Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

India

Carskie wieże w Polsce - znalezisko- szukam danych.

Recommended Posts

Witam,


Dawno nie było mnie na tym forum. Mam pytanie- jak w temacie - dotyczące carskich wież artyleryjskich w Polsce. Widział ktoś z Was coś takiego? Jeśli tak - to gdzie? A może ktoś dysponuje przekrojami? Literaturą? Znam tylko tę z Fortecy, gdzie opisują wieże na terenie Twierdzy Władywostok.

Szukam natomiast informacji o terenach polskich. Dlaczego? Otóż- wspólnie z mężem znaleźliśmy w Polsce taką wieżę ( a raczej potężną jej część ). Według bibliografii - na jaką trafiałam - w Polsce takie wieże nie był montowane ( nie zdążono ich zainstalować ) Znalezisko- przeczy tej tezie.

W zwiazku z powyższym - szukam danych ( wszelakich, choćby wspomnień, rysunków, czegokolwiek ) co pozwoliłoby rozwiązać zagadkę znaleziska. Szczególnie interesują mnie dane nt. rosyjskiej wieży z jedną armatą 76,2 mm konstrukcji gen. Fabryckiego.

Najprawdopodobniej znalezisko-jest jedynym w Polsce zachowanym fragmentem tej wieży ( wieża dla twierdz lądowych ).


Pozdrawiam, India

Share this post


Link to post
Share on other sites
Może się przyda :

http://www.twierdza.org/index.php?option=com_content&view=article&id=6:baterie-aryleryjskie&catid=36:baterie&Itemid=126

Share this post


Link to post
Share on other sites
Twierdza Osowiec, nie mam pewności,ale jutro się tam pojawię i zapytam o wieżę altyleryjską przewodnika muzeum, pamiętam też informację w pewnej książce, muszę to sprawdzić. Jeszcze zabiorę głos w tej sprawie...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jedyna wieża pancerna w lądowych fortyfikacjach rosyjskich została zamontowana w 1914 r. w Osowcu, w schronie nr 1038 na Górze Skobielewa. Uzbrojona była w armatę 152 mm Schneidera. Opis budowy schronu znajduje się na ss. 106-107, a rzut i przekrój na s. 110 książki B. Perzyka Twierdza Osowiec 1882-1915" (Warszawa 2004).

Teoretycznie też możliwe było by odnalezienie jakichś pozostałości wież pancernych w Modlinie - ale tym razem austriackich, gdyż takowe zostały tam przywiezione przez Wojsko Polskie w okresie międzywojennym z Przemyśla, w celach doświadczalnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam

To co prawda chyba obserwacyjna, ale związana z artylerią.

http://www.bankfotek.pl/view/1083597

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
A tak po za konkursem...

Wie ktoś, czemu miał służyć szyb na lewym barku Fortu XVI w Modlinie?.

Porównując jakość prac betonowych w części rosyjskiej i tych fragmentów modyfikowanych przez WP w okresie międzywojennym skłaniałbym się do uznania tego za oryginalną konstrukcje rosyjską.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,


Penetratorze... to nie jest konkurs-ale pytanie a , nawet próba pomocy w identyfikacji, a raczej odtworzeniu historii znaleziska. Co do Twojego pytania... o szyb na lewym barku Fortu XVI- całkowicie zgadzam się. Nie wygląda na WP. Jest to konstrukcja carska przygotowana prawdopodobnie pod zainstalowanie wieży. W latach 80tych było tam wiele dowodów świadczących o przygotowaniu tego szybu do celów artyleryjskich. Ponadto-zauważ, że na forcie XVII ( Janówek o ile dobrze pamiętam ) znajdują się podobne dwa szyby rozmieszczone symetrycznie po obu stronach fortu. Dawno tam nie byłam, pomimo tego,że kupa sprzętu tam wyłaziła i zawsze mięliśmy pełny plecak...dziś tam są działki. Kiedyś trenowali tam taternicy, i nadal oni ponoć tam są. Penetratorze- czy znasz średnicę szybów w Janówku? Jeśli dobrze pamiętam one są okrągłe i sądzę, że w zamyśle miały być wyposażone w wieże pancerne.

Brakującym ogniwem łamigłówki są dane z pewnej grupy fortecznej ( obecnie niedostępnej ). Jeśli po raz kolejny przejdę przez jej płot i nie dam się złapać- być może uda się to wyjaśnić.


Sqh - bardzo mnie zaciekawiłeś - pozwolę sobie wysłać do Ciebie maila.

Dziękuje wszystkim za odzew. India

Share this post


Link to post
Share on other sites
Na forum 4historie jest wątek poświęcony kopułom fortu XVI

http://4historie.pl/forum/viewtopic.php?t=1932

trzeba być zarejestrowanym.

Share this post


Link to post
Share on other sites
India - jeżeli chodzi o Carski Dar (może konkretnie szyb w stropie tradytora lewoskrzydłowego...?), to da się tam wejść oficjalnie... :-) Nb. żaden mail od Ciebie do mnie nie doszedł.

Penetratorze - myślę, że szyb na F XVI i jego najbliższe okolice (np. szerokość wejścia) trzeba po prostu wymierzyć w celu ustalenia ich genezy. Ponieważ w przedwojennej Polsce obowiązywał system metryczny, to polskie konstrukcje w Modlinie mają na przykład ściany grubości np. 40, 80 czy 100 cm, podczas gdy rosyjskie - np. 127 albo 152 cm. W ten sposób można było np. stwierdzić, czy polski pancerz typu Fort. 22/1934 stoi na F XVI w miejscu jakiejś dawnej konstrukcji rosyjskiej (nie stoi). Przy samym szybie zawsze byłem jednak bez kaloszy, naiwnie licząc, że a nuż tym razem woda opadła... Nie wymierzyłem go więc i swego zdania o nim nie wyrażę.

Wieża w Osowcu była jedyną zainstalowaną, ale trzy zaślepione szyby - jak sądzę, pod projektowane wieże - istnieją choćby na samodzielnym forcie zaporowym w Zahorcach, więc na Osowcu Rosjanie raczej nie zamierzali skończyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W fortach głównej linii obrony Twierdzy Brzeskiej tj. II pierścień fortów zewnętrznych są widoczne miejsca przeznaczone pod zamontowanie pancernych kopuł. Na terenie przedmościa terespolskiego kopuły planowano w fortach: lit. K w Kobylanach, O w Koroszczynie i L w Lebiedziewie. We wszystkich tych obiektach kanały zostały jednak zaślepione.
Analogiczna sytuacja w fortach po stronie białoruskiej.

Przykładowe zdjęcia tych miejsc:
http://twierdza.org/index.php/forum/5-fortyfikacje-twierdzy-brzeskiej/714-pancerne-kopuly-obserwacjne

więcej szczegółów dot. fortów w wątkach poświęconych danym fortom na forum twierdza.org

Share this post


Link to post
Share on other sites
Architekturą militarną interesuję się do lat i pierwsze słyszę aby na fortach XIX-to wiecznych twierdz poligonalnych poza fortami Twierdzy Kraków były montowane pancerne wieże artyleryjskie. Co innego jest kopuła obserwacyjna a co innego wieża artyleryjska czyli obrotowa pancerna kopuła z zamontowaną w niej armatą. Z dostępnych źródeł wynika że takie posiadała tylko Twierdza Kraków", która była wbrew powszechnie rozpowiadanych opinii największą i najnowocześniejszą twierdzą poligonalną na ziemiach polskich. Do dnia dzisiejszego można te wieże oglądać na fortach:Węgrzce i Winnica /na nich za zgodą użytkowników fortów/,oraz na forcie Skotniki /ogólnodostępny/.

Share this post


Link to post
Share on other sites
DaSk bardzo chciałbym poczytać ale za bardzo nie ma gdzie. Cały wic polega na tym że nie ma jakiegoś kompedium wiedzy odnośnie twierdz poligonalnych. Nawet na necie.
Odkąd pamiętam jestem miłośnikiem architektura militaris" i o ile to dotyczy obiektów typu grody, zamki, miasta warowne i twierdze bastionowe nie ma z tym większego problemu to tematyka twierdz poligonalnych jest nadal niedostępna. Łączy się to z tym że większość obiektów tych twierdz była do niedawna pod administracją wojskową a więc objęta ajemnicą" a później ja wojsko z ich użytkowania rezygnowało i przekazywało obiekty samorządom, te szybko je upłynniały, a nowi właściciele stawiają tablice z napisem Teren prywatny, wstęp wzbroniony" i szlus. Wczoraj błądząc po odmętach internetu trafiłem na stronkę Inne oblicza historii" gdzie na stronie głównej zamieszczony był film o fortach Twierdzy Toruń z którego dowiedziałem się że w Toruniu są forty z wieżami artyleryjskimi dla armat o kalibrze ponad 200mm.
Mam prośbę do wszystkich użytkowników forum że jak mają jakąś wiedzę o twierdzach poligonalnych w okolicach w których mieszają dzielili się nią na forum a nie wymądrzali że ktoś musi jeszcze poczytać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Drogi kolego mirek60. Obecnie w obiegu jest kilka publikacji o XIX w twierdzach (w tym poligonalnych). Choćby o Grudziądzu i Poznaniu. Czy one są teraz dostępne na rynku nie wiem. Poza tym masz książkę J. Bogdanowskiego Architektura obronna w krajobrazie Polski" (zdaje się, że jest dostępna na Allegro - czy w tej chwili nie wiem). Poza tym wydaje mi się, że mylisz kwestie twierdzy poligonalnej z twierdzą fortową (jak się mylę to sprostuj). Tu masz link gdzie pewnych rzeczy możesz się dowiedzieć http://www.mars.slupsk.pl/fort/tp_start.htm Poza tym jest kilka portali dotyczących fortyfikacji choćby www.fortyfikacje.net czy też http://rawelin.com/forum/ Przyjemnego czytania. A jeszcze link z bibliografiami twierdz i bunkrów http://www.bibliografia.fortyfikacje.pl/index.htm Teraz to już raczej nie możesz narzekać.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mirek60, istnienie wież artyleryjskich w Toruniu nie było tajemnicą dla nikogo już od bardzo dawna, jedna z nich nawet znajduje się na ogólnodostępnym terenie przy drodze wylotowej z miasta (kilkanaście metrów od drogi, dobrze widoczna)

Jak na miłośnika fortyfikacji to chyba coś słabo do tej pory szukałeś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
DaSk nie mylę pojęcia twierdzy poligonalnej z innymi bo tych poligonalnych jest w Polsce tyle że na palcach można je policzyć.
Trooper85 może to nie było tajemnicą dla miłośników fortyfikacji z Torunia. Bo coś mi się zdaje że poza Toruniem nie ma za bardzo gdzie znaleźć jakichkolwiek materiałów o tej twierdzy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mirek60 widzę, ze jesteś nieomylny i odporny na wiedzę (i nie chodzi tu o twierdze poligonalne). Szkoda. Mam nadzieję, że coś z podanych linków i książki wyniesiesz. Pozdrawiam DaSk

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information