Skocz do zawartości
  • 0

Renault R 35 i inne podzespoły


Landszaft

Pytanie

Witam wszystkich co weszli na ten wątek i proszę o rozpoznanie elementów które wyszły w trakcie wykopków czołgu Renault R 35. Tych którzy mają zamiar pomóc w rozwiązywaniu zagadki zapraszam do przeczytania małego reportażu z wyprawy http://www.odkrywca.pl/moj-pierwszy-czolg-lub-to-co-z-niego-pozostalo,694157.html#694157. A tych co już wiedzą o co chodzi zapraszam do rozpoznawania elementów. Każdy rozpoznany element dołączę do reportażu z loginem osoby która rozpoznała aby jeżeli w przyszłości ktoś taki pojazd by odbudowywał miał pojęcie jakie części pojazdu są w kraju. uwaga wcale nie muszą to być części do R-35 !! .Gdyż w tym miejscu krótko stały też jednostki niemieckie i były ostrzeliwane prze wojska radzieckie artylerią, katiuszami i moździerzami i w tym czasie mogły być rozbite i inne pojazdy których z elementów nie jestem w stanie rozpoznać. z uwagi że elementów jest sporo, będę w miarę robienia zdjęć je dołączał. Proszę aby osoby które rozpoznają element na zdjęciu podawały dodawały bądź zdjęcie usytuowania elementu lub z czego albo do czego to jest ale zawsze ze zdjęciem lub rys technicznym . Piszę tak aby nie było gdybania i zgadywania tylko meritum wiedzy tu znawców tematu. Jeżeli ktoś będzie potrzebował lepsze zdjęcie danego elementu to oczywiście je zrobię i dołączę aby ułatwić rozpoznawanie
Na początek coś co przypomina mini sprężarkę. Utlenione aluminium niestety zniszczyło wszelakie napisy jakie by były
od góry dwie nakrętki przy czym jedna ma z boku otwory które były przykryte siateczką aby zasysać czyste powietrze .Od strony pudełka zapałek nakrętkę da się odkręcić ii przychodziła tam mosiężna rurka która jest oczywiście urwana. Od dołu element był przykręcany na gwint drobnozwojowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy stalowy dinks" u góry ma osłonę wewnątrz z siatki mosiężnej i widać że tam chyba pobierane jest powietrze , drugi dinks mosiężny to typowa nakrętka bez żadnego wlotu , dziurki, nic pełna mosiężna nakrętka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woodhaven super ! dzięki za rozpoznanie sporego elementu. istotnie jest to wizjer lornetkowy lub szerokokątny. wizjer ten miał montowane szkła optyczne tak w elemencie do którego przykładał oczy dowódca czołgu jak i na zewnątrz. Nie wiem tylko czy wizjer ten przybliżał pole widzenia jak lornetka czy tylko zwiększał pole widzenia przez zastosowanie szkieł soczewkowych. Widać na zdjęciach że szkła nie są płaskie a soczewkowe. Przez to że rozpoznałeś ten element mnie też się udało znaleźć w fantach element z drugiego wizjera. Kolego Steell nie trafiłeś z rozpoznaniem. To nie jest rączka pokrętła, jest za duża, element ten jest pusty w środku a mocowanie jest na 4 wypustach, więc gałka pokrętła była by sztywna co na pewno nie było by komfortowe aby gałka w trakcie kręcenia tarła o skórę dłoni. Po za tym za duże, w tej wieży było naprawdę bardzo ciasno. dołączam zdjęcia w powiększeniu gałki i powoli będę dołączał zdjęcia elementów z wszystkich stron . a jest tego sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woodhaven też najpierw sugerowałem się że to pancerz przedni ale .. ten wąski pasek jest taki wąski to nie jest wyrwany kawałek z całości a to jest taki wąski pasek który ma po bokach zagłębienie z obu stron tak jak deska panelu podłogowego lub gontu drewnianego dachowego " tak zwana zakładka na obce pióro . po za tym tam jest 7 śrub 5 widocznych 6 wypadła i siódma której główka jest poniżej , widać na końcu że jest pół otworu i główka śruby jest w drugim zagłębieniu. A przedni pancerz w R35 ten co zaznaczyłeś jest przykręcany jako kwadratowa płyta po można rzec 5 śrub na każdym boku. Wszystkie zdjęcia przeglądałem szukając takiego elementu na zewnątrz i nie ma. niestety wnętrze mam tylko ze znanej strony http://www.primeportal.net/tanks/david_lueck/renault_r35/ i nic po za tym, jeszcze jedno widać że wystają końcówki śrub na długości ponad 1 cm czyli to było przykręcone do jakiejś ramy wewnętrznej. znalazłem też taki zameczek o wymiarze 5 x5 x3 cm . Mosiądz z stalowym trzpieniem . element typowo stosowany we francuskich pojazdach . nie wiem gdzie taki zameczek zastosowano w Reno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu widoczne urządzenie od spodu . widać chyba resztę tłoczka pracującego w tym kompresorze czy sprężarce, korbowód tłoka był wykonany z aluminium a tłok raczej stalowy . Pytanie czy ktoś coś takiego spotkał . czy to wyrób cywilny czy militarny ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vis1939 patrzyłem na nebla ale mi dyszki nie pasują średnica jest zdecydowanie za mała . Nie masz może gdzieś przekroju lub rysunku jak zbudowany był pocisk katiuszy ??. bo tam było sporo rozerwanych katiusz, lotki i wydaje mi się że to element z katiuszy. A to co jest dźwignią to jest dźwignia!. to nie kierunkowskazy bo jest normalna gałka z dźwigni, po za tym element jest ruchomy. Na części stalowej widać wystającą urwany drobny element wystający z dźwigni do ciągnięcia jakiegoś cięgna, a aluminiowy element ma konstrukcję zbliżoną do chwytu przykręcanego w rowerze jak mamy rączkę do np hamulca rowerowego i od rączki idzie linka cięgna która przechodzi przez element trzymający rączkę. tylko to wszystko jest tak jakby 3 razy większe od rączki hamulca rowerowego. Jeszce jedna sprawa . po całym lesie rozpaprane są części aluminiowe silnika oraz połamane żeberkowane cylindry. Nie wiem czy przypadkiem tam nie grzmotnął jakiś samolocik o konstrukcji drewnianej kryty płótnem np PO-2 lub jakiś inne cudo . Raczej w czołgach francuskich nie stosowano silników z cylindrami żeberkowanymi, to samo tyczy się czołgów niemieckich , radzieckich a tym bardziej polskich. Tam istotnie widać że po tym terenie trochę się działo. dlatego to co wystawiłem do rozpoznania wcale nie musi się znajdować w RENAULT R35 !! Skoro znalazłem nakładki do Sd.Kfz 9 Famo - ale to była widać tylko naprawa bo nic innego nie wyszło i widać po uszkodzeniach naprawiali i 2 nakładki wyrzucili i pomaszerowali dalej , ale są już 2 elementy z oznaczeniem FORD czyli autko jakieś , oraz co wskazuje na masa elementów rozpapranych aluminiowych z bloku silnikowego i mocowania , że albo części z auta , albo z samolotu po cylindrach. Dlatego tu mają szansę popisać się wszyscy znawcy tematów tak pancernych jak i lotniczych a także samochodowych co tam leży w tych trawach i ściółce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyszki" są dokładnie od podanego przeze mnie ustrojstwa na zdjęciu i linku,to że Ci nie pasują jest mało istotne.
W kwestii kierunkowskazów też nie zmieniam zdania.Element typowy dla kierunkowskazów ramieniowych - wychylna dźwignia i czerwona gałka w celu dobrej jej widoczności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie