domu im rozwalać :) Napisałem że nie wolno grzebać zawodowo bo to jest logiczne, jak chcesz grzebać zawodowo to jest potrzebna koncesja, płacisz podatki itp. Koncesje trzeba posiadać nawet jak masz kopalnie piasku. Skoro w US to kosztuje to chyba nie myślisz, że Polska jest tak zacofana że można robić tu co się tylko chce? 6 pompa to nie jest miska 12" lub płucznia 100x30cm. A ilości złota w rzekach są takie, że więcej czasu potrzebowałbyś na modlenie się do górniczego boga niż na kopanie żeby coś znaleźć. Złocinki są ale w takich ilościach że się niestety rozczarujesz czyszcząc swoją wielką płucznie... Jeżeli chcesz miło spędzić wakacje to miska, płucznia, pompa hendersona, dużo pozytywnej energii i będzie fajnie. Jak chcesz tarabanić to ustrojstwo o którym piszesz to czy to będzie wypoczynek jak jeszcze będziesz się musiał tłumaczyć przed zdziwionymi panami, że to takie hobby, a oni nie będą wierzyli patrząc na Twoje monstrum... Np. Skora przepływa przez kilka miejscowości, wszyscy się tam znają a miejscowi mili ludzie wiedzą o co chodzi jak ktoś stoi w rzece. Wieści szybko się rozchodzą. Jak tam czasami zaglądam to za 1~3h mam telefon od znajomych poszukiwaczy z centralnej Polski co tam wypłukałem?
Innym razem przyjeżdżam i słyszę z niesmakiem od miejscowego że dwa tygodnie temu, ktoś był z pompą, bo jak ktoś im za oknem brzęczał cały dzień to nie sposób nie zauważyć... Ale będąc z miską przeważnie zawsze miejscowi, turyści, wędkarze, panowie mundurowi patrzą z uśmiechem na twarzy.

Weźcie pod uwagę przykładowo sytuację w Szwajcarii, są konkretnie ustalone przepisy oraz czas trwania sezonu, nawet co do długości płuczni są normy na odpowiednich odcinkach rzek. W niektórych miejscach jest wymagane płatne zezwolenie do płukania hobbystycznego. A najbardziej złotodajne miejsce zostało wyłączone z możliwości poszukiwań a stało się to dlatego że jak wybuchła gorączka złota" to niektórzy zaczęli przesadzać i władze ukróciły proceder...

peter l-ca - jak chcesz to kombinuj i próbuj ale tak z mojego doświadczenia jakoś tego nie widzę... największy mój samorodek około 0,15g znalazłem na głębokości 20~30cm w miejscu gdzie rzeka miała 20cm głębokości :) wiele złocinek leży powierzchniowo bo rzeka naturalnie usuwa lekkie osady a koncentracje są w charakterystycznych miejscach, o których powinniście już wiedzieć. A jeżeli nie wiecie to prospector Jess dobrze to tłumaczy:
http://www.youtube.com/watch?v=0IKTGxsK_hQ
Takie szalunki raczej poza rzeką, nurt skutecznie rozmyje Twoje plany, rzeka cały czas pracuje :)

Pozdrawiam i życzę udanego wypoczynku z miską w reku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spinel80...żeś walną wykład :) piszesz zawodowo" OKEJ...tylko padło pytanie o urlop, weekend, może jeden dzien. ja rozumiem ze Twoja interpretacja dotyczy silnika spalinowego co odwala za nas robote i koniec kropka...ale gdzie jest to napisane? do kogo mozna wysłać pismo z prośbą o pisemne odniesienie sie do takiej sytuacji? ja lubie mieć czarno na białym-paragraf itp.a tu nikt nic nie wie. podejrzewam ze barabanił bym motopompą w centrum złotoryji cały dzien i nikt by sie nie przyczepił :P
Druga sprawa...tak dosadnie odradzasz używania jakiejkolwiek motopomy a sam rozważałeś kupno makity i być może jakąś kupiłeś, pozatym bardzo bronisz sadka717 a on ciągle na tym lata. zdecyduj sie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spinel80...myśle że kolega Ophir zdaje sobie sprawe że może nic nie znaleść lecz jak pisał wczesniej chce spędzic miło czas z synem i ja go rozumiem bo mój ojciec zmarł w 1994 roku jak miałem 8 lat i nie miałem nawet z kim chodzic na ryby. Pozatym sam dla siebie chciałbym też wiedziec jak by mi jakiś urzędnik chciał nad rzeką rekwirowac sprzet to pod jakim zarzutem/paragrafem? :) nie wiem tylko w jakim urzedzie mam o to pytac i czy wogóle warto pytac? a dlaczego czy warto? Nikt nie pyta czy opłacac abonament radiowo telewizyjny, czy mozna pędzić swoje winko, ściągac i przechowywac muzyke mp3/ filmy, nieorginalnego windowsa itp a duzo ludzi ma to na sumieniu" mimo tego że wszyscy dookoła wiedzą to nikt nie leci zaraz na policje by to zgłosić a też sama policja wiedząc o tym nie chciała by sie tym zajmować :) Możliwe ze jest jakiś przepis zabraniający używać motopomp lub jakiś paragraf pod który można by to na siłe podciągnąć ale być może policja czy inne służby nie chciałyby sie babrać z takimi śmieciowymi sprawami i ignorują jak już widzą :P :)

Skąd wiem że sadek717 lata na motopompach? bo sam to pisał wczesniej :) ...nie mówie że nie jest spoko, bardzo możliwe ze jest tylko nie lubie jak ktoś nie wie a krytykuje, wogóle krytyki dla samej krytyki nie lubie ale nie ma co wspominac :)

Czy zbudował ktoś coś ostatnio? :D jak przygotowania sprzetowe do nowego sezonu? niech ktoś coś wstawi bo sie zrobił zastój w tym temacie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich
No coz, rzeczywiscie nie jestem ichtiologiem ani nie znam za bardzo histori ziem o ktorych pisze spinel80 bo urodzilem sie w Krakowie i tamte strony pamietam troche lepiej aczkolwiek kazdy kto tam zyje i ma zylke do buszowania po okolicy wie o terenie wielokrotnie wiecej odemnie. Sprawa ciezkiego sprzetu? Dam Ci spinel80 przyklad, niestety znowu o rybach, mozesz wziasc najbardziej podstawowa wedke,robaka i zlowic rybe albo nie.Nic Cie to nie kosztowalo i spedziles milo czas.Mozesz jednak wyczarterowac lodz i na Pacyfiku zapolowac na miecznika lub cos rownie duzego.Tez Ci sie niekoniecznie musi udac, po paru dniach takich wakacji"bola Cie plecy,ramiona,jestes zmeczony ale jak Ci sie uda wyciagnac sztuke na poklad to wierz mi ze usmiech wraca na twarz za kazdym razem jak sobie o tym przypomnisz.Ja po prostu lubie duze przedsiewziecia nie robie tego zeby cokolwiek komus udowadniac tylko dla wlasnej satysfakcji.Dla mnie jest to przygoda im wieksza tym bardziej mnie to wkreca.
Nie zamierzam z Toba polemizowac ani glupio sie klucic o znaczenie slow wiec zakonczmy te niepotrzebne przepychanki.
Z tego co piszesz Bobr jest malo zdatny do schodzenia pod wode. Czyli co? Taki brudny czy jest jakis inny powod?
Ja to widze tak to co chce zrobic to ma byc expedycja, cos ma sie dziac a rezultat plukania tak na prawde nie ma znaczenia.
Zaczalem czytac co piszecie bo probuje ustalic najlepsza opcje na wyjazd. Rozmawiam rowniez z paroma Szwedami i jedna pania z Norwegii i tak naprawde to u nich wszystko jest prostsze.
Wyglada to bardziej tak- przyjezdrzaj mamy pare miejscowek pojedziemy razem bedzie zajebiscie. Wam tez tak zycze.
Goldeneye dzieki za wsparcie moralne i przykro mi z powodu ojca.
Ja ze swoim przezylem mnustwo wspanialych chwil bo mial taki sam charakter i nie bylo ze sie nie dalo i zjezdzilismy pol swiata.
Tez go juz nie ma ale jest w moim sercu.
Pozdrawiam wszystkich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też zrobię z amelinium ale 2mm to bynajmniej mogę sam polutować a jak się zużyje zrobi się nowe i bynajmniej będzie lekkie ;P maty zamówione i zapłacone tylko czekać aż przyjdą.
waży ktoś z was swoje złoto, ile wydobył najwięcej na jednym wypadzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja byłem w pobliżu tzn wjechałem sobie tutaj...

https://www.google.pl/maps/@51.0557571,15.865135,3a,75y,75.87h,72.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1sT76WOwAhQD9LTP0Ic-QCZg!2e0!7i13312!8i6656

woda po kolana, a czasem i po pas wiec trzeba uwazac. dość spory nurt ale dało rade troche popracować miską tzn.łopatą,wiaderkiem i sitkiem, złocinki przeważnie przy brzegu ale po drugiej stronie ale drobnica. byłem może ze 3godz maxxx i cały ch.. znalazłem :D wiesz...ja byłem tylko tu jak widac w linku i nie łaziłem dalej bo jest sporo rzek i strumyków do sprawdzenia ale FAKT że drobinki są to już dobry znak :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie że ktoś się odzywa bo cisza, to może w niedziele się przejadę zobaczyć jak teraz to wygląda i wezmę ze sobą miskę jak pogoda dopisze, a na rzece bóbr to w którym miejscu płukałeś, może w następnym tygodniu przyjdą mi maty to będę testował koryto w terenie i może uncję w tym roku wypłucze :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko czekać na suszę i może dobierzemy się do środka koryta :P powiem Ci że najbardziej ciekawi mnie miejsce gdzie się spotykają 2 koryta, ale jak mówisz że głęboko to trzeba czekać na lato i może spróbować z goglami i fajką i z wiadrem na bezdechu nurkować nabierać i na koryto? ale to z 2-3 osoby by się przydały
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie