Skocz do zawartości

Zatrzymano trzech poszukiwaczy skarbów"


margor

Rekomendowane odpowiedzi

Mały dodatek do postu o legalnych poszukiwaniach" :)
Nowa władza - czas na awans?

Łódzcy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska na terenie powiatu skierniewickiego. Dwaj z nich to mieszkańcy Warszawy, trzeci - powiatu skierniewickiego. Znaleziono przy nich m.in. zabytkowe monety i militaria.

Jak poinformował Radosław Gwis z łódzkiej policji, funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom natrafili na ślad mężczyzny, który bez wymaganego pozwolenia prowadził wykopaliska archeologiczne.

Podczas przeszukania mieszkanie 36-latka z powiatu skierniewickiego znaleziono liczne zabytki archeologiczne i militaria. Wśród nich były m.in. odznaczenia wojskowe, nieśmiertelniki, emblematy, guziki oraz bagnety i karabiny wraz z amunicją. Znaleziono też kule armatnie oraz monety z okresu rzymskiego i średniowiecza.
Według policji, podczas przesłuchania 36-latek przyznał, że od kilku lat za pomocą wykrywacza metalu penetrował okolice Bolimowa i prowadził tam wykopaliska. Przedstawiono mu zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych, przywłaszczenia znalezionych tam zabytków, a także nielegalnego posiadania broni i amunicji. Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

Gdy mężczyzna pokazywał policjantom miejsca, w których prowadził nielegalne wykopaliska w Bolimowie, ci natknęli się na dwóch innych archeologów-amatorów. Mężczyźni przeszukiwali pola za pomocą wykrywaczy metalu, co chwila przekopując ziemię.

Okazało się, że to dwaj mieszkańcy Warszawy w wieku 36 i 47 lat. - Mieli ze sobą profesjonalne wykrywacze metalu i magnes neodymowy; nie mieli zezwolenia na wykopaliska - relacjonował Gwis.

Znaleziono przy nich m.in. XVII-wieczne monety oraz carski element umundurowania. Obaj mieszkańcy stolicy także usłyszeli zarzuty niszczenia stanowisk archeologicznych i przywłaszczenia znalezionych zabytków; grozi im do 5 lat pozbawienia wolności. Znalezione zabytki oraz sprzęt służący do wykopalisk zarekwirowano.

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/lodzkie/news/zatrzymano-trzech-poszukiwaczy-skarbow,1708830,234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dokładnie jak napisał kolega CzarnyPoznań efekt domina, ale tam teren obsiany stanowiskami...

Na obszarze Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się 489 stanowisk archeologicznych (stan na dzień 31.12.1995 r.) o różnej wartości naukowo – poznawczej. Datowane są one od epoki paleolitu po czasy nowożytne Północna część Parku to przede wszystkim stanowiska z okresów pradziejowych. Odnaleziono tu ślady pobytu paleolitycznych łowców (Wydmy Nieborowskie), a także relikty osad kultury pucharów lejkowatych i amfor kulistych pochodzących z młodszej epoki kamienia (m.in. rejon Dzierzgowa, Grabie gm. Puszcza Mariańska). Występują także liczne cmentarzyska ciałopalne epoki żelaza: kultury łużyckiej, pomorskiej, grobów kloszowych oraz przeworskiej (m. in. w Kęszycach, Sierzchowie, Woli Szydłowieckiej, Samicach). Bardzo interesujący jest zespół osadniczy kultury przeworskiej w Wólce Łasieckiej, złożony z osady, cmentarzyska i 3 kurhanów. Najnowsze znaleziska archeologicznych to zespół kurhanów pod „Rawentem”, jak również odnalezione nad zalewem w Skierniewicach, pochodzące sprzed około 10.000 tyś. lat szczątki tura. Wczesne i późne średniowiecze i okres nowożytny dominują w południowej części Parku. Wyróżniają się tu grodziska pochodzące z XIII/ XIV – XV w. (Stara Rawa, Rzeczków, Dzwonkowice). Obok nich inne obiekty obronne charakteryzujące się własną formą krajobrazową: kopce podworskie z XV – XVII w.( Żelazna, Dębowa Góra, Wólka Łasiecka). Wszystkie obiekty o charakterze obronnym zgrupowane są wzdłuż rzeki Rawki. Świadectwem pobytu czy działalności człowieka na tym terenie, oprócz wspomnianych tutaj pochodzących z poszczególnych epok stanowisk, są śladowe znaleziska przede wszystkim ceramiki. Przeważnie ma to znaczenie jedynie statystyczne. Niekiedy jednak okazuje się, że śladowe znaleziska, po badaniach poszerzają naszą wiedzę o konkretnym rodzaju i funkcji obiektu. Warto wspomnieć, iż w sąsiedztwie dzisiejszego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego w XIV w. biegł ważny szlak europejski łączący Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Jego odcinek Toruń – Lwów, prowadził przez Łowicz, Skierniewice i Rawę Mazowiecką. Od tego szlaku odchodziła na wschód droga z Łowicza do Sochaczewa przez Bolimów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje pytanie czy panowie pasjonaci mieli świadomosc po jakim terenie chodzą a co za tym idzie jaką szkode wyrządzają temu chronionemu obszarowi.
Patrząc na nasze polskie prawo wygląda na to ze juz niedługo więzienne cele zacznąc pękać w szwach od pijanych rowerzystów,alimenciarzy" i poszukiwaczy pasjonatów a wieczorami bedzie strach wyjsc na spacer na miejskie ulice bo przestepcy z pistoletami bedą panoszyc sie po miescie bezkarnie bo takim panowie policjanci czasu nie poswiecają tyle co reszcie,ale cóz ...te nieubłagane statystyki najważniejsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać w łódzkie nie chadzać słyszałem o tym archeologu studia skończył i do Polcji poszedł...
Powołania dostał chyba nagle?
Zasypywać doły po sobie śladów " w terenie po swojej działalności,jestem ciekaw jak ich namieżyli?życzliwa miejscowa okoliczna ludność?czy może nad dołem?
Musieli mieć istotne częsci broni lub amo skoro proponują 8-latek.
Kolekcje stracą monetki do muzeum a z żelazem różnie bywa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a takie ,,zabytki archeologiczne'' to niech jada na skup złomu, albo targ staroci i sobie kupią. Te zatrzymania poszukiwaczy to jakaś patologia, na takie głupoty idą pieniądze podatników, czy policja nie ma wazniejszych spraw niż sciganie nas poszukiwaczy? Czy my w końcu podejmiemy jakieś działania by złagodzić to chore prawo, czy dalej będziemy biernie się temu przyglądac ,, bo u mnie,jeszcze o 6.00 nie byli, więc mnie to nie dotyczy''.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,ja pokazałbm gdzie znalazłem,to oni powinni wskazać jemu skąd ,,skradł,, a tak to sam założył sobie stryk. To że miał o jego winie nie przesądza,winę trzeba udowodnić .Mowa oczywiście o militariach bo z zabytków archeo się nie wytłumaczy. Przy okazji utopił dwóch innych,pewnie troszkę się wkurzyli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że dwóch kolegów wpadło dodatkowo to zbieg okoliczności bo jak dobrze zrozumiałem to zawinęli ich podczas pokazywania miejscówki przez głównego bohatera. Dał ciała. Kolekcję pokazano dziś w tv,głównie hełmy ,bagnety i ogólnie militarka-to akurat mógł na złomie czy giełdzie kupić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedokładnie cytując kasyka :

- Łódź , kurw. !!! Wiadomo !!!

Pytanie :
Co z tych przedmiotów jest nielegalne tu cytat
Podczas zatrzymań i przeszukań zabezpieczone zostały wykrywacze metalu, odznaczenia wojskowe, nieśmiertelniki, emblematy, guziki, menażki oraz bagnety i karabiny wraz z amunicją. Znaleziono też kule armatnie oraz monety z okresu rzymskiego i średniowiecza. Mężczyzna posiadał także gąsienice czołgowe i fragment śmigła samolotu."

Wedłóg ich miary każdemu z nas grozi 5 lat no i jest złodziejem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne że nasza policja będzie miała wyniki, w zatrzymaniu groźnych przestępców". Pierdołami się zajmują, a na blokowiskach dilerka kwitnie, wieczorami strach wyjść z domu. No, ale od blokersa można zebrać, a panowie z wykrywaczami niegroźni spokojni nic tylko łapać i poprawiać swoje statystyki itd...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strach wbić łopatę w ogródku by nie trafić na zabytkowy niesmiertelnik a nie daj Boże zardzewiały zabytkowy bagnet, a tragedią będzie wykopania zardzewiałego mauzera, wtedy to nie wiadomo co z tym zrobić. Zaniesiesz na policje to ci chałupe przekopią bo pomyślą, że masz skład broni, nie odniesiesz to jesteś przestepcą, wyrzucisz albo zostawisz w ziemi też jesteś przestępca bo wyrzucasz broń.... co za idiotyzm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic dodać nić ująć,ale mam jedno pytanie !!posiadam pole rolne,które uprawiam,tzn orzę,bronuję i co roku zbieram plony aby na opał było:):)wg mapy geodezyjnej znajduje się na nim stanowisko archeologiczne!!!posiadam też sprytne urządzenie zwane wykrywaczem,(miejscówka drugowojenna sypie fajnymi fantami)wkrótce pochwalę się na forum,ale skoro napisałem że jest tam stanowisko archeo to czy mogę posługiwać się wykrywką na całym polu gdzie i żelastwo drugowojenne znajduję za pomocą wykrywki ?nie wiem czy śmiać się czy płakać ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usprawiedliwiajcie się, usprawiedliwiajcie.

1. Nie wiadomo gdzie ich koleś zaprowadził.

Na tym koniec dyskusji.

Pitolenie o polach ornych, własnych ogródkach itp. można sobie przy tej wiedzy (a raczej niewiedzy) wsadzić między bajki i czytać dziecku na dobranoc.

Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby coś zmienić należy pisać wyłącznie do Komisji Europejskiej, podając jakie prawo w tym temacie obowiązuje w Polsce, a jakie w Europie Zachodniej i wskazać błędy ustaw, które normują taką działalność. Kilkukrotne pismo do KE poparte np. tysiącami podpisów przyniesie b. szybko wymierne korzyści, tam podchodzą do takich skarg bardzo odpowiedzialnie i z pełnym zaangażowaniem. Pismo skierowane do europosła z Europy Zachodniej lubiącego" Polskę, przyniesie również wymierne korzyści. Tylko taka droga, poprzez pisma do KE przyniesie rezultaty. Nie ma co liczyć na nasze Państwo. Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie